Sony Xperia Akıllı Telefonları için Ice Cream Sandwich Deneme Yazılımı Yayınlandı! (Video)

Sony Mobile, resmi sitesinden yayın yapmaya başladı. Daha önce Sony Ericsson tarafından dağıtılan alfa yazılımlarının ardından şimdi, Xperia akıllı telefonları için Android‘in son versiyonu Ice Cream Sandwich‘li beta ROM paylaşıldı!

Yayınlanan ilk deneme yazılımında cihazların birçok temel donanımına erişimi kapatan Sony, yeni sürümde GSM, FM Radyo gibi sertifikalanan ve onay alan özelliklerin açıldığını müjdeledi. Ayrıca gelen öneriler üzerine Ice Cream Sandwich’in Holo temasına ait bazı ögeler de Sony UXP NXT kullanıcı arayüzüne entegre edilmiş ve yenileri eklenmeye devam edecek.

Bir inceleme videosu yayınlanan beta ICS ROM’unun oldukça stabil çalıştığı gözleniyor. İlk ROM’dan gelen geri bildirimlerin hepsini büyük bir ilgiyle değerlendirdiğini aktaran Japon şirket, resmi sürüm öncesi betanın şu gibi değişikliklerle geldiğini açıkladı;

Güncellenmiş Kullanıcı Arayüzü: Ice Cream Sandwich’ten bazı arayüz elementleri ve önceki deneme yazılımında da var olan yeni özellikler

Kilit Ekranı ve Face Unlock: Artık müzik çalara yeniden tasarlanan kilit ekranından müdahale edilebiliyor, kamera kısayol simgesi eklenebiliyor. Ayrıca Google Mobil Servisler (GMS) uygulaması Face Unlock desteği de geliyor. Fakat deneme sürümünde bunun gibi GMS uygulamaları kullanılabilir değil.

Bağlantı Aktifleştirildi: GSM ve FM Radyo sertifikalandı ve onay aldı. Yeni beta ROM’unda mobil internet kullanılabiliyor.

Güncellenmiş E-Posta Uygulaması: Yenilenen kullanıcı arayüzüyle elektronik posta uygulamasına basitleştirilmiş posta yönetimi özellikleri eklenmiş.

Hızlı Arama: Kullanıcıların birkaç dokunuş ile arama yapabilmesini ve gelen aramaları SMS ile cevaplayabilmesini sağlayan Sony, bu özellikleri inceleme videosunda sergilemiş.

Önceki yazılımın aksine beta sürümle birlikte akıllı telefonlardaki arama özelliği çalışıyor. Fakat Bluetooth, Wi-Fi ve Google Mobil Servisler (GMS) uygulamalarının sertifikalanması henüz sonuçlanmamış. Yine de yazılımı aşağıdaki kaynak bağlantısından Xperia Arc S, Xperia Ray ve Xperia Neo V modellerine yükleyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.

Sony’nın Xperia akıllı telefonları için yayınladığı Ice Cream Sandwich beta ROM’unu yüklemek için uygulayacağınız işlemler sonucunda bir takım bozukluklar oluşabileceğinden geliştirici ve profesyonel kullanıcılar dışında edinilmesine sıcak bakılmıyor. Zaten Mart – Nisan ve takip eden aylarda 2011 ve 2012 yıllarında piyasaya sürülen bütün Xperia cihazları ve tablet bilgisayarları son versiyon Android‘e resmen güncellenecek. Bu konuda sizi bilgilendireceğiz.