CyanogenMod Yarım Milyon İndirme Barajını Aştı!

Birçok Android cihazı için uzun süredir geliştirme çalışmalarında bulunan CyanogenMod ekibi önemli bir kilometre taşına daha ulaştı. Son verilere göre yarım milyon indirmeye ulaşan ROM’un en yaygın Android Custom ROM‘u olduğu tescillenmiş oldu.
Steve Kondik önderliğinde 2008 yılı Eylül ayında HTC Dream yani Android platformunun ilk cihazının rootlanması ile başlayan yolculuğunda ilk Custom ROM’unu Android 1.5 için Eylül 2009‘da yayınlayan ekibin yıllardır yazmakta olduğu AOSP yani Açık kaynak kodlu Android projesi tabanlı Custom ROM’ları ve kaynak kodları birçok geliştirici takımın kurulmasını ve yeni ROM’ların ortaya çıkmasını sağladı. Birçok cihaz için yazılımsal güncelleme desteğinin bittiği yerde kullanıcıların imdadına yetişen CyanogenMod’un bugünlere gelmesindeki başlıca neden de buydu. Yazılımsal desteğin yanı sıra kullanıcıların cihazlarında donanımsal ya da yazılımsal olarak bulunan özellikleri kullanabilmesini sağlayan takımın Android’in gelişmesindeki önemli unsurlardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Tüm bu gelişmelerin ardından CyanogenMod artık yarım milyon indirmeye ulaştı ve farklı operatör ürünleriyle beraber 40′ı aşkın cihaz için Custom ROM’lar yayınlıyor. Bu Custom ROM’un popülerliğe ulaşmasındaki en büyük etken Ağustos 2010‘da yayınlanan CyanogenMod 6 versiyonu ile birçok cihazda Android 2.2 Froyo versiyonunun kullanılabilmesiydi.
CyanogenMod’un en çok indirildiği ilk beş cihaz aşağıdaki gibidir;
HTC Desire (71.104)
HTC EVO 4G (39,711)
Motorola Defy (29,167)
Google Nexus One (26,773)
Motorola DROID (21,405)
İstatistikleri bir site üzerinden yayınlayan CyanogenMod, ülkelere göre de bir harita hazırlamış. İndirmenin yaklaşık yarısını Amerika oluştururken Türkiye’de her Android cihazın bulunmamasına ve Google servisleriyle ilgili problemler olmasına karşın %2.3‘lük kısmını bizler oluşturuyoruz. Bu da yaklaşık 12.000indirmenin Türkiye’den yapıldığını gösteriyor. İstatistiklerin yayınlandığı ve sürekli güncellendiği siteyeburadan ulaşabilirsiniz.
Cihazınıza CyanogenMOD Yüklemek için Android Turkiye Forumumuzu Ziyaret Edin!

Andronova
Andronova