Windows 11 oyun nasıl silinir (oyun hesabı silme)

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Google aramalarına baktığımızda oyun hesabı nasıl silinir veya azda olsa Windows 11 oyun nasıl silinir şeklinde aramalara denk geliyoruz. Bu haberde olası tüm oyun kaldırma yöntemlerini paylaşacağız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Bilgisayardan oyun silmek isteyenler bazen telefondan oyun nasıl silinir şeklinde yardım talebinde de bulurlar. Bu genelde sormuşken bunu da sorayım durumu gibi bir şeydir. Lakin ayrı ayrı soru halinde de sorulduğu oluyor.

Öncelikle oyun hesabı nasıl silinir bundan söz edeceğiz ve sonrasından sistemden kaldırmaya yönelik adımlara geçeceğiz.

Oyun hesabı nasıl silinir ?

Online oyunlarda hesap silme işlemi genelde ilgili mail hesabı ile açılmakta. Oyun içerisinden bildiğimiz kadarı ile pek bu işlem mümkün değildir. Oyun hesabını kaldırma işlemini bir tarayıcı üzerinden yapmamız gerekiyor.

Bilgisayarınızdan veya mobil cihazınızdan Chrome tarayıcısı üzerinden gerekli işlemleri kolayca yapacaksınız.

Oyun hesabını kaldırmak için:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
  • Oyunun resmi web sitesine girin.
  • Profil alanının yer aldığı alana geçin.
  • Profil ayarlarında “Hesap sil” ile ilgili bir seçeneğe denk geleceksiniz.
  • Onay verin ve işlemi tamamlayın. Bazı oyun platformlarında onay için e-posta hesabınıza gönderilen onay bağlantısına tıklamanız gerekiyor.

Sorularda Gmail oyun hesabı silme yazanlarda oluyor. Yine bunun içinde yukarıdaki adımların uygulanması gerekiyor.

Bilgisayardan oyun nasıl silinir ?

Bilgisayar oyunlarını aslında 3 kısım olarak bölebiliriz. Bunlardan ilk olanı Windows’un kendi işletim sistemi ile gelen Satranç, Titanlar, Kupalar, İnternet Daması gibi oyunlar oluşturur. Bu şekilde olan oyunları bilgisayarınızdan kaldırmak için, Öncellikle bilgisayarınızdan Denetim Masası > Programlar > Windows Özelliklerini Aç/Kapat açıyorsunuz. Açılan panelden oyunlar yazan yeri bulup bunun başındaki kutucukta bulunan tiki kaldırıyoruz ve Tamam diyoruz. Sorunsuz işlem yaptıysanız, Windows’un kendi işletim sistemi ile gelen oyunu kaldırmış olacaksınız.

İkincisi ise doğrudan bilgisayara yüklenmiş (FIFA, PES,) olan oyunları kaldırmak için aynı şekilde Denetim masasından Programları kaldır dedikten sonra bilgisayarımızda bulunan tüm program ve uygulamaların olduğu sayfaya geliyoruz. Burada hangi program veya oyunu kaldırmak istiyorsak o program ve oyunun üzerine gelip fareyi sağ tıklayıp kaldır diyoruz. Burada bize sorulan sorulara Evet, Kabul Ediyorum ve İleri deyip bilgisayardaki program ve oyunları kaldırmış oluyoruz.

Üçüncüsü ise tarayıcılarla (Chrome, Mozilla, Opera vs.) kullanılan bilgisayar oyunları bulunuyor ve bunların herhangi bir kaldırma yöntemi bulunmuyor. Bunları kaldırmak için bilgisayarınızdan yapabileceğiniz herhangi bir şey bulunmuyor.

Oyunların kalan izler nasıl silinir ?

Oyunları sildikten sonra oyunlarla alakalı bazı klasör ve dosyalar hala bilgisayarınızda bulacaksınız. Bunlara bakmak için oyunları kurduğunuz disklerin içine girip bakmanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse yüklediğiniz herhangi bir oyunu bir yerel diske kurdunuz. O zaman gerçekleştireceğiniz adım şu şekilde olmalıdır. Bilgisayar > Yerel Disk > Program Dosyaları > ve hangi oyunun dosyalarını tamamen kaldırmak istiyorsanız o klasörün üstüne gelip fare sağ klik sil dedikten sonra o oyunun tüm dosyalarını kaldırmış oluyorsunuz.

Windows 11 oyun nasil silinir 2
Windows 11 oyun nasıl silinir (oyun hesabı silme)

Bazı dijital oyun platformlarından oyun silme

Bu aslında şuanda herkesin kullandığı bir sistem örnek vermek gerekirse Steam ve Origin gibi çok oyunculu ve iletişim platformlarıdır. Bu platformlar üzerinden dijital oyun satın alınabilir, inceleyebilir, fragmanlarına ulaşabilir ve çevrim içi arkadaşlarınızla beraber oyun oynayabilirsiniz.

Peki, örnek olarak steam platformunu kullanarak yüklediğimiz oyunu bilgisayardan nasıl kaldırabiliriz? Bu aslında çok basit bir sistem kullandığımız dijital oyun kütüphanelerinde var olan oyunlarımızın üstüne gelip sağ klik yaptığımızda önümüze “Bu oyunu kaldır” gibi bir seçenek sunar, bu sayede oyunu kolaylıkla bilgisayarımızdan kaldırabiliriz ve akabinde eğer bilgisayarımızda hala kaldırdığımız oyunla ilgili bir kaç dosya ve klasör bulunuyorsa steam için Bilgisayar > Yerel Disk (C:) > Program Dosyaları (x86) > Steam > hangi oyunu kaldırdıysanız o oyunun üstüne gelip sağ klik yapıp sil diyerek Geri Dönüşüm Kutusuna ya da Shift + Delete yaparak oyunun kalan klasör ve dosyalarını tamamen bilgisayardan kaldırabilirsiniz.

Bundan ayrı olarak bazı oyunların kalıntıları Kayıt defterinde kalmış olabilir bunlar da Ccleaner programından Kayıt Defteri > Sorunlar İçin Tarama Yap > Seçili Sorunları Gider > Seçili Tüm Sorunları Gider seçeneği ile tüm kalıntıları kaldırabilirsiniz. Bir diğeri ise Gelişmiş Sistem Bakım programları ile tarama yaparak kalıntıları silebilirsiniz.

Windows 11 oyun nasil silinir 1
Windows 11 oyun nasıl kaldırılır

Oyunları silemiyorum

Windows 11 oyunu silemiyorum sorunu yaşayanların uygulayacağı en iyi iki seçeneği sizlerle paylaşacağız.

Birincisi kaldırılmayan oyunları kaldırma programı kullanarak işlemi sorunsuz yapacaksınız. Bunun için öneri “Revo Uninstaller” adlı programın kullanılması. Tabi başka bir çok programla karşılaşmanızda mümkün. Biz bunu uzun yıllardır kullandığımızdan dolayı yazmak istedik. Ama yazılımların zamanla değişime uğramasından dolayı güncel haline bakmak gerekiyor. İkincisi sistem geri yükleme ile oyunun yüklenmediği tarihin seçilmesi.

Windows 11 oyun nasıl silinir resimli anlatımımız umarız işinize yaramıştır.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir