Arçelik buzdolabı kapısı kapalı açıkmış gibi ses çıkarıyor

Andronova
By Andronova
3 Minimum Okuma

Arçelik buzdolabı kapısı kapalı olmasına rağmen dıt veya bip şeklinde ses çıkarıyor ise kapı sensörü çalışmıyor ve çalışmasına engel olan bir şey var.

Sponsorlu reklam

Arçelik buzdolabı kapısı açık kalmış gibi dıt dıt diye ses çıkarıyor mu? Bugün karşılaştığımız bu sorun için baya bir dolabı incelemiş olduk. Baktığımız dolap alındıktan 1 yıl sonra arıza yapmaya başladı ve nereydese hemen hemen her yıl bir sorunla karşılaşıldı. Normalde kolay kolay arıza vermeyen bir marka olarak bilinse de bazı modellerinde kısa sürede sorun yaşanabiliyor. Eski ürünleri uzun yıllar sorunsuz çalıştığını biliyoruz. Bu da zamanla daha uygun fiyatta satmak adına kaliteden ödün verdiği anlamına geliyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Arçelik buzdolabı kapısı kapalı ama açıkmış gibi ses çıkarıyorise kesin çözümü aşağıdaki satırlarda bulacaksınız.

Sponsorlu reklam

Yaşanan sorunları sıralayalım:

  • İç aydınlatma zamanla kısmi veya tamamen yanmayabiliyor.
  • Soğukluğu algılayan sensör arızalanabiliyor.
  • Kapı sensöründe arıza çıkabiliyor.
  • İyi soğutmayabiliyor.
  • Çalışıyor gibi ses çıkarıyor ama %20 – %30 gibi bir soğutma ile karşılaşabiliyorsunuz.

Evet bunların hepsiyle karşılaşıldı ve en son çıkan kapı sensörü görevini yapamamasından kaynaklı kapı açık kalmış gibi uyarı sesi veriyor. Çalan alarm sürekli çalmakta ve kapısını açtığınızda da aynı ses devam etmekte.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Arçelik buzdolabı kapısı kapalı ama açık gibi sürekli bip sesi çıkıyor mu?

  • Çıkarıyorsa dolabın içini güzelce bir temizleyin. Su veya yemek kalıntıları varsa temizleyin. Özellikle su birikimi bazı sıkıntılara neden olabiliyor.
  • Bir iki saat kadar fişi çıkarıp bekletin ve temizleyip fişi takın.
  • Kapı sensörü veya çalışma sensörünü kontrol edin.
  • Büyük ihtimal kapının sensörü ya arızalı ya su alım veya yerinden oynamış olabilir. Temassızlık yapma ihtimaline karşın yerinden çıkarın temizleyin ve yuvasını da aynı şekilde silerek yerleştiriniz.

Biz kapı sensörünü söktük ve kuru bir bezle sildik. Sonra giriş yerini temizledik ve yerine taktık. Ses kesildi ama sensör yuva kapağını taktığımızda tekrar başladı. Buradan anlayacağımız bu kapak takıldığında sensörde temassızlık oluşuyor. Bizde kapak yerine kaliteli kalın bir koli bandı ile girişi kapattık ve sorun ortadan kalktı.

Buradaki önemli husus sensör ve yuvasına sıvı veya su girmemesini sağlamak. Önce yatay ve sonrasında dikey olacak şekilde bantla alanı kapattık. Hatta alt kısımdan üst kısıma doğru bantladık ki açılma sorunu oluşmasın.

Arçelik buzdolabı kapısı kapalı açıkmış gibi ses çıkarıyor

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Resimdeki sensör sonradan dolaba ilave edildi. Nedeni ise bulunduğu yerde ister istemez su almasından dolayı yetkili servis böyle bir çözüm bularak yerini değiştirdi. Ama bir yıl sonra böyle bir sorun çıkardı. Görseldeki tak çıkar bir sensördür ve çıkarıp kolayca temizleyebilirsiniz. Buradaki model sanırım Arçelik 4283 ey.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak