8 Yaşında 2 TIR Domates Aldı!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Teknoloji geliştikçe ve hayatımıza girdikçe özellikle çocuklu aileler çocuklarını bu teknolojik ürünlerden uzak tutmaya çalışıyorlar. Bu gruba kendimi de dahil ediyorum; bizde evde oğlumuza telefon ve tablet vermemeye özen göstersekte yapılan psikolojik savaşları genelde çocuklar kazanıyor.

Andronova

Son model telefon ve tablet kullanan bir ebeveyn çocuğundan bu teknolojiyi kullanmamasını istemesi çocukta farklı tepkilerin ortaya çıkmasına da sebep oluyor. Psikolog olmadığım için bilmediğim konularda ahkam kesecek tabii ki değilim ama bir baba olarak şunu belirtmeliyim; çocuklarımıza bu telefonları kullandırmak istemiyorsanız sizde bu teknolojik ürünleri kullanmayın…

Bu tarz haberler genelde yurt dışından gelirdi ama bu sefer Bursa’da yaşayan 8 yaşındaki Salih Görün isimli kardeşimiz evdeki iPad ile Turbo Racing League oyununu oynarken babasının şifresini kullanarak 600 TL karşılığında domates aldı. Oyun içinde 2 TIR domatese eşit olan bu sanal domateslerin “gerçekliği” babanın cep telefonuna gelen mesaj yoluyla anlaşıldı! Gelen mesajda “ödemeyi siz yapmadıysanız itiraz edin” denmesi üzerine baba Ömer Faruk Görün hem Apple‘a hemde bankaya itiraz dilekçesinde bulundu. Gelen haberlere göre de itirazı kabul edilerek kredi kartından çekilen para Görün ailesine iade edildi.

Burada tek suçlu tabii ki Apple değil, aileler de böyle cihazlarını çocuklarına verirken en azından market şifrelerini çocuklarıyla paylaşmamalılar. Çocuklar bir şey indirmek istese bile bunu onlara değil kendinizin yapmasını öneririm. Bu tarz bir çok haber var ve firmalar iyi niyetlerinden dolayı bu ücretleri ailelere ödemek zorunda olmasalar da geri iade ediyorlar. Çocuklarınızla daha fazla zaman geçirmenizi ve onlarında bir birey olduğunuzu unutmamanızı öneririm. 

Kaynak AA

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın