Android Telefonda Hard Reset Nedir? Nasıl Yapılır?

Andronova
Yazar Andronova 10 Minimum Okuma
hard reset nedir
5 Hard Reset nasıl yapılır
Hard Reset adımları

Android hard reset nedir ve nasıl yapılır? Çoğu kullanıcının bu terimle öyle böyle karşılaştığını görüyoruz. Özellikle tuş kilidi sorununda akıllara gelen ilk tercih oluyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Yıllar önce hazırladığımız bu içerikte, mobil cihazların yükselişinden söz etmiştik. Önemli ölçüde yükselişin olduğunu söylemiştik. İnternetin yaygınlaşması mobil cihazlara hızlı geçişleri tetikledi. Malum internetsiz akıllı cihazlar pek bir işe yaramıyor. Hele online oyun dendiğinde her telefonda artık olmazsa olmazlardan biri. Her alanda zaman geçirilen bir alan olan sosyal ağlarla bağlantısını hiç koparmayan kullanıcıların 3-4 tane sosyal uygulaması olduğunu belirtelim.

Bu kadar aktif kullanılan mobil cihazların zamanla sıkıntı çıkarması kadar doğal bir durum yoktur diye düşünüyoruz. Her kullanıcının ilk zamanlar gibi telefonum çalışmıyor dediğini duyar gibiyiz. İlk gün için ilk akla gelinen yöntem ise solf reset veya bir diğer değişle recovery mode tercih edilerek işlem yapılır.

Resetleme için genelde yapılanlar şöyle:

 • Telefon kapatılır,
 • Ses yükseltme ve telefonun güç butonuna 5 veya 10 saniye kadar basıp beklemeliyiz,
 • Ekrana yazılar veya cihazın yazılım logosuyla karşılaşıldığında tuşlar bırakılır.

Hard reset olmuyor ise;

 • Telefonun şarjına bakılır ve yeteri kadar dolması beklenir,
 • Butonlara basılı tutulduğundan emin olunur,
 • Komut yok yazarak ünlem ! ekrana geldiğinde ses tuşlarıyla ve güç ile basıp çekerek açılması beklenir,
 • Yine olmuyor ise işlemlerin tekrarlanması,
 • Her şey denendi ise bu seferde ROM atarak sorun ortadan kaldırılır.
image 1
Android telefonda hard reset nedir? Nasıl yapılır?

Hard Reset Nedir Ne Demek?

Hard reset, bir cihazın tüm verilerinin silinmesi suretiyle varsayılan fabrika ayarlarına geri döndürme işlemidir. Bu işlemle, Android cihazların performansı artırma, varsa yazılım sorunlarının giderilmesi, kayıtlı kullanıcı hesaplarının temizlenmesi veya cihaz satışı yapmadan önce tüm kişisel verilerin temizlenmesi gibi işlerde kullanılır. Ancak şunu unutmayalım ki, silinen verilerin kurtarılması mümkün.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Hard reset işlemi yerine genellikle cihazın fabrika ayarlarına döndürme tercih edilir. Ancak bazı sorunlardan dolayı cihaz ayarlarına erişmek mümkün olmadığı durumlar oluyor. Bu durumlarda, cihazlarda belirli bir tuş kombinasyonları kullanılarak veya özel bir kurtarma moduna girerek hard reset adımlarını gerçekleştiririz.

Hard reset işlemi yapılmadan önce, içerisindeki tüm önemli verilerinin yedeklenmesi gerekiyor. Çünkü hard reset ile tüm veriler silinecektir ve geri dönüşü için zor yollar tercih edilecek. Ayrıca, bu işlemin gerçekleşmesi adına cihazın şarjının yeterli olduğundan emin olunmalı ya da şarj cihazına takılı şekilde işlem yapılmalı. Hard reset işlemi sırasında cihazın şarjı biterse veya yetersiz kalırsa, işlem yarıda kalır ve cihaz zarar görebilir.

Hard reset işleminde, cihazın marka ve modeli önemlidir. Nadirde olsa bu adımlar cihaza göre değişiklik gösterir. Bu sebeple ki, hard reset işlemi yapmadan önce cihazın modeline göre bu işlem araştırılmalı.

Özetlemek gerekirse, bu işlem, cihazın tüm verilerini silme yoluyla cihazı orjinal ayarlarına geri getirir.

Reset İşlevinde Genel Bilgi

Konumuzun tarihine dikkat ediyorsanız eskidir. Ama bazı yıllar güncelleyerek düzenlemeler yapıyoruz. Burada işinize yarayan kısımları kullanmanız daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz.

Hard reset, Android menüsü dışından tuş kombinasyonları ile telefonun hafızasında bulunan her şeyi silen, telefonu neredeyse ilk alındığı güne döndürme işlemine denmektedir. Fabrika ayarlarına dönen telefonunuzda kısacası her şeyin silinmesi demektir. Telefonlara zararlı yazılımlar bulaştığında, donmalar yaşandığında ve yazılım sorunları görüldüğünde kullanmamız gereken hard reset adımlarıdır.

Arayüz ve işlem seçenekleri her telefonda farklılık gösterse de, hemen hemen her telefonun ayarlar adlı bölümünde ”Fabrika ayarlarına dönme” seçeneği yer alır.

Onaylandıktan sonra telefonunuzun SD Kart hariç hafızasında bulunan bütün veriler fabrikan ilk çıkış ayarlarına geri döner. Reset işlemi telefondan telefona farklılık gösterse de bir kaç dakika sürmektedir ve bu işlem ise cihazın fazla şarj harcamasına neden olacağı için bu işlemi yaparken cihazın şarjının dolu olmasına özen gösterin. https://www.andronova.net

hard reset nedir
Android reset nasıl yapılır

Hard Reset’in Kullanım Alanları

Hard reset veya fabrika ayarlarına dönme işlemi olarak görülür ve cihazınızın tüm verilerini, ayarlarını ve uygulamalarını silerek temiz bir kullanım imkanı sunar. Bu arada aynı zamanda unutulan desen kilidini sıfırlama içinde çok sık tercih edilir.

 1. Performans Sorunlarını Giderme: Cihazlarda zamanla kullanıma bağlı olarak yavaşlamalar veya donmalar meydana gelir. Burada uygulamaların ve verilerin aşırı şekilde birikmesi, cihazlarda performans sorunlarına neden olurken kimi zamanda şarj süresinde kısalmalar yaşatır.
 2. Unutulan Kilit Şifresini Sıfırlama: Cihazınızı açarken desen veya parola bilgisini unuttuysanız, hard reset işlemi bunlar için denenebilir.
 3. Köklenmiş Cihazları Geri Yükleme: Root işlemi yapmışsanız ve cihazınızda sorunlar yaşıyorsanız, hard reset işlemi cihazı kök işlem öncesine döndürerek sorunları çözebilir.
 4. Virüs ve Malware Temizliği: Cihazınıza zararlı yazılımlar bulaşmışsa, hard reset işlemi bunun temizlenmesi için en iyi seçeneklerden biridir. Ancak, tüm verilerinizin silinecektir.
 5. Gizlilik ve Satış Öncesi Sıfırlama: Cihazı satmadan önce veya başkasına hediye etmeden önce cihazı sıfırlamanın tek başına çözüm sağlamayacağınız bilin. Bunun için ya verilerin üstüne veri getirin ya da kalıcı silme uygulaması kullanın.
 6. Güncelleme Sorunları ve Hatalar: Android güncellemeleri ve uygulamaları bazen sorunlara neden olabiliyor. Hard reset, güncelleme sonrası yaşanan hataların giderilmesine katkı sağlar.

Android Cihazlarda Genel Adımlar:

 1. Yedekleme: Önce, cihazınızdaki önemli gördüğünüz verilerin yedeğini alın.
 2. Ayarlar Menüsü ile Sıfırlama: Ayarlar > Sistem > Sıfırla > Fabrika verilerine sıfırla gibi bir yol bulunabiliyor. Bu ilk tercihiniz olabilir.
 3. Recovery Modu ile Hard Reset: Cihazınız açılmadıysa ya da bu bölüme ulaşılamıyorsa, cihazı recovery mod seçeneğinde başlatın.
 4. Cihaza Özgü Tuş Kombinasyonu: Her üreticinin cihazlarında sıfırlama için farklı tuş kombinasyonları vardır. Cihazınızı araştırın.

Hard Reset Nasıl Yapılır?

 • Cihazınızın şarj göstergesini kontrol etikten sonra cihazınızı kapatın,
 • Ses yükseltme + Menü ve yanında Güç tuşu (cihaz açma kapatma) bu üç tuşa basılı tutunuz,
  • “Ses yükseltme + Güç tuşu”, bazen “Menu + Güç” ve nadirde olsa “Ses kısma + Menü ve Güç” tuşları ile işlem sağlar.
 • “Wipe data factory reset” yazılı bir seçenek gelirse “Güç” (Cihazı açma) tuşuyla onaylayın,
 • “Yes” seçeneğine “Ses kısma” tuşu ile gelerek onaylayınız,
 • Reset işlemi tamamlandıktan sonra ilk seçeneğe döndünüz,
 • Şimdi tekrar “Güç” tuşuna basınız.

Bu seçeneklerden hangisi telefonunuzda mevcut ise o seçeneği seçerek istenilen güvenlik kodunuzu girerek telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmüş olursunuz.

Bazı durumlarda ise menü seçeneğine ulaşılamaz. Burada, telefonunuz varsa yan tarafında bulunan Ses + Güç tuşlarına aynı anda basarak açılış ekranı geçtikten sonra işlemler menüsüne geçersiniz. Fabrika ayarları menüsü ekrana gelince tuşlara basmaya son verilir. Telefon açılmadan karşınıza bir kurtarma menüsü gelir.

Farklı Modellerde Nasıl Yapılır?

Bazı Android cep telefonlarda bu adımlarında farklılıklar görülebilmekte. Telefonda desen kilidi sorunu varsa kilidi kırmak için format atma adımları yapılır. Bazı markalarda ise kendi yazılımları ile bilgisayar üzerinden yazılım güncellemesi yaparak, desen kilidi kaldırılabiliyor. Aşağıda genel yöntemlerine yer verdik. Olur da cihazınızda bu adımlarla işlem yapılamıyorsa, haber altında yer alan yorum bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bazılarında şu şekilde;

 • Menü, ses açma ve güç tuşlarıyla,
 • Bazılarında ise ses yükseltme ve güç,
 • Son olarak ses azaltma ve power ile yapılabiliyor.

Not: Bu işlemi yapmadan önce, eğer telefon sorunsuz açılabiliyorsa, önemli verileriniz varsa yedeğini alabilirsiniz. Bu işlemden sonra telefonda kayıtlı her şey silinecek. Hard reset işlemi olmazsa cihazın şarj seviyesi (%10 – %50) yetersiz olduğundan olabilir. Bazı durumlarda yazılım kaynaklı bu işlemin olmadığı görülebilmekte. Aşağıda 1′ den 6′ ya kadar ayrı ayrı denenmesi için seçenek verildi.

Telefona Format Nasıl Atılır?

Android tabanlı cihazlarda oluşan yazılım hatalarında ve desen kilidi şifresi unutulduğunda ilk tercih edilen yöntem budur. Bu işlem cihazı ilk alındığı zamana döndürerek sorunu ortadan kaldırmayı sağlar. Bu bölümün diğer bir genel adı “Recovery” olarak bilinmekte.

Bazen bu seçeneği fabrika ayarlarıyla karıştırılmakta. H. reset işleminin farkı en çok şu yönden anlayabilirsiniz. İmei atılmış cihazı fabrika ayarına döndürüldüğünde imei silinmez ama h.resette silineceğini belirtelim. İşte bu işlemi yaparken oluşabilecek sorunlara dikkat etmek gerekiyor. Bazen işlem yarıda kalıyor bazen de cihaz yeniden başlatıldıktan sonra açılış ekranında kalıyor.

Resetleme işlemi ses tuşlarıyla yapılmakta ve bazen şarj seviyesinin yüksek olmasını isteyebiliyor.

Bazı modellerde hard reset;

 • Cihazın kapalı olması,
 • Ses yükseltme tuşuna basılı tutarak ve sonra menü tuşuyla işlem yapılırken, buna güç tuşunu eklenerek olabiliyor,
 • Menüde fiziksel tuş yoksa o zaman ses açma ile cihazı açmada kullanılan tuşlarla işlem yapılmakta.
Android telefonda Hard Reset nedir? Nasıl yapılır?
Hard reset nasıl yapılır

İçerikteki işlemleri yapmıyorsanız, hard reset olmuyor adlı makaleyi incelemenizi öneriyoruz.

Sıradaki öneri konularımız:

hard reset nedir
Hard Reset adımları
Hard Reset nasıl yapılır 5
Hard Reset ne demek 5
Hard Resetle hangi sorunlar çözülür 5
Hard Reset nasıl kullanılır 5
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
5 İncelemeler
 • Murat Şahin says:

  Ekran kilidini açmak için hard reset yapmaya çalışırken cihaz açılıyor

 • Andronova says:

  Bunun olası sebepleri şöyle:

  Cihazın yeteri kadar şarj seviyesine ulaşamaması
  Tuşlara tam basamamanız veya sorunlu olmaları
  Geç kalıyor olmanız
  Yanlış tuşları kullanıyor olmanız
  Nadir bir durumda işletim sisteminde sorun oluşması

 • Uyarı says:

  Güncel deneme uyarı verse dahi yorum çıkıyor mu

 • Musa Topal says:

  Hard reset ekranı gelmiyor. Ses tuşlarını doğru kullanıyorum ama cihaz açılıyor.

 • Andronova says:

  Daha önce yazmıştık buradaki sorun şarjdan, tuşların doğru basılmamasından, tuşlarda sorun yaşanması ve yazılım kısmında sorun görülebilir.

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir