Nexus One için Root erişimi nasıl yapılır

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Çoğunuzun bildiği gibi Android telefonlarında yapılan ilk hack yöntemi Root erişimini sağlamak oldu. Bu sayede kendi arayüzünüzü oluşturmaktan, HTC arayüzünü Nexus One ve bazı diğer Android telefonlarına entegre etmekten tutun, Nexus One örneğindeki gibi overclock ile işlemciyi hızlandırmaya kadar bir çok şeyi yapabiliyoruz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Açıkça söylemek gerekirse, telefonun normalde bize açık olmayan özelliklerini kullanabiliyoruz. Peki ama nasıl root erişimi yapılır? Bunun cevabını aşağıda sizlere veriyoruz.

NOT: Bu işlem deneyimli kullanıcılar için tavsiye edilir. Bu işlem sonrasında telefonunuzda oluşabilecek bütün problemler sizin sorumluluğunuzdadır.

Nexus One için Root erişimini anlatmaya başlamadan önce ilk olarak yapmanız gereken şeyler şöyle;
1. Eğer USB driverlarınız yüklü değil ise bunu aşağıdaki bağlantılardan yükleyin.

Google veya XDA

2. Bilgisayarıza ADB’yi kurun. Kurulum işlemini aşağıda anlatıyoruz. (Ayrıca yardım için CyanogenMod Wiki faydalı olacaktır)

a) İlk olarak Android SDK’yı bilgisayarınıza kurun. Bu konu ile alakalı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

b) Telefonunuzdan sırası ile şu dizinleri açın Settings > Applications > Development > USB debugging ‘i enable (aktif) yapın.

c) Telefonunuzu USB kablosunu kullanarak bilgisayarınıza bağlayın. Bilgisayarınız size driver’ların yüklendiği mesajını verecek.

d) Driver’ların yüklenmesinden sonra, Başlat menüsünden Çalıştır‘ı açarak cmd komutunu çalıştırın.

e) Komut sisteminde sırası ile şu komutları yazın;
cd\
cd AndroidSDK\tools\
adb devices

Bu işlemden sonra yeni pencerede seri numarasını görmeniz gerekiyor. Bu sizin telefonunuzun seri numarası. Eğer seri numarasını görmediyseniz bir yerlerde hata yağmışsınız yada windows ta sorun var demektir ve drivar’ları tekrar baştan yüklemeniz gerekecektir.

Eğer drivar’lar otomatik olarak windows’unuza kurulmuyor ise bunu kendiniz de yapabilirsiniz.

a) driver’ları indirin. Nexus One usb driver

b) Driver’ı indirdikten sonra bilgisayarınızdan Device Manager (Aygıt Yöneticisi)’i açın ve ardından sırası ile: Properties (Özellikler) > Update Driver (Driver’ı Güncelle) > Browse (Gözat) > Let me pick (Ben seçmek istiyorum) > Computer (Bilgisayar) > Have Disk (Disket var) > Browse (Gözat) > Ardından indirdiğiniz driver’ı seçin.

Nexus One Root işlemi’ne aşağıdaki adımlardan başlayabiliriz;

Not: Root işlemine başlamadan önce telefonunuzdaki bütün önemli bilgileri yedeklemenizi tavsiye ederim.

1. İlk olarak Superboot’u bilgisayarınıza aşağıdaki bağlantıdaki sayfada, en üstteki bağlantıdan indirin.
Superboot

2. İndirdiğiniz dosyayı C: dizinine açın ve klasör ismini de Superboot olarak değiştirin.

3. Nexus One’ı tamamen kapatın ve ardından USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın.

4. Trackball tuşuna basılı tutarak telefonu açma tuşuna basıp bırakın, ancak elini hala trackball tuşunda basılı dursun, ta ki ekrana yazılar çıkana kadar.

5. Başlat menüsünden Çalıştır‘a tıklayarak cmd komutunu çalıştırarak komut sistemini açın ve aşağıdaki komutları sırasıyla çalıştırın;
cd\
cd C:\Superboot
fastboot-windows devices

* Telefonunuzun seri numarasını görüyorsanız, bu bilgisayarınız ile bağlantıda sorun olmadığı anlamına gelir.

Bu işlemden sonra komut sisteminde aşağıdaki komutu yazıp enter’a basın;

fastboot-windows oem unlock

6. Bu işlemlerden sonra telefonunuzun ekranını takip edin ve çıkan seçenekte yes (evet) olarak seçin.
* Belki hata mesajı alabilirsiniz, bu durumda bu hatayı dikkate almayın.
** Eğer telefonunuzun kapandı ise bu durumda, yukarıdaki anlattığımız şekilde trackball ve telefonu açma tuşu yöntemi ile telefonunuzu tekrar açın.

7. Şimdi, telefonunuz hala bağlı iken, bilgisayarınıza yüklediğiniz Superboot klasörünü açın ve oradakiinstall-superboot-windows.bat dosyasını çalıştırın ve işlemler bitene kadar bekleyin.

8. Tebrikler artık Nexus One’ınıza Root erişimini başarı ile tamamladınız. Şimdi Nexus One’ınızın sınırsız özelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

HTC Desire ve HTC Legend’e Root erişimi

HTC Root erişimi için kullanılan yardımcı programlara dikkat edelim. Yapılan işlemle cihazın açılmayacak duruma gelme olasılığı var.

Android için çıkan ilk hack metodu olan root yapmayı, sizlere daha önceki yazılarımızda Nexus One için işlemci hızlandırma ile alakalı yazımızda bahsetmiştik. Şimdi ise hackerlar, daha bir çoğumuzun eline dahi geçmeyen HTC Desire ve HTC Legend için root yapmayı başardılar.

Root sayeside deneyimli kullanıcılar Android telefonlarına tam erişime ve diğer kullanıcılarda bulunmayan imkanlara sahip olacaklar. Hackerlar şimdilik bu konu hakkında detayları, kullanıcıların sorun yaşayabileceği için vermeme görüşündeler. Ancak önümüzdeki haftalarda ayrıntıların geleceği belirtiliyor.
Umarız özellikle HTC Desire’da root yapmak en kısa zamanda bizlere de nasip olur.

HTC Root erişimi

Root erişiminin yararları olduğu kadar zararları da oluyor. Örnek güvenlik zafiyeti oluşturduğu gözlenmekte. Bir nevi cihaza ulaşan kişiye daha fazla yetki vermiş oluyorsunuz. Kapalı sistemler her zaman daha güvenlidir.

Erişim verdiğiniz cihazın güvenliğinden en az korumu uygulaması kurarak sağlanması gerektiğini belirtelim. Uzman yardımına ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmeniz için öneri bir numaramız yazı içerisinde yer alıyor.

Root programı kullanımı

İşlemlerde izlenilen adımlar bazen cihazın modeline göre değişiyor. Bundan dolayı modelle arama yapmanızı öneririz. Açılan ara kapının korunması için işlemlerden sonra ne gibi önlemler alabileceğinizi araştırın.

Bir sonraki yazımda Motorola Droid için nasıl Root işleminin yapılacağını anlatacağım.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir