ZTE Grand S3’ü Gözünüzdeki Damar Haritasıyla Açabilirsiniz

Andronova

Cep telefonunu şifre kombinasyonlarıyla ya da değişik şekiller çizerek açmaktan yorulanlar bu haber tam size göre…

Son teknoloji parmak izi tanımlama sistemlerinin ötesinde ZTE’nin önereceği başka bir yöntemi var. Şirket Grand S3 telefonu için Çin’de bir özellik geliştirdi. Bu özelliğin adı “Sky Eye”. Özellik Android işletim sisteminin klasik ekran kilidi açma yöntemlerini çığır açan bir yöntemle değiştiriyor ve kilit ekranını göz kürenizle açmanızı sağlıyor.

Biometrik tanımlama sistemlerinden olan retina okumayla aynı mantıkla işleyen sistemin ne kadar verimli olduğunu ayrıca kişisel olarak test etmek gerekiyor tabi… Engadget çalışanlarının yaptıkları testlerden doğrultusunda anlatmak gerekirse,  kurulum esnasında ekranın üst kısmında beliren bir noktacığın gözlerle 8 saniye boyunca takip edilmesi gerekiyor. Böylece sistem siz gözünüzü oynattıkça göz küresinin beyaz bölümünde bulunan kan damarlarını saptayarak profilleme yapıyor. Bu prosedür geçildikten sonra telefonun açılması için açma/kapama tuşuna bir kere basılıp ardından ekranı yukarıdan aşağıda doğru parmakla sürüklemek gerekiyor, böylece göz küresi tanımlama sistemi açılıp kullanıcıyı denetliyor ve doğru kişiyse ana ekrana geçiş sağlanıyor.

zte-grand-s3-2

Bu noktada aklıma gelen bir soruyu sormaktan kendimi alıkoyamıyorum… Özellikle bilgisayar başında çok çalışanlar ya da çok okuyanlar göz damarlarının çatladığını, kimi zaman göz beyazının görülemeyecek düzeyde kanlandığını bilirler… Bu durumlarda tanımlama sistemi ne kadar istikrarlı çalışıyor muamma. Elbette yine parmak izi tanımlamada olduğu gibi şifre ile göz küresi tanımlama sistemi de aşılabiliyor.

Engadget çalışanlarının yaptığı testlere göre tanımlama mekanizmasının istikrarlı çalışabilmesi için en ideal uzaklık 15cm. Ancak program size gerekli gördüğü zaman yaklaşmanız ya da uzaklaşmanızı söylüyor. Tanımlama uzaklığında olduğunuz zaman algılama yarım saniye kadar sürüyor. Son bir not olarak hatırlatmak gerekiyor ki yalnızca bir adet profil tanımlaması yapılabiliyor. Yani eşiniz ya da arkadaşınızın göz kürelerini de cihaza tanıtamıyorsunuz.

ZTE’nin yeni geliştirdiği tanımlama sistemi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir