Video: Ice Cream Sandwich İnternete Sızdı!

Birçoğumuz Android‘in yeni versiyonu olan Ice Cream Sandwichhakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için duyurulacağı 11 Ekimgününü dört gözle bekliyoruz. eBay’den ön yükleme yapılmış bir Nexus S satın alan Android kullanıcısı, yeni versiyonu incelediği bir video yayınlayarak merakımızı daha da arttırmayı başardı!

Andronova

Engadget tarafından yayınlanan videoda, kamera, uygulama menüsü, Launcher, uyarılar barı ve kilit ekranı inceleniyor. Daha önce sizlerle paylaşmış olduğumuz Ice Cream Sandwich görüntüleriyle tamamen örtüşen videodaki Nexus S’de yer alan yazılımın sahte olduğunu düşünenler de bulunuyor. Çünkü Motorola Milestone için yazılmış bir Custom ROM ve Ice Cream Sandwich 2.4 Launcher uygulaması Nexus S’deki yazılımın geliştiriciler tarafından yazılmış olabileceği konusunda şüphe uyandırıyor.

Cihazlarına Google tarafından yükleme yapılan bazı Android geliştiricilerinin yazılımı uygulama olarak ya da kendi Custom ROM’larına entegre ederek yayınlamış olma olasılığı daha yüksek gözüküyor.

Yeni Ice Cream Sandwich kullanıcı arayüzünde, kilit ekranının tasarımı tamamiyle değiştirilmiş ve yeni efektler eklenmiş. Ana ekran’nın hemen üstünde Android Honeycomb‘dan aşina olduğumuz sabit ve ekrana gömülü Google Search barı yer alıyor. Sağ alt köşede “Google Apps” adlı klasör benzeri bir öge yer alıyor. Bu öge, Ice Cream Sandwich’te farklı bir klasörleme biçiminin kullanıldığının sinyallerini veriyor ya da Google’ın kendi hizmetlerine ait uygulamaları gruplandırmak için oluşturduğu varsayılan bir klasör olabilir.

Uyarılar barının görünüşünde de büyük değişimler meydana gelmiş. Fakat videoda uyarılar barında nasıl yeniliklerin gerçekleştiğini tam anlayamıyoruz. Çoklu görev yöneticisi ile alakalı bazı Honeycomb özellikleri Ice Cream Sandwich’e de uygulanmış.

Mesela, Home tuşuna basılı tuttuğumuzda açılan son kullanılan uygulamalar ekranının yerine uygulama önizlemelerinin yer aldığı bir pencere açılıyor. Yüksek performanslı Android cihazlarımızda rahatça kullanabildiğimiz çoklu görev özelliğinin bu şekilde daha verimli kullanılabileceğini söyleyebiliriz.

Videonun sonunda uygulama menüsüne giriş yapan kullanıcı, 4Chan resim forumunda bazı bilgi sızıntıları gerçekleştiren isimsiz yorumcunun söylediğiyle tamamen örtüşen bu menüyü inceliyor. Uygulamalar ve Widget‘lar olarak ayrılmış olan menülerin sayısı isteğe göre arttırılıp yeni menüler adlandırılabiliyor.

Görüntülerdeki Nexus S de önceki sızıntılarda yer alan cihazlardaki Firmware olan I9020XXKF1‘i taşıyor. Diğer cihazların aksine söylenildiği gibi yeni sızıntıda Android Ice Cream Sandwich versiyonunun Linux 3.0 Kernel’i ile geleceği doğrulanmış oluyor. Çok büyük değişikliklere sahne olmamış olsa da yeni Kernel’in tüketicinin yararına olacağını söyleyebiliriz. Cihazdaki yazılımın Build numarası ise; IRK48.

Genel olarak Ice Cream Sandwich’in Gingerbread ile Honeycomb versiyonlarının karıştırılarak her cihaza uygulanabilir hale getirildiğini dile getirebiliriz. Şöyle ki, Honeycomb’da sağlanan çok çekirdekli optimizasyonu ve performansı arttırmaya yönelik ögeler Gingerbread’in basit ama değişime açık kullanıcı arayüzüne eklenmesiyle Ice Cream Sandwich oluşturulmuş.

Google bununla da kalmamış ve birçok özellik daha ekleyerek Android’in en gelişmiş versiyonunu ortaya çıkarmış. Umarız memnuniyet duyduğumuz deneme cihazlarındaki Ice Cream Sandwich’in dağıtılacak olan son hali memnuniyetimizi arttırır ve beklentilerimizi karşılar.

İnternette yayınlanan Ice Cream Sandwich videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak: Engadget

Andronova