WhatsApp' tan nasıl para gönderilir

WhatsApp nasıl para gönderilir ve nasıl para istenir yakında arananlar arasında olacak. Bu arada gönderme ve para alma için herhangi bir komisyon alınmayacak.

WhatsApp' tan nasıl para gönderilir
müşteri hizmetleri

Ülkemizde ve dünya genelinde en fazla kullanılan uygulamalardan birisi olan WhatsApp' a uzun zamandır beklenilen özellik para gönderme nihayet aktif hale geldi. Resmi duyurusu yapılan yeni özellik ilk olarak Brezilya' da kullanıma açıldı. Şu an için bir ülke üzerinden test aşaması gibi bir durum söz konusu ve başarılı geçerse kademeli şekilde çoğu ülkenin kullanıcılarının hayatına girecek.

Daha öncelerde Beta olarak açılan sürüm bir ülkede aktif hizmete açılmasıyla gözler acaba hangi ülkeleri para gönderilebilecek sorusunu akıllara getirdi. Malum yurt dışında yaşayanların birbirlerine para gönderme ve alışveriş içinde kullanılma durumu söz konusu.

Uygulamanın blog köşesinde paylaşılan bir yazıda gerekli açıklamaları yapan geliştirici, özellikle küçük işletmeler için önemli bir dijital ödeme sistemi olacağından ve denemeleri için iyi imkan olduğu vurgulandı.

WhatsApp para gönderme özelliği

 • Facebook' un Pay ve Cielo adlı ödeme sistemiyle çalışmakta.
 • İşletmeler ve bireysel kullanıcıların kullanımına açılıyor.
 • WhatsApp Business üzerinden market ve restoranlara sipariş verilecek.
 • Kayıtlı kredi kartıyla işlem yapılacak. Aynı zamanda da banka kartı da kullanılabilecek.
 • Güvenlik işlemlerinde Biyometrik doğrulamanın kullanıldığı belirtiliyor.
 • Açıklamaya göre şu an için para gönderme ve para çekme işlemlerinde uygulama herhangi bir ücret almayacağı yönünde. 

Bir dip not olarak farklı ödeme sistemleriyle karşılaşıldı ama bunların geneli ABD dışında kullanıma açılmamıştı. Buna örnek olarak iMessage / Apple Pay diyebiliriz.

WhatsApp' tan nasıl para gönderilirWhatsApp para isteme

WhatsApp uygulamasında ödeme güvenliği

Ekleyeceğiniz bir ödeme yöntemiyle kolay yoldan karşı tarafa para yollanabilecek. Uygulamaya ekleyeceğiniz kredi kartı veya bankomat kartıyla bu işlemi gerçekleştireceksiniz. Parayı çekmek içinde karşı taraf hesap ekleme işlemini uygulamadan gerçekleştirecek. Henüz hesap ekleme için ne gibi bir güvenlik aşaması var bilemiyoruz. Sadece IBAN' ın yazılması yeterli mi ve eklenen hesabı doğrulama için belli bir tutar giderek ne kadar gittiğini yazarak bir doğrulama yapılabilir.

İleride bu özellik Türkiye' ye geldiğinde para göndermede kredi kartı ekleme önerisi olarak sanal kart eklemenizi öneriyoruz.

Bu özellik ne gibi güvenlik sorunlarını çıkaracak?

Dolandırıcıların yeni kapısı olarak kullanılması beklenen uygulamaya ek koruma önerilerinin geleceği bekleniyor. Teknolojiyle pek alakalı olmayanlar için tehlikeli bir durum olabilir. Özellikle yaşlı kesimlerin çok daha dikkatli davranması gerekiyor.

 • Para olayı ile uygulama daha çok hedef alınacak.
 • Hesabı çalınan kullanıcıların adına WhatsApp' a ekli kişilereden para isteme.
 • Hesabı hacklenen hesaplara ekli kartları kullanmak için alışveriş yapma veya para gönderiminde bulunma.
 • Sahte ödeme bildirimleri.
 • Sahte avukat icra / borç uyarıları.
 • Hediye kazandınız (iPhone, Huawei veya Samsung) ve şu kadar ödeme yapılması gerekiyor gibi mesajlar.
Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 10:26