WhatsApp video gitmiyor dönüp duruyor

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

WhatsApp video gitmiyor sorunu akşamdan beri sürüyor. Tüm gönderilen videolar dönüp duruyor ise kesin arıza genelde yaşanıyor diye düşünüyoruz.

Ad imageAd image

WhatsApp video gitmiyor, uygulamanın sunucu veya yazılım kısmında yaşanan aksaklıklardan dolayı karşınıza çıkan sık olmayan sorunlardan biri. Dün akşam saatlerinde başlayan ve şirketle bağlantılı sosyal ağlarda etkilendiğini aktaralım. Aynı yerin diğer uygulamalarında aksaklıklar gördüğümüzden dolayı büyük ihtimal şirket sunucu veya portlarında yaşanan arıza kaynaklıdır diye düşünüyoruz. Tabi Türkiye ve yurt dışı altyapı nedenlerinin de böyle bir şeye neden olma durumu var.

İlginç olan durumlarla karşılaşabiliyoruz. İlk başlarda sohbet ediyorsunuz ama dosya gönderilemiyor. Bizde test ettik ve ilginç bir detay ortaya çıktı. iPhone’ dan gönderdiğimiz videolar Samsung telefona ulaşmıyor dönüp duruyor. Ama göndermeye çalıştığımız numaradan bize fotoğraf ulaşıyor. 

Bugün gün içerisinde çözüleceğini düşünmekteyiz. Çıkan arızanın her dönemde karşılaşılması mümkün. Eğer olurda çözülür ama sizde hala sorun görülürse, haberimizdeki genel olarak sorunlarda önerdiğimiz adımlardan yararlanmanızı öneririz.

Benzer olduğunu düşündüğümüz WhatsApp fotoğraf gitmiyor haberini kesinlikle incelemenizi önermekteyiz.

Ad imageAd image

WhatsApp video dönüp duruyor

WhatsApp video gitmiyor sorunu devam edenler bize ulaşmak isteyecekler, lütfen yazarken anlaşılır bir dil ve açıklamayı düzgün bir şekilde yapınız. Dönüşler çoğunlukla taleplere göre yapılmakta ve kesin dönüleceği anlamı taşımıyor.

Sorunun nedeninden tam emin değilseniz bir işlem yapmayınız. İşlem dediysek telafisi olmayacak işlere kalkışmayınız. Önemli yazışmalarınız gidebilir bizden uyarması.

 • Başka WhatsApp kullananlarla karşılıklı test ediniz. (Başka illerde olanlarla da)
 • Telefonunuzu muhakkak kapatınız ve açıp deneyin.
 • İnternet erişiminizi başka yerlerden yapamaya çalışın.
 • Bip gibi uygulamalarla çoklu denemelerde bulunun.
WhatsApp video gitmiyor dönüp duruyor
WhatsApp video gitmiyor dönüp duruyor

Çok defa yapılan olumu olumsuz ne varsa işlem yapılmasına engel taşıyabilir. Hiç bir işlemde bulunmadan önce hem bulunduğunuz il hem başka illerde tanıdığınız kişilerle görüşün. İnternet araştırmasının da yapılması gerekiyor. Eğer genelde sorun olmadığına eminseniz, aşağıdaki yöntemlerle devam edin.

WhatsApp video neden dönüp duruyor

Burada ilk akla gelen şirketin sistemlerinde genelde bir arızanın olduğu yönünde. Yıl içerisinde çıkan çok yönlü sorunların %90′ i sistemlerinde çıkan beklenmedik hatalardan oluşmakta. Çözümü ise çoğunlukla uzun sürüyor. Hatta 1 veya 1,5 gün sürdüğü günleri de gördük.

Daha önceki tecrübelerimize baktığımızda WhatsApp video gitmiyor sorununda ve videolar dönüp duruyor sorununda üç temel sebep aklımıza geliyor. Tabi kesindir diyemiyoruz ama olasılığı yüksek olan sebepler bunlardır diye düşünüyoruz. Mesela yaşadığınız bölgeden, ülkeden ve ağdan alakalı olma olasılığı var. Diğer nedenler ise kullanılan telefon ve WhatsApp tarafındaki problemler.

Gerekli araştırmanın ve testin yapılması açısından farklı bölgelerdeki tanıdığınız insanlarla görüşmenizi öneriyoruz. Tabi bağlantınızı da değiştirip denenmesi de önemli bir test aracı.

WhatsApp video gitmiyor ne yapmalıyım?

Yukarıda belirttiğimiz önemli hususların ele alınmasından sonra ne yapmanız gerektiğini aşağıya bırakıyoruz.

Uygulamayı silmeyi düşünenler eğer daha önce yedek almamışsa, mevcut mesajlarınız ve paylaşımların silineceğini hatırlatmak isteriz.

 1. Aynı ve başka şehirde olan bir kaç kişiyle görünüp durumu analiz edebilirsiniz.
 2. WiFi’ den ve telefonun internetini test edin.
 3. Mobil internet kullananların farklı operatörde aynı durumla karşılaşılıyor mu diyerek araştırması gerekiyor.
 4. Cihazın ve uygulamanın verilerinin temizlenmesi iş görebilir. Bunun nasıl yapıldığını gösteren adımları hemen aşağıya ekleyeceğiz.
 5. Cihazın boş alanı yeterli midir ve tarih doğru mudur diye kontrol edelim.
 6. Web uygulamasını tarayıcıyla test ediniz.
 7. VPN gibi alternatifleri deneyin ama bilinmeyenlerden uzak durun.
 8. Sonradan kurduğunuz şeylerin ve güncellemelerin sorun çıkarması mümkün. Varsa böyle bir şey kaldırın.

WhatsApp önbellek ve verilerin temizlenmesi

Bu önerimiz mevcut yazışmaların kaldırılması anlamını taşımakta. Önbelleğin kullanılmasında bir sorun yok ama veri kaldırılmasında işte silinme olasılığı var. Bu seçeneğin dışındakilerde sanırız bir sıkıntı çıkmayacaktır.

Android sisteminde yapacağınız işlem şöyle:

 • Uygulamalar yazan seçeneği ayarlarda bulun,
 • İçeriğinde WhatsApp olanla devam edin,
 • Önbellek olanı temizleyin ve deneyin,
 • Yine video gitmiyor ise bu seferde güncelleme varsa o seçeneği kullanın,
 • Sonrada duruma bakın ve veri kaldırmayı çalıştırın.

WhatsApp video gitmiyor iPhone içinde yapacağınız şunlar:

 • Genel’ e ayarlardan girin,
 • Sıfırla ve aktara dokunun,
 • Tekrardan bir sıfırla yazısı ekrana gelecek ona dokunun,
 • Ağ olanı sıfırlayın,
 • Kontrol edin ve sonrada tüm ayarlar belki sıfırlanır.

Kullanılan internetin sorun çıkarması

İnternetle ilgili bir şeylerin ters gidip gitmediğinin anlaşılması adına farklı bir ağa bağlanılması gerekiyor. Artı mobil bağlantının da test edilmesinden sonra nasıl bir yol izleyeceğimizi belirleyeceğiz.

Kullanıcıların sürekli tekrar tekrar yaptığı şeylerin aşırılığı sebebi ile bir engel getirilme olayına karşın bağlantı değiştirmek en iyi seçenektir. Tabi gün boyu uygulanan kısıtlamalarda beklemek gerekiyor.

Uygulama gereksinimleri ve içerik

Gönderim yaptığınız videonun formatı, dosya büyüklüğü ve işlem deneme adetine göre sorun çıkarma olasılığına bakılır. Denemek adına bir kaç kısa videonun kullanılması gerekiyor. Birde telefonu çok ama çok eski olanların kesinlikle sistem gereksinimlerine bakmaları gerekiyor.

Bir çok uygulama için güncellemeler yol belirler. Eski modellerde uygulamaların önceki sürümlerinin işe yaradığını gördüğümüzden dolayı bu her dönem test için kullandığımız adımlardan biridir.

WhatsApp videolar gitmiyor için notlarımız

İlk deneyeceklerinizden sonra yazı içerisindeki bütün seçenekleri uygulayacaksınız. Yani öncelikle kontrol etmeniz daha yararlı olacak.

Her zaman cihazların tarihinin yanlış olmasından dolayı bir çok şeyin çalışmadığı görülür. Normalde basit bir neden ama çoğunun aklına ilk gelen bu olmuyor.

Telefonun yeterli depolama alanına sahip olduğundan emin olun. Bir çoğuna sorsanız yeterli diyecek. Normalde her sistemin rahat kullanımı için belli bir disk alanına ihtiyaç duyar. Örnek Windows 10 ve Windows 11 gibi sistemlerde sanırız 15 GB ve üstü istenir. Bu normalde kullanımlarda zamanla yetersiz kalacaktır. Ama sistemin kurulu olan c alanında minimum bu kadar boş alan olması daha sağlıklıdır. İşte telefon içinde belli bir alana ihtiyaç olacak. Bu kurulu sistem sürümüne göre değişiyor.

Sonradan kurmuş olduğunuz uygulamaların sorun çıkarması. Biz böyle bir şeye daha önce şahit olduk. Başka bir uygulamada ama sonuçta böyle bir şey olabiliyormuş.

Kullanıcıların aşırılığa kaçtığı her şeyin bir sonucu olduğunu düşünüyoruz. Örnek çok fazla mesaj gönderimlerinden sonra bir engel uygulanması mümkün. İşte başlıkta oluşan sorunda benzeri bir durumdan çıkmış olması olasılığını bir düşünün. Böyle durumlarda kullanılan internet dışında bir ağa bağlanmanız en iyi deneme aracı olacak. Tabi hala aynı durumla karşı karşıya kalanların o gün hiç bir deneme yapmadan beklemeleri gerecektir.

WhatsApp video gitmiyor sorunu için önerdiğimiz seçeneklerin yayına alındığı tarih göz önüne alarak güncel olan içeriklerinde incelenmesini öneriyoruz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe