Windows 10′ dan Windows 11 yükseltme güncellemesi

Andronova

Windows 10′ dan Windows 11′ e geçiş yapma güncellemesi şu an için yayında değil. Test sürümünü denemek isteyenler Windows Insider sayfasını ziyaret edebilir.

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki Microsoft, 24 Haziran’da duyurduğu yeni sistemle ilgili bilgileri her geçen gün parça parça açıklamaya devam ediyor. İlk önce oyun performansı ve güvenlik düzeyi ile ilgili konularda açıklama yapan şirket şimdi ise çok daha önemli bir konuda açıklama yaptı. Microsoft’ un yaptığı açıklamaya bakılacak olursa Windows 10 kullanan ve Windows 11’ e geçiş yapmayı düşünen kullanıcılar biraz daha bekleyecek gibi gözüküyor.

Test tarafı hem geliştiricilere hem kullanıcılara açıldı. Lakin sorunlu bir sistem olma olasılığı olduğundan dolayı eğer kuracağınız sisteme ihtiyacınız varsa sanal kurulumdan yararlanabilirsiniz. Bakarsınız sürücü uyumsuzluğu ve sistem aksaklıkları karşınıza çıkabilir.

Windows 11′ e geçmek için nasıl bir yol izlenmeli?

Microsoft’ un açıklamalarından yola çıkınca Windows 11’ e geçmek isteyen kullanıcıların önünde iki yol olduğu görülüyor. Bunlardan bir tanesi doğrudan yazılımın gereksinimi olan donanımına sahip olan yani Win 11 ile çalışan bir bilgisayar satın almak ya da Win 11 temiz kurulumunu yapmak. Diğer yoldan bahsedecek olursak Win 10 kullanan tüketicilerin ücretsiz yükseltme hakkı karşımıza çıkıyor.

Gelelim gerçekte yapılabilecek işlemlere bunun hakkında iki yazımız var. Biri orjinal Windows 11 kurulumu adlı içeriğimizde yer alıyorken diğeri ise yazı sonundaki öneri içeriğimizde bulunmakta. Özellikle çalıştıramaz sorunu yaşayanların işine yarayacağını düşünüyoruz.

Kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır:

  • Donanımların uyumlu olmasında yarar olacak. Bazı aksaklıklar bu yüzden çıkabilir.
  • Kurulumda oluşacak bir problemin sistem kullanımını etkileyeceğini söyleyelim.
  • RAM için daha az tüketim yapacağı söylentisi var ama önerimiz 8 GB olan bir sistemle çalıştırmanız.
  • Merak edenlerin isterseler sanal olarak yükleme yapmaları daha mantıklı olacak.
Windows 10' dan Windows 11 yükseltme güncellemesi

Windows 11 temiz kurulum isteyen kullanıcılar beklemeli midir?

Microsoft, Windows 11’ in gelecek birkaç ay içinde piyasaya sürüleceği konusunda zaten açıklama yapmıştı. Şu anda yapılan açıklamadan anlaşılması gereken ise, temiz kurulum istemeyen kullanıcıların Windows 11’ e geçiş için 2022 yılını beklemesi gerektiği yönünde. Temiz kurulum yapacak olan kullanıcıları etkileyen herhangi bir şey yok.

Şirket geçiş yapılması için gerekli bilgileri nasıl iletti derseniz bir Tweet ile başladı denilebilir. Bu bilgiler bir kullanıcının Twitter’ da sormuş olduğu bir soruyu Microsoft’ un cevaplaması ile elimize ulaştı. Microsoft verdiği cevapta Win 11 son kullanıcı halinin önümüzdeki birkaç ay içinde kullanılabilir olacağını söylerken Windows 11’ i bilgisayarına Update aracılığı ile indirip kullanmak isteyen kullanıcıların bunu ancak 2021 sonu veya 2022 yılının ilk yarısında gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Kısacası Win 10 ile çalışan bilgisayarınızı Windows 11’ e yükseltmek istiyorsanız temiz kurulum yapmanız tabi ki de yeterli olacak. Microsoft’ un neden böyle bir karar aldığı henüz tam olarak bilinmiyor. Bunun yanında bu kararın ilk zamanlarından şüphe duyabilecek kullanıcılar için oldukça yararlı ve avantajlı olduğunu da göz önünde bulundurmak gereklidir. Daha stabil hale gelirken kullanım deneyimi daha sağlıklı olabilir. Tabi illa denemek istiyorum diyenlerin sanal makine yolunu denemelerini öneririz.Windows 11' e geçiş yapma

Test sürümü nasıl indirilir şeklindeki soruya daha önce hazırladığımız yazılarımızla cevap verdik. Burada aynı zamanda sanal bir sistem oluşturma hakkında bilgilendirmede bulunduk. 

Herhangi bir problem yaşandığında geri alınması için verilerinizn yedeklerini almanızı öneriyoruz. Geçiş sürecinde elektrik kesildi kurulum yarıda kaldı veya mavi ekranda uyarılar geliyorsa tekrardan yüklemeyi başlatınız. Sıfırdan kurulumdan yararlanmak isteyenlerin işlemleri yaparken veri kayıpları ve aksaklıkları bilmelerini öneririz.

Yanıt veremiyor hatası çıkanlarda sistemin güç bağlantısı çıkarıp biraz beklettikten sonra bağlayıp sonra test edilmesini öneriyoruz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir