Android telefonda farklı bir telefona ait ROM yüklenir mi

Andronova

General Mobile Discovery, Samsung Galaxy ve LG Android telefonlarda farklı bir telefon modeline ait ROM kurulumu yapılabilir mi? Telefona her hangi bir ROM atılabilir mi yüklenebilir mi?

Android işletim sistemi açık kaynak bir işletim sistemi olması hasebiyle bir çok farklı işletim sistemi sürümünü içerisnde barındırmaktadır. Hemen hemen her firma kendi modellerine farklı android işletim sistemleri yapmkatadırlar. Ayrıca bunların yanında yazılım bilgisi olan bir kaç kişinin bir araya gelerek yine telefon modellerine özgü android işletim sistemleri yazdıklarını görüyoruz.

Bunlarında dışında eğer telefounuz android güncellemesi almayı durdurdu ise burada da yazılımcılar devreye girerek sizin telefonunuza özel yeni çıkan android işletim sistemi sürümünü uyarlayarak yayınlamaktadırlar. Buraya kadar herhangi bir sıkıntı yok ROM yükleme diye tabir ettiğimiz en son sistemi her telefona az bir android bilgisi olan herkes kolaylıkla yapabilir.

Fakat bazı kullanıcılar farklı modelller için yapılan ROM’ları kendi modellerine yapılan ROM’lardan daha fazla beğenerek acaba diğer ROM dosyasını kendi telefonumuzda kullanabilirmiyiz diye soru sormaktadırlar. İşte arkadaşlar burada dananın kuyruğu kopmaktadır 🙂 Bu sorunuzun cevabını aşağıdaki başlığımız altında bulabilirsiniz.

Android farklı bir telefona ait ROM yüklenir mi

Android telefonda farklı bir telefona ait ROM yüklenir mi

Yukarıdaki duruma örnek verecek olursak General Mobile kullanan bir kişinin kendi telefonuna ROM çıkmadığındna dolayı yine kendi telefonu ile benzer özellikler taşıyan LG G3 model telefona ait ROM dosyasını yükleyebilir mi ? Sorumuz göründüğü üzere çok açık fakat cevap bu kadar kolay değildir. Çünkü bu tarz bir işlem yapabilmeniz için android bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Bizce çokda elzem değilse yapmamanızı öneririz.

Peki sorumuzun cevabı nedir. Evet yapabilirsiniz. Ama bunun için yazılım portlaması işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Tekrar uyarımızı yapalım yazılım portalama işlemi bilmiyorsanız hiç dokunmayıznız. Çünkü bu işlem sırasında telefonunuzu brick yapabilirsiniz. Yani anayacağınız üzere portlama işlemini profesyonel yazılımcılar tarafından yapılabilmektedir.


Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2017, 12:55

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir