4.5G teknoloji nedir 3G ile farkları nelerdir

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

4.5G ve 3G teknolojileri farkları ve 4.5G internet indirme hızı 3G internet indirme hızı ne kadardır? İndirme ve yükleme hızları nasıl? 4.5G nedir? 3G nedir? Download ve upload kotaya dahil mi?

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Mobil cihazlar artık hız bakımından eski dönemlerde var olan hızında çok ötelerde bulunmaktadır. İlk çıkan mobil cihazlarda  internet bağlantısı çok yavaş çalışmaktaidi. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte mobil cizhazlarda bağlantı hızıda ciddi oranda artmaktadır. Daha önceleri ilk dönemlerde 2G bağlantısı bulunan akıllı telefonların internet bağlantısı ciddi olarak yavaştı. İnsanlar bir dosya göndermek için dakikalarca beklemektedirler. Bu teknoloji biraz daha firmalar tarafından geliştirilerek 3G teknoloji haline dönüştürüldü. 3G bağlantısının gelmesi ile birlikte bazı sorunlarda çözüme kavuşmuş oldu.

2G’ ye göre hızlı olan internet bağlantısı evlerimizde kullandığımız internet bağlantılarına göre yavaştı. Şimdi ise artık teknolojinin ilerlemesi ile birlikte 4.5G teknolojisi akıllı cihazlarda yer almaya başladı. Artık daha farklı bir internet hızı mobil cihazlarda yer almaktadır.

Not: Operatör (Türk Telekom / Avea, Vodafone ve Turkcell) internet paketlerinde download ve upload kullanımları aynı sayılmaktadır. Yani indirme ve yükleme (dosya gönderme) aynı kotadan gider!

  

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

4.5G ile 3G arasındaki farklar nelerdir

4.5G teknoloji nedir 3G ile farkları nelerdir

Yukarıdaki girişimizden sonra şimdide 3G internet bağlantısı ile 4.5G internet bağlantısı arasıdaki farkları maddeler halinde paylaşalım;

  • 4.5G internet bağlantı hızı ile 3G internet bağlantı hızı rasında en büyük fark ise data kapasitesi ve gecikme süresidir. 4.5G şebeke modu sahip olduğu dördüncü nesil telekomünikasyon hizmeti ile birlikte 3G şebeke modundan çok çok ileri bir seviyeye gelmiştir.
  • 4.5G internet hızının farkı bekleme süreleri artık kalkıyor diyebiliriz. Mobil cihazınızda herhangi bir videoyu izlemek istediğinizde sadece videoyu oynatma için dokunmanız yeterlidir. Aynı anda video ekranda oynamaya başlayacaktır.
  • HD ve Blu ray tabirler gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza girmeye başladılar. Eskiden sadece evimizde veya işyerimizde izlediğimiz bu kaliteli görüntüleri artık 4.5G internet teknolojisi sayesinde mobil cihazlarda 80 saniye gibi kısa sürede indirip izleyebiliriz. 80 saniye HD bir film için indirme süresi olarak çok kısa bir süredir.
  • Akıllı telefonlarınızda müzik indirip dinlemek isterseniz yapmanız gereken sadece indirme tuşuna basmanızdır. Siz kulaklığınızı kulağınıza  götürene kadar telefonunuz sadece parçayı değil albümü indirdiğini göreceksiniz.
  • Görüntü konuşma özelliği mobil cihazlarda en çok kullanılan özelliklerden biridir. Fakat bu görüşmelerde eski hatlarda yaşanan donma takılma gibi sorunlar çokça yaşanmaktaidi. Fakat 4.5G teknolojisi ile artık bu sorunlar ortadan kalktığı gibi HD kalitesinde görüntülü görüşme imkanıda gelmiş oldu.
  • İşyerlerinde çalışan kişilerin herhangi bir dosyayı karşı tara göndermeleri 3G teknolojisinde uzun bir zaman almaktaidi artık 4.5G teknolojisi ile birlikte 100MB dosya saniye içersinde karşı tarafa gitmektedir.

Yukarıdaki 4.5G internet hızını kullanmanız etkileyen faktörler olabilmektedir. Hız, frekans, kapsama alanı, hizmet alınan baz istasyon, coğrafi koşullar, şebeke yoğunluğu gibi sebeplerden dolayı bazen 4.5G internet hızı düşmektedir.


Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2017, 09:00

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir