Android mi iOS mu kullanmalı söylemlerini boş verin

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Android mi iOS mu kullanmalı ya da hangisini tercih etmeliyim şeklindeki soruların her dönem sorulduğunu belirtelim. Bizim önerimiz her zaman ihtiyaca göre bunun belirlenmesi olacak.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Eskiden beri Apple ürünlerinin çokça tercih edilmesinin sebepleri arasında marka önemi ve güvenlik / gizlilik tarafında daha iyi görülmesi diyelim. Bazılarının tercih sebebi havalı bir marka gibi görmesi denilebilir. Sırf bunun için dahi satın alanlar var. Bizim tercihimiz kapalı bir yapıya sahip olmasındandır. Malum güvenlik kısmının bizim için en önemli tercih sebebidir.

Aşağıya eklediğimiz şeylerin geçmişte yer alan bir anali olduğunu belirtelim. İlk yazdıklarımızı kısa bir özet olarak algılayınız.

iPhone tercih sebeplerinden bazıları

iPhone tercih sebeplerimiz:

 • İşletim sisteminin dışa açık olmaması. Kod yapısının herkes tarafından ulaşılabilir olmasından dolayı daha az tehlikeli bir sistem olarak görülür. Artı gizlilik tarafında Android sistemlere göre çok başarılıdır. Tabi eksileri de çoktur.
 • Kullanılan sistem cihazları ile çok stabil kullanıma sahiptir. Hızlı ve kolay bir kullanım arayüzüne sahiptir.
 • Daha az sorun çıkaran bir sistemdir.
 • En düşük modeli dahi piyasada alıcı bulur.
 • Şifre kırma ve yazılıma müdahale olayı zordur. En önemlisi herkes bunu yapamaz.
 • Kendine özgü çok sayıda servisi vardır. Bu servislerinde güvenirliği diğerlerine göre daha iyidir.
 • Şirket kendinden çok emin olduğundan dolayı antivirüs kullanımına izin vermiyor. Bu da virüs uygulamasının harcadığı tüketimi ortadan kaldırıyor.
 • Servis kalitesi bir çok markaya göre daha iyidir.

iPhone’ un olumsuz yanlarından bazıları

Eksik yanları ise bize göre şöyle:

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
 • Pil kullanım süresinin yetersiz olması.
 • Mağazasında yer alan uygulamaların çoğu paralı olması.
 • Uygulama çeşitliliği açısından Android’ in çok gerisinde olması.
 • Güvenliğin bazen çok abartılı olması. Örnek ekran kilidinin şifresini unuttunuz ve faturanızı da bulamadığınız zaman çok büyük sıkıntı yaşıyorsunuz. Servislerde kullandığınız mail hesabınıza ulaşamadığınızda bir çok önemli alana erişim yapamadığınız durumlarla karşılaşırsınız.
 • Android sistemli bir telefona geçmek istediğinizde veri aktarımında bazen aksaklık yaşadığımız zamanlar oluyor. Artı WhatsApp verilerinin aktarımlarında çoğu kullanıcı sıkıntı yaşar.
Android mi iOS mu kullanmali 1
Android mi iOS mu kullanmalı söylemlerini boş verin

Android mi iOS mu saçmalıktır!

Öncelikle baştan belirtmekte yarar olduğunu düşünüyorum. Bu konudaki görüşüm, daha başlangıçtan sorunun çok yanlış ve gereksiz olduğudur. Bu anlamda aşağıda bu sorunun neden yanlış olduğuna ve aslında Android ve iOS’un iyilik karşılaştırmasından ziyade hangi isteklerinize göre tercih edilmesi gerektiğine değineceğim.

Yukarıda da değindiğim gibi bu soru benim gözümde oldukça saçmadır. İki platformun da birbirinden iyi ve kötü yanları sıralanabiliyor olsa da farklı ihtiyaçlara karşılık verdiklerinden kıyaslamanın doğru olmadığını düşünüyorum.

Kişisel olarak bana da “iOS’ u çok seviyorsun, hep iOS oyunları inceliyorsun” gibi yorumlar geliyor. Ben Apple’ ın arayüzünü, Android’ in de işletim sistemini beğeniyorum. İkisi arasından iOS’u tercih etmemin yegane nedeni tasarım ve güvenliğe çok önem veriyor olmam. Başka bir nedeni yok.

Neye göre Android, neye göre iOS?

Bu başlık altında da Android mi tercih etmeyelim yoksa iOS mu gibi sorularla gelen arkadaşlara yanıt vermeye çalışayım. Her şeyden önce iki sistemin de birbirinden farklı artı ve eksi yönleri olduğunun bilincine varmak gerekir. “Android çöp” yada “iOS zengin işi, yoksa bi halta yaramaz” gibi yorumları yapan biriyseniz yazının bundan sonraki kısımlarının size hitap etmediği belirtelim.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Mobil cihazlarınızda olmasını istediğiniz gereksinimlere göre iki platformu da ayrı ayrı değerlendirelim:

( Aşağıda verdiğim yanıtlar benim kişisel yanıtlarım olsa da genel kabul görmüş gerçeklerdir )

Tasarım:

Eğer cihazınızın tasarım olarak keskin hatlara ve güzel bir arayüze sahip olmasını istiyorsanız benim önerim iOS’u tercih etmeniz. Android için çıkan birçok uygulama ile arayüz konusunda çok güzel tasarımlar elde edilebiliyor olsa da hala bir iOS arayüzü olabildiğini düşünmüyorum.

Özgürlük:

“Akıllı telefonumda her şeyi yapabilmeliyim” , “İstediğimi ekleyip, istediğimiz silmeli gerekirse sistem ayarlarıyla oynayabilmeliyim” diyorsanız kesinlikle tercihiniz Android olmalı. iOS ‘un kapalı bir kutu olduğu yıllardır bilinen bir gerçek. Android platformunda root gibi işlemlerle telefona müdahale ettiğinizde çok güzel sonuçlar alabilmenize rağmen iOS cihazlarda Jailbreak ile dahi Android platformundaki o özgürlük ortamını yaklayamazsınız.

Fiyat:

Akıllı telefon tercihinin en önemli kısmını oluşturan fiyat aralığı içerisinde yukarıdaki sıraladığım ve aşağıda da sıralamaya devam edeceğim maddeler sonrasında kararınızı verdiyseniz, uygun fiyatlı cihazlar için ürün yelpazesi çok daha geniş olan Android platformunu tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Birçok markada Android işletim sistemini görebiliyorken, iOS işletim sistemini yalnızca Apple ürünlerinde görebilmekteyiz ve biliyoruz ki fiyatları herkesin karşılayabileceği cinsten değil.

Uygulama çeşitliliği:

Bu nokta son dönemde iki platformda da aynı şekilde ilerliyor. Birçok firma tek uygulama çıkarmak yerine her iki platforma hatta sık sık Windows Phone üzerinden de uygulamalarını çıkarıyor. Bu yüzden uygulama çeşitliliği söz konusu olunca iki platformun da sizi tatmin edebileceğini söylemek mümkün. Uygulamalara müdahale gibi fikirleriniz de varsa Android platformunu tercih edebilirsiniz.

Kullanım sıklığı ve şarj:

Bu konuda çok yorum yapmaya gerek olduğunu düşünmüyorum bile. iOS cihazlar bu konuda Android’in çok çok gerisinde kaldı ve hala yetişebilecek gibi durmuyor. Çok sık telefon kullanıyor ve şarjınızın uzun süre dayanmasını istiyorsanız ürün yelpazi olarak daha geniş olan Android cihazlara yönelmeniz en doğrusu olacaktır.

Maddeleri bu şekilde uzatarak devam etmek, teknik detaylara da inmek mümkün ancak yazıyı daha fazla uzatmadan bu noktada bitirmek ve ana fikrimizi tekrar vurgulamak istiyorum.  Mobil cihazların hayatımızın her alanında yoğun bir biçimde bulunmaya başlaması ile birçok insan da bu konularda yorumlar yapmaya başladı. Haliyle konu ile ilgili çok da bilgisi olmayan yalnızca aldığı cihazda o sistem var diye işletim sistemi savunuculuğuna geçen ilginç bir kitle oluştu.

Siz siz olun, alacağınız telefonun size verebilecekleri ve yukarıdaki maddelerde bahsettiğim noktalara dikkat edin. “iOS daha iyi”, “Android her türlü döver” gibi yorumları yapan kişilerden de kesinlikle cihaz konusunda bilgi almayın. Belli ki kendi de bilmiyor 🙂

Bir sonraki blog yazımızda görüşmek üzere. Sizin de merak ettiğiniz ve “Şu konuyu da anlatsana bi'” dediğiniz bir sorunuz varsa iletin, buradan cevaplamaya çalışalım.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir