iPad Air Rekorları Alt Üst Etti

Apple 22 Ekim tarihinde yeni nesil tableti iPad Air ve iPad Mini 2‘yi tanıtmıştı. 1 Kasım tarihinde satışa sunulan iPad Air ilk 3 günlük satış rakamlarına baktığımızda en çabuk tüketilen iPad modeli oldu.

Araştırma ve uygulama pazarlama şirketi Fiksu, yayınlandığı son verilere göre iPad Air, satışa sunulmasının üzerinden 3 gün geçmesine rağmen kullanım oranıyla 4.Nesil iPad’i  5’e, iPad Mini’yi ise 3’e katladı. iPad Air 2 günlük süre zafı içinde tüm iPad’ler içindeki kullanım oranını %0,73’e çıkarttı. Bu rakam belki size çok küçük görünecek ama 2 günlük satış rakamlarına baktığınızda iPad 4, bu süre zarfında %0.14, iPad Mini ise %0.21’lik paya ulaşabilmişti. Yani Apple için işler yine mükemmel gidiyor.

Fiksu

Tüm iPad eko sisteminde %38’lik pay ile iPad 2 tüm tabletler içinde en çok satan model oluyor. Geçen sene taıntılan 4.nesil iPad ise %22’lik orana sahip. Hemen arkasından “ne gerek vardı” denilen ama tablet eko sisteminde en çok satan 3. tablet olmayı başaran ve  %20 pazar payı ile iPad Mini geliyor. 4. sırada %18’lik oranı ile 3.nesil iPad bulunuyor. iPad pazarında son sırada ise %0.5 ile 1.nesil iPad yer alıyor. Satılan milyonlarca 1. nesil iPad’e ne olduğunu ise gerçekten çok merak ediyorum.

Aralık ayındaki 2. satış dalgasında ülkemizde de iPad Air satılacağı söyleniyor. iPhone 5S gibi agresif bir fiyat politikası ile iPad Air ülkemize giriş yaparsa 1400 TL’ye satılan Android tabletleri kim alır bunun yorumunuz siz yapın. Sektörde Apple’ın iPad Air rüzgarı dindikten hemen sonra iPad Air Pro’yu tanıtacağı gibi bir izlenim var. Bakalım öngörülerimiz doğru çıkacak mı? Peki siz IOS bir tableti mi yoksa Android bir tableti mi tercih edersiniz? Değerli yorumlarınızı bekliyorum…

Kaynak: fiksu