VPN telefona zarar verir mi? Kullanmak güvenli mi?

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Açılmayan sitelere giriş için kullanılan VPN telefona zarar verir mi? Ya da VPN kullanmak güvenli mi?

Ad imageAd image

Geçmişte daha sık kullanılan bu hizmeti sanırız eskiye nazaran 2-3 yıldır yoğun kullanılmıyor. Bazı sitelerin kısıtlanması ve yine bazı sosyal ağlarda yavaşlatmaya gidildiğinde bir dönem yoğun kullanım olmuştu. Şimdilerde ilagal sitelere yönelik tercih daha fazla.

İçeriğimiz göreceli ve zamanla değişken olduğundan dolayı sadece haber niteliğine sahiptir. Tercih edilen hizmet ağına göre güvenirlik konusu değişmekte. Artı verilen hizmetin her daim güvenli olacağı anlamını taşımıyor.

VPN’ yönelik kullanımlar

Bir zamanlar Türkiye’ de Twiter ve youtube gibi siteleri yasaklanmıştı. Bu uygulamalar kimine göre doğru kimine göre yanlış bu tür tartışmalar uzayıp gider ve bir sonuca bağlanamaz, kişiler kendi özgür iradeleri ile ne yapmak istediklerine çevresindeki insanlara zarar vermeden  yapabilmelidirler sansürlenen sitelere girmek için bir çok yöntem vardır mesela Proxy siteleri, DNS Değiştirme, VPN servisleri  fakat bunları da herkes tam olarak bilmediğinden sıkıntılı bir durumla karşı karşıya kalınır.

Biz daha çok herhangi bir sosyal medya uygulamasında sorun yaşadığımızda test adına VPN uygulamalarından yararlanırız. Duruma göre makale hazırlarız.

Ad imageAd image

İnternet ortamına göz atan kişiler bilir’ki bu işlemler için kullanılan onlarca program vardır, Hotspot Shield, ultrasurf, Spotflux, Open VPN, Zenmate ve Expat Shield. Bunların kimisi ücretli kimisi uzun kurulum ve üyelik onayı ister. Bazıları da kullanılan cihaz ile uyumlu olmaz peki ne yapmalıyız?

Ultrasurf adlı bir program silikon vadisi mühendisleri tarafından Çin’ deki kısıtlamalar için üretilmiş daha sonra dünya üzerinde en çok kullanılan VPN programlarından biri olmuştur. indirme siteleri dediğimiz yerlerin bir çoğunda en çok tercih edilen programlar arasında daha önceden sık gördüğünüz programlardan biriydi. Tabi zamanında çok ön planda olanlardan diyelim.

VPN programları nasıl çalışır?

Bilinir programların bir çoğu güvenlidir, kendilerine ait sunucularına bağlanıp sizi sanki başka ülkelerdeymiş gibi gösterim yerinizin tespit edilmesini güçleştirir, aynı zamanda Hacker saldırılarında bir nevi kalkan görevi üslenir. Tabi kişisel bilgilerin korumasında da rol oynar.

Uygulamalar hakkında detaylı açıklamalara bakmak, kullanımlarını anlatan videoları izlemek ve indirmek için resmi sitelerini tercih etmeniz önerilir.

Şu an size yasaklanmış siteye girmek isteyenler için dünyanın herhangi bir noktasında olursanız olun kullanılacak programlardan bazılarını yukarıda örnek olarak yazdık. Önerirken aynı zamanda risklerinden de söze etmek istiyoruz. DNS değiştirme ve Proxy sitelerine bağlanma gibi uzun ve sıkıcı işlemler yapmanıza gerek yok sadece yardımcı programlardan birini kullanmak olacak. Google Chrome tarayıcısı kullananlar içinde özel eklentiler olduğunu belirtelim.

VPN telefona zarar verir mi 2
VPN telefona zarar verir mi? VPN kullanmak güvenli mi?

VPN telefona zarar verir mi?

VPN uygulaması telefona zarar verir mi sorularına net bir cevap verilemez. En azından biz öyle düşünmekteyiz. Kesinlik ifadesi gelişi güzel kullanıldığını düşünüyoruz.

Normal şartlarda yüklediğiniz bazı uygulamaların ne türlü bir tehlikeye yol açacağından emin olamayız. Bugün güvenli olan yarın güvensiz görülme olasılığı var. Artı bir çoğunun bize göre güvenirliği sorgulanır.

VPN, internete girerken bağlantı yapılan yerden internete çıkmanızı sağlar. Yani örnek İngiltere üzerinden internet çıkışınız yapılır. IP sorgulaması yaptığınızda bu ülkeden bağlantı yaptığınız görülür. Lakin pek bilinmeyen bazı servisler sizi tehlikeye sürükleyebilir. Virüs bulaşması, veri çalınması ve dahası ile karşılaşmanız mümkün.

Telefona kuracağınız uygulamanın arkasındaki şirketin büyüklüğü ve iş deneyimini araştırmanızı öneririz. Artı kullanıcı yorumlarının önemli olduğunu belirtelim.

Telefonda VPN kullanmak güvenli mi?

Telefonda VPN kullanmak güvenli midir şeklindeki sorulara yanıtımız kullandığınız hizmetin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Ücretsiz verilen hizmetlerin bir çoğu ya yetersiz ya kısıtlı hizmet vermekte. Paralı olanlarında iş görenleri veya sağlam olanları biraz pahalı oluyor.

VPN telefonda güvenli mi derseniz belli başlı uygulamaların güvenirliği genelde kabul görülmekte. Bazen riskli bir internet ağına bağlanıldığında bu hizmetler biraz daha güvenirlik sağlayabiliyor. Lakin internet hızınız çok düşük olma olasılığını belirtelim. Özellikle internet kullanımı yoğun olan saatleri tercih etmişseniz. Bulunduğunuz bölgedeki internet kullanım oranlarına göre hızınız fark edecek. Lakin ücretli sürümlerde biraz daha hızlı kullanım yaparsınız.

Kısa özetli hali ise;

  • Kullanacağınız programı araştırmadan kullanmayın.
  • Erişim izinlerine dikkat edin. Artı ödeme yöntemlerinden birini eklemeyin. Her zaman ödeme yönteminin geçersiz veya sanal kartla kullanılması daha mantıklıdır.
  • Bilgiler her ne kadar şifrelense dahi kullanılan tarayıcı ve uygulamaların bir zafiyet gösterme olasılığı bulunuyor.
  • Demo ya da parasız sürüm denilen hizmetleri kullananların verilen zaman ve MB / GB değerlerini geçmemeye özen gösterin.
  • Kendinizi güvende görüp başınızı derde sokacak işlerden uzak durun.
  • VPN ile tespit edilir miyim veya edilebilir miyim şeklindeki sorunuza yanız olarak evet. Duruma göre mahkeme kararı ile bu bilgilere erişim olasılığı var.

Geçmiş tarihli başka bir makalemiz

Erişim engellemeleri ve sansürün aşılmasında en çok tercih edilen yöntemlerden biri erişimin VPN üzerinden sağlanması. Örnek, Avrupa’da Netflix servisine ulaşmak için İnternet kullanıcılarının %20’si VPN tercih ediyor. Türkiye’de de erişim engellemeleri neticesinde uygulama marketlerinde en çok indirilen uygulamalar arasına pek çok farklı VPN girmiştir.

Queen Mary Üniversitesinde yapılan araştırmada Avrupa’da en yaygın kullanılan 14 VPN uygulamasının kullanıcılarının kişisel verilerini hangi düzeyde koruduğunu incelendi. Sonuçlara göre neredeyse tüm VPN sağlayıcılar kullanıcılarının kişisel verilerini sızdırıyor. Sızdırmalar kullanıcıların hangi siteleri ziyaret ettiği gibi basit düzeyden hangi içeriğe ulaştığı gibi çok detaylı veri düzeyine kadar değişiyor.

Araştırmacı grubun raporuna göre sızıntılar ağ operatörlerinin IPV6 protokolüne geçiş yapmaları ancak pek çok VPN sağlayıcının halen IPV4 kullanmasından kaynaklanıyor. Tabi HTTPS İnternet sitelerinin bu sızıntılardan etkilenmediğini belirtmeliyiz. Ayrıca araştırmacıların raporuna göre iOS cihazlarda kullanılan VPN’ler Android’de kullanılan VPN’lere göre daha az sızıntı yapıyor.

main-qimg-2239c9b4c058d040dad9d74bb86d32f9
VPN kullanmak güvenli mi?

“Kullanıcıların anonim olmayı tercih etmeleri ve kişisel verilerinin güvenliklerine önem vermeleri için pek çok haklı nedenleri var” diyen Dr. Gareth Tyson, özellikle kendilerini korumak isteyen kullanıcılarla ilgili olduklarını ve bu kullanıcılar anonim olduklarını düşünürken aslında tüm erişim içi aktivitelerini ve kimliklerini açık ediyor olabileceklerini belirtti.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe