WhatsApp başarısız oldu. Bellek yetersiz hatası

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

WhatsApp fotoğraf gönderirken başarısız oldu bellek yetersiz hatası çıkıyor. Böyle bir şeyle sanırız çok sık karşılaşmadınız. Çözüm için önce ne demek istiyor?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

WhatsApp fotoğraf gitmiyor bellek yetersiz tekrar denemenizi söyleyen bir mesaj alıyorsanız önce şu an başkalarında da bu sorun çıkıyor mu diye araştırınız. Büyük ihtimal sorunu yaşayanlar olacak. İlk başladığında yavaş yavaş geneli etkilediği zamanlarla karşılaştık. Bundan dolayı genel değilmiş gibi algılayanlar olabiliyor ve buna aldanarak sıkıntı çıkaracak işlemler yapabiliyorlar.

Şüphesiz bu uygulamanın en çekici özelliklerinden biri anlık fotoğraf ve video gönderebilme özelliği. Bu özelliği, kullanıcılar internet bağlantısının zayıf olması gibi sebeplerle kullanamayabiliyorlar. Görsel medya veya belge gönderim işlemi dakikalar sürebiliyor ya da gönderim başarısızlıkla sonuçlanıyor. Peki uygulama üzerinden video gönderimi sırasında neden video gitmiyor bellek yetersiz uyarısı alırız? Whatsapp yetersiz bellek uyarısı sorununu nasıl çözeriz? Sorularının cevaplarını sizlerle paylaşalım.

WhatsApp yetersiz bellek hatası neden çıkıyor ve çözümü

Bu problem sadece zayıf internet bağlantısı veya şebeke sorunlarından dolayı olmayabilir. Soruna sebep olabilecek durumları inceleyelim:

  • Sorun genel olabilir: Bu seçenekte söylemek istediğimiz şey hatanın sunucu kaynaklı olması durumudur. Yani kullanıcıların çoğu aynı sorunla karşı karşıyadır. Sunucu kaynaklı sorunlarda yapılacak hiçbir işlem yoktur. Sunucunun durumu düzeltmesi beklenmelidir. Bu yolla oluşan hatalar ortalama 1 veya 2 gün içinde kendiliğinden çözülür.
  • İnternet bağlantısı: Zayıf bağlantı fotoğraf gönderimini başarısız kılacaktır. Internet kaynaklı fotoğraf gönderememe durumunda ağ ayarlarını sıfırlamanızda fayda vardır. Telefonunuzun ayarlar bölümünden iOS kullanıcıları için genel>sıfırla> ağ ayarlarını sıfırla, Android kullanıcıları için sıfırla> ağ ayarlarını sıfırla adımlarını takip ederek bağlantınızı yenileyebilirsiniz.
  • Ram alanı yetersiz: Uygulama önbelleğinde biriken dosyalar RAM performansını düşürür ve bir süre sonra yetersiz bellek uyası alarak fotoğraf ve video paylaşımı yapamazsınız. Bu sorunun çözümü iki şekilde halledilebilir. İlk olarak telefonunuzun ayarlar bölümünden uygulamalar seçeneğini bulun. Buradan Whatsapp uygulamasını seçip önbelleği temizle diyerek uygulama için yeterli alanı açmış olursunuz. İkinci işlem ise cihazınıza bir temizleme programı indirmektir. Bu tür uygulamalar cihazda bulunan tüm uygulamaların önbelleğini otomatik olarak temizleyerek RAM performansınızı arttırır.
  • Tarih ve saat ayarı: Cihazınızın tarih ve saat ayarı doğru olmalıdır.
  • SD kart: SD kartınız salt okunur mod da olmalı ve SD kartınızda yeterli alan olmalıdır.
  • Bölgesel durumlar: Ülke içi veya dışı bağlantı sorunlarında önce manuel dns ve sonrasında vpn ile denenmesi gerekiyor.

Whatsapp yetersiz bellek uyarısı almanızın temel sebebi RAM alanının yetersiz olmasıdır. Yukarıda bazı çözüm ve nedenleri belirttik. Bunlar dışında son bir çözüm yolu olarak cihazınızda bulunan tüm fotoğraf, video ve belgeleri yedekleyerek telefonunuzda ki verileri temizlemeniz olacaktır.

WhatsApp başarısız oldu. Bellek yetersiz hatası

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

İlk resimde “Hesap” kısmındaki alanları kontrol etmenizi öneriyoruz. Bazı seçeneklerin değiştirilip değiştirilemediğini kontrol ediniz. İkinci görselde “Yardım” alanından probleminizi iletmeniz için örnek olarak ekledik.

WhatsApp fotoğraf gönderirken başarısız oldu

Uygulama tarafında yaşanan aksaklıklar

Zaman zaman yapılan iyileştirmelerin bir sonucu erişim sorunları olabiliyor. Bazense beta versiyonun yeterli test edilmediğinden dolayı sorunlu sürüm dağıtıma çıkmış olabiliyor. Böyle aksaklıklarda bazen kullanıcılara duyurmadan sessiz şekilde çözümü devreye alabiliyorlar. Diğer türlü yeni bir sürümü hızlı şekilde çıkararak gerekli onarımı tamamlıyorlar.

Android kullanıcılarının yapacakları işlemlerden biri ise “Uygulamalar” bölümüne giriş yapıp ilgili uygulamaya dokunup ve içerisinde bulunan seçeneklerin çalıştırılması. Örnek verecek olursak verilerin kaldırılması diyebiliriz. Samsung için bu şekilde olduğu gibi Huawei kullanıcılarının da büyük ihtimal aynı şeyleri yapması gerekecektir. Tabi geliştiricinin kendi işletim sisteminin kullanılmasında işler değişebilir. Ama Xiaomi için önerimiz geçerlidir.

Çıkan aksaklığa neden olan ilgili versiyonsa, kaldırınız ve önceki versiyonlardan birini internetten güvenli yerlerden birinden indirip telefonunuza kurunuz.

Bir kısım kullanıcının yapmış olduğu bir şeyin buna neden olması mümkün. Bir çok sosyal uygulamanın şüpheli durumlarda hizmetini kısıtladığı oluyor. Buradaki genel ama kullanıcıya göre değişken durumlarda söz konusudur.

Önce farklı illerde yaşayan arkadaşınız veya akrabalarınızla bu durumu görüşünüz. Onların geneli veya bazıları hala aynı şeyle karşılaşıyorsa, o yine beklemeniz gerektiği sonucuna varıyoruz. Yoksa o zaman denememiz gereken şeyler olabilir.

Şüpheli görülecek davranışlar arasında bazen yanlış olmayan şeylerinde olduğunu görebilirsiniz. Örnek sosyal uygulamalarda kullanıcıların aşırı yapmış olduğu yorumlardan sonra veya takiplerden sonra şüpheli olarak algılandıkları zamanlar oluyor. İşte burada da buna benzer br durum oluşmuş olabilir. Örnek aşırı gönderilen toplu mesajlar veya rahatsız olan kişilerin bildirimde bulunması.

Test adına hesabın ayarlarında bir şeylerin değiştirilerek kayıt edilmesi gerekiyor. Kayıt sırasında uyarı ekrana geliyorsa ya engellendiniz ya da sistemde aksaklık var demek. Diğer bir deneme önerisi başka bir telefondan hesabı doğrulayıp deneyiniz. Artı internet engeli olasılığı içinde başka yerlerden bağlanarak deneyelim.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir