Virüs nedeniyle silinen dosyayı geri getirme

blank

Kullanıcıların yaptığı aramalara baktığınız çoğunlukla veri kurtarmaya yönelik kelimelerle arama yaptığını görüyorsunuz. Virüs nedeniyle silinen dosyayı geri getirme şeklinde arama genelde bazı kişilere yönelik yapılan aramalardır.

teknik destek

Virüs bulaşan kişilerde silinen verilerin önemine göre yapılan aramalar değişmekte. Bir çoğu verilerin geri alınmasına yönelik işlem yapmazlar. Lakin iş alanında kullanılan bilgisayarlarda kesinlikle veri kurtarmaya yönelik programlar ve yöntemler araştırılır.

Virüs nedeniyle silinen dosyaları geri almak için bu yazımızı hazırladık. Genelde önemli özellikle parasal veriler içeren dosyaları veri kurtarma merkezleri çok yüksek ücretlerle kurtarmaya çalışırlar. Biz ise donanımsal arıza değilse yazılımsal ve virüs kaynaklı silinen verileri geri getirmek için önerilerde bulunduk.

Veri güvenliğine dikkat

Teknolojinin gelişimiyle artık insanlar işlerinin birçoğunu bilgisayar ortamından yürütmektedir. Teknoloji şirketlerinden en yüksek karlı şirketlere kadar bütün küçük şirketler dahil bilgisayar kullanarak işlemlerini internet ortamında yapmaktadır. Bu durum bazı olumsuz ortamların oluşmasına sebep olmaktadır. İnternet üzerinden yönetilen bütün işlemler aslında bir risk taşımaktadır. Riskleri önlemek ve azaltmak için çeşitliliği farklı olan yöntemler bulunmaktadır.

Bilgisayar virüsü ne demektir? Bilgisayar virüsleri çeşitli şekilde kullandığınız programlara bulaşarak çalışmalarını engeller veya bilgilerinizi sizin haberiniz olmadan başka bir bilgisayara aktarabilir. Virüsler çalışma şekline göre farklılık gösterir. Neredeyse bütün virüs tipleri ilk bulaştıktan sonra dağılarak diğer programlara bulaşır ve bilgisayarınıza zarar verir. Dosyalara bulaşan ve bilgisayarın sistemine bulaşan olmak üzere ikiye ayrılabilir. Bilgisayara bulaşan virüs tipleri daha tehlikeli olup geri dönüşü olmayan zararlar vermeleri muhtemeldir.

Virüs nedeniyle silinen dosyayı geri getirme
Virüs nedeniyle silinen dosyayı geri getirme

Dosyaları şifreleyen virüs

CryptoLocker virüsü: Bu virüs bulaştığı bilgisayarda ve Android cep telefonda bulunan tüm dosyaları şifreleyerek para istemekte. Virüs fidye virüsü olarak geçmekte. Bu virüsün çeşitleri bulunmakta. Bazıları antivirüs programlarıyla temizlenmekte. Bazılarında ise bu durum biraz zaman almakta. Temizlemede kullanılan antivirüs programlarından bazıları: Kaspersky, Bitdefender ve Avast diyebiliriz. Tabi şifrelerin açılma işlemi bu yazılımlardan çok zordur. Bu durumla karşılaşanların nasıl temizlenir adlı araştırmalarına bakmak gerekiyor.

Şifreleyen virüsleri önleme

Virüslerin bilgisayarınıza bulaşmasını engellemek için anti virüs programları kullanılabilir. Bazı anti virüs programları ücretsiz olsa bile hepsi gerekli korumayı ücretli versiyonlarında sağlar. Virüs nedeniyle silinen dosyalarınızı bu anti virüs programların ücretli versiyonlarında bulunana dosya kurtarma seçenekleri mevcuttur. Anti virüs programı kullanmak istemiyorsanız internet ortamında bulabileceğiniz dosya kurtarma programları mevcuttur. Ancak bu programlar kendi içlerinde farklı tür virüs bulundurabilir. Kullanmadan önce araştırmanızı yapınız. İnternet ortamındaki bir çok virüs tipi dosyaları silmez sadece gizler. Dosya görünümünü açarak dosyalarınızı kullanabilirsiniz.

Virüsten dolayı silinen verileri kurtarma 
Şifreleyen virüslerden korunma

Virüsten dolayı silinen verileri kurtarma 

Standart olarak şifreleme yapan virüslerin temizlenmesi ve verilerin şifresinin açılması çok zor olmayabiliyor. Lakin gelişmiş ve kendini güncelleyen virüslerin çözümüne yönelik işlemler normal kullanıcıların yapabileceği işlemler değil.

Normal durumlarda herkesin deneyeceği en iyi yöntem Windows sistem geri yükleme işlemidir.

Virüsten silinen sistem dosyalarını geri getirme önerisi

FoneLab, Comfy File Recovery, My Flash Recovery ve Disk Drill veri kurtarma programlarıyla %100 olmasa da çoğu silinen dosyaları geri getirebilirsiniz.

Yukarıdakilerin popüler programlar olduğunu söyleyelim. Paralı kullanımlarda kurtarma olasılığı daha yüksektir. Verilerin hayati önem taşıdığında ise, uzman desteği alınması gerekiyor. Lakin bir çok firmanın yüksek ücretlerle bu işlemleri yaptığını belirtelim.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!