Xiaomi, Apple’ı Geçti.

Android dünyasının Çin Hükumeti tarafından desteklenen firmalarından biri olan Xiaomi geçtiğimiz günlerde Google‘ın Android Bölüm Başkanı Hugo Barra’yı bünyesine katmış ve kendisini Başkan Yardımcısı görevine getirmişti.

Andronova

Google Hugo Barra’nın Android eko sisteminde kalmasından oldukça memnun. Bu memnuniyette meyvelerini vermeye başlıyor anlaşılan. HTC gibi dev bir firmanın 4 milyar dolar değerine gerilediği bir dönemde Xiaomi’nin geçtiğimiz 6 aylık sürede 2,16 milyar dolar kar ettiğini de hatırlatmakta fayda var.

Xiaomi, 2 dakika 5 saniye içinde HongMi akıllı telefonundan tam 100 bin adet satarak en hızlı satılan telefon kategorisinde bir rekora da imza atmış bulunuyor. Telefonu bu kadar çok sattıran şey telefonun özelliklerinden ziyade 131 $’ lık fiyatı. Bu fiyatla 4 çekirdekli en ucuz telefon unvanını eline alan HongMi üst düzey bir telefon olmasa da HongMi 1,5 Ghz hızında 4 çekirdekli Cortex-A7  işlemciyle geliyor. 1 GB Ram 4 GB’ta hafızaya sahip. Mikro SD kart ile 32 GB daha depolama alanı sunabiliyor. 720p çözünürlüğünde 4,7 inç ekranı ile de beklentileri fazlasıyla karşılıyor. 1,3 mega piksel ön, 8 mega piksel arka kamerası ile sosyal dünyayı sürekli güncel tutmanızı sağlayacak.Rengarenk Android telefonlara alışık olmasak ta HongMi bu anlamda oldukça renkli bir skalayı bizlere sunuyor. PowerVR SGX544 grafik birimi 2 yıl öncesinin teknolojisi olsa da gün içinde bir çok oyunu akıcı şekilde oynamanızı sağlayacaktır.

Ülkemizde henüz temsil edilmeyen şirket umarım bir operatör tarafından fark edilerek ülkemizde de satış yapmaya başlayacaktır. Bu fiyatlar ile ülkemize giriş yapan bir HongMi, muadili Discovery gibi yok satıp resmen karaborsaya düşecektir. Henüz Galaxy S3 ve Note 2’nin bile 4.1.2 sürümüyle devam ettiği bir dönemde HongMi 4.2.2 ile geliyor ve kısa süre içinde 4.3 sürümüne geçiş yapacak.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.