Wireless WiFi adaptör nedir ne işe yarar?

media 3413

TV Wifi adaptör en iyi marka hangisi gibi sormak istedikleriniz için, şu alınmalı diyemeyeceğimizi belirterek her zaman yorum ve de şikayetler size yol gösterecektir.

teknik destek

Kablosuz adaptör nedir Wifi ne işe yarar? Bilgisayarlar internete bağlı olmadan kullanıcısına pek de fayda sağlamamaktadır. Kullanıcılar internete bağlanmak için çoğunlukla bir Ethernet hattı tercih ederken, bir çok kullanıcısı ise wifi ile bağlanmayı seçmektedir. En iyi Wifi adaptör hangisi Xiaomi, TP Link veya Tenda gibi markalar arasında sizin seçmeniz gerekiyor. Wifi adaptör nasıl kullanılır yazı sonunda yer almakta.

Wifi adaptörler, Wireless özelliği olmayan masaüstü bilgisayarda, eski laptoplarda, LED TV veya LAN ile bağlantı yapılabilen eski Smart TV televizyonlarda internete bağlanmasını sağlayan harici cihaza denmekte. 

Wifi adaptör TV için uyumlu modellere bakmanızı öneriyoruz. Bazı cihazlarda eskiden model seçme gibi bir durum söz konusuydu. Aşağıdakilere bir göz atınız…

 • Inca IUWA
 • Dark Realtek
 • Platoon
 • Bluecat
 • Asus wifi adaptör 

Hangi WiFi adaptörü almalıyım?

LED TV’ de kullanabilmek için televizyonda kablosuz adaptör desteğinin olması gerekiyor. Hangi Wifi adaptör daha iyi veya en iyi adaptör hangisi gibi sorularınız için cevabımız kullanıcı yorumlarına bakmanız olacak.

 1. TV yazılımı ile cihaz uyumu kontrol edilmesi gerekir.
 2. Alınan cihazın tüm şifreleme tipleriyle uyumlu olması önerilmekte.
 3. Ucuz diye almak istediğiniz ürünlerin kullanıcı yorumlarına bakmadan almayınız.
 4. Çekim güçü faktörünü unutmayınız.
 5. İndirme hızına yani download mbps değerlerine dikkat ediniz.

Wireless WiFi adaptör nedir ne işe yarar?

Wireless WiFi adaptör nasıl kullanılır?

WiFi adaptör nedir?

Kablosuz ağın en önemli özelliği İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) ile iletişim kurarak geniş bant modemle bağlantıyı kurmaktadır. Kablosuz ağın başlaması ile bulunan ortamın her tarafında sinyali almak mümkün olmaktadır.

Ortamda kablosuz ağa bağlanabilmek için ise wifi ağ bağdaştırıcısı olması gerekmektedir. Wifi ağ bağdaştırıcısının olmadığı yerlerde ise kablosuz adaptörler devreye girerek kullanıcıların internete bağlanmasını sağlamaktadırlar.

Kablosuz adaptör nedir ne işe yarar? sorusunun kısaca cevabını bu şekilde açıklamak mümkün olmaktadır.

Kablosuz adaptör, wireless sinyal güçlendirici, wireless adaptör, wifi adaptör, wifi-wireles ağ bağdaştırıcı gibi terimlerin hepsi aynı anlamı taşımaktadır. Kablosuz adaptörler iki grupta incelenmektedir.

 • Dahili adaptörler
 • Harici adaptörler

Dahili adaptörler, bilgisayarların ana kartına entegre edilmiş olanlardır. Harici adaptörler ise, USB ile dış ortamdan görevlerini yerine getiren adaptörlerdir.

Kablosuz adaptörler ne işe yarar?

Kablosuz adaptör, bilgisayarların ya da laptopların kablosuz işlev kazanmasını sağlamaktadır. Yani bir bilgisayarda wifi özelliği bulunmuyorsa kablosuz adaptör sayesinde bilgisayar wifi özelliği kazandırılmış olmaktadır.

Kablosuz adaptörler aynı zamanda wifi özelliğinin olması halinde kullanıldığı takdirde, o bilgisayarın kapsama alanını genişletmek için de kullanılmaktadır. Kablosuz adaptörler bilgisayarların dışında, telefonlarda ve bazı televizyonlarda da kullanılmaktadır.

Sonuç olarak, ister bilgisayarda wifi özelliği olsun ya da olmasın kablosuz adaptörler sayesinde internete bağlanmak daha kolay ve hızlı olabilmektedir.

WiFi adaptör nasıl kullanılır?

Adaptör nasıl kullanılır diye almadan önce sorunlar için ufak bir bilgilendirmemiz olacak. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu cihazı kullanacağınız televizyonda yazılım desteğinin olması gerekiyor.

 1. Uyumlu bir adaptör satın alınız. Almadan önce deneyebiliyorsanız aldınız yerde çalışıp çalışmadığını kontrol ettiriniz.
 2. Adaptörü TV’ ye bağlayacağınız bir USB girişi olması gerekiyor.
 3. Cihaz bağlandıktan sonra TV ayarlarına geçerek wifi veya kablosuz bağlantı veya ağ kısmına giriniz.
 4. Cihazın algılanmasını bekleyiniz. Wifi’ yi TV algılamıyorsa veya wifi adaptörü görmüyor ise televizyon fişinden çıkarılsın.
 5. Denenebilirsa başka bir yerde denensin.
 6. Wifi görüyor ise TV kablosuz bölümünde cihaz marka modeli ve wifi ağlarıyla karşılaşacaksınız.


Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2019, 00:34

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın