WordPress düzenleyici beklenmeyen bir hatayla karşılaştı geçici çözümü

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Güncellemeden sonra WordPress düzenleyici beklenmeyen bir hatayla karşılaştı hatası çıkmaya başladı. Normalde bu uyarı sanırım 3 yıldır var ama son bir kaç kaç gündür tekrar hortladı diyelim. Sorunun geçici çözümünü aşağıya ekliyoruz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

İşlem yapmadan önce uyarıyı son günlerde aldıysanız büyük ihtimal bir güncellemeden sonra bununla karşılaştınız.

Bizde şu şekilde çıkıyor:

Yazılar alanına girip yeni yazı eklemek istediğimizde içeriğimizi yazdıktan sonra sağ tıklayıp çevir dediğimizde ya direk çıkıyor ya da çevirdikten sonra metin alanına dokunduğumuz anda uyarı karşımıza çıkıyor. Çeviri yapmadan da bir kes karşımıza çıktı.

Neden “Türkçe diline çevir” seçeneğini kullanıyorsanız diyenler oluyordur. Kurulu eklentilerden bazılarının tam Türkçe dil desteğine sahip olmaması sebebi ile bazı kullanıcılarının yazılı İngilizce ve Rusça metni anlaması için kullanılan bir yöntemdir.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Neden beklenmeyen bir hatayla karşılaştı çıkıyor

Sürekli neden beklenmeyen bir hatayla karşılaştı yazısı çıkıyor diyenlere cevaben aşağıdakilerden biri olasılıklar içerisindedir.

 • Temanın, eklentinin ve çevirilerin güncellenmesi.
 • WordPress’ e gelen bir güncellemenin buna neden olması.
 • Sonradan kurduğunuz eklentilerden birinin uyumsuzluk göstermesi.
 • Veritabanında oluşan problemler.
 • Hosting veya sunucunun yetersiz kalması.
Wordpress duzenleyici beklenmeyen bir hata 2
WordPress düzenleyici beklenmeyen bir hatayla karşılaştı hatası

WordPress beklenmeyen bir hata nasıl çözülür?

En son ne yaptıktan sonra bu şekilde bir şeyle karşılaştığınızı bir düşünmenizi öneriyoruz. Yaptığınızı geri alarak deneme yapınız. Sonra aşağıya eklediklerimizi sırasıyla uygulayın.

 1. “Kurtarma girişimi, yazı metnini kopyala ve kopyalama hatası seçeneklerini teker teker deneyerek bir şey çıkıyor mu bakınız.
 2. Son yaptığınız şeyleri hatırlamıyorsanız o zaman kurulu eklentilerden en son neleri yüklediyseniz bunları pasife alın. Deneyin ve duruma göre her bir eklentiyi açtığınızda test edip diğerini açın. Böylelikle hangi eklenti buna sebep olduğunu kolayca anlayacaksınız. İsterseniz tüm eklentileri pasif yapıp denemeye başlayın.
 3. Temayı değiştirip deneyin.
 4. WordPress’ in son versiyonunu tekrar kurun.
 5. Veritabanını onaracak ve bakım uygulayacak bir eklenti kullanın. Tabi öncesinde veritabanı yedeğini alın.
 6. Virüs taramasını başlatın.
 7. Son olarak “Klasik düzenleyici” adlı eklentiyi kurun ve denediğinizde kesinlikle sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

Son adımın sizi kesin çözüme ulaştıracağını belirtelim. Lakin bunu kullanmak istemiyorsanız diğer önerilerimizi uygulayın. Bu eklentinin alternatifini kullandık ama yine aynı problemle karşılaştık. Tabi çok fazla başka eklentilerle denemediğimiz için en iyi olanı sizlere önerdik.

Metin düzenleyici kurulumu

Site yönetim paneline girdiğinizde eklentiler başlığı altında “Yeni ekle” yazısına tıkladığınızda ilk ekrana gelenler arasında “Klasik düzenleyici” yazanı kurun. Sonra etkinleştirip kullanıma başlayın. Görünüm olarak çok sade bir yapı ile karşılaşacaksınız. Bu görünüm bu kodlamanın eski halini andırır.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Eklentiyi kullananların sayısına baktığımızda 5 milyonu aşan bir kullanıcıya sahip olduğunu görüyoruz. Bu da çok sayıda kullanıcının yeni görünümü pek tercih etmediğini gösteriyor.

Wordpress duzenleyici beklenmeyen bir hata 1
WordPress beklenmeyen bir hatayla karşılaştı ne demek

En çok tercih edilen web sitesi kodlaması

İlk olarak göze çarpan bir web sitesinin kod yapısı genellikle WordPress oluyor. SEO araçlarının en geniş şeklini barındırarak güzel bir hizmete adını yazdıran bu servisin zaman zaman sorunları oluyor. Çoğunlukla güvenlik kısmında eskiden daha sık çıkan şimdilerde ara ara görülen bu duruma yol açan en büyük etken eklentilerdir.

Hazır site dendiğinde akla kuşkusuz en iyi seçeneğin WordPress olduğunu söyleyelim. Normalde bilinen haber sitelerinin bir çoğu özel tasarım haber sitesini tercih eder. Lakin güncel teknoloji haberleri olarak baktığımız çok sayıda sitenin yine WordPress kullandığını görüyoruz. Az ama öz herkesin merakla beklediklerini anında günlük olarak sunan bu kodlama yapısını geliştirmede büyük bir ekip yer alıyor.

İçeriğimizde WordPress düzenleyici beklenmeyen bir hatayla karşılaştı ne demek ve nasıl çözüleceğine yer verdik. Yardım için sponsorlu numara tercih edilebilir.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir