BiM 25. yıl dönümü kutlaması WhatsApp mesajı

media 659

WhatsApp' ta arkadaşınızdan "BiM 25. yıl dönümü kutlaması" şeklinde bir URL paylaşıldı mı? Dolandırıcılık için yapılan kutu açma işleminde acaba virüs bulaşır mı?

teknik destek

100′ den fazla hediye verildiğini belirten mesaj içeriğinde bilgisayar olmak üzere mobil cihaz ve aynı zamanda 50 nakit ödülün olduğunu bellirten mesaj için yapılacak tek işlemin doğru kutuyu açılması olacak. Deneme için 3 hak veriliyor şeklinde de süsleyici cümlerler var.

Yukarıdaki gibi bir mesajla karşılaştınız mı? WhatsApp sohbetlerinde belki denk gelmişte olabilirsiniz. URL’ si hputrxqk.asia/lucky/tr-bim-bx/ şeklinde ve sözde katılım sayısı 30 küsür bin ve olumlu çok sayıda yorum varmış gibi gösteriliyor. Sayfa içeriğinde herhangi bir başlık ve bilgilendirme metni bırakılmamış. Sayfa fake ve anlaşılan mobil tarafında ön plana çıkan tıklama isteği uyandıran kutular yer verilmiş.

Kutuları açınca ne oluyor? İnandırıcı olsun diye boş kutular çıkıyor. Hatta üç denemeniz bile boş çıkabiliyor. Tekrar denendiğinde üçüncü kutu olarak Samsung Galaxy S21 ödülünü kazandığımızı belirten bir görüntü açıldı.

Whatsapp 5 grup veya 20 arkadaşla paylaşın önerisi sunuluyor. Devam etmenizi ve ödülün talep edilmesi için mavi çubuğun dolana kadar paylaşılmasını istiyor. Teklifinde 500 saniye ile sınırlı olduğu belirtiliyor. Kod incelemesi yaptığımızda Google Analytics ve Baidu trafik inceleme kod kullanılmış. Bu da kaç kişi girmiş, nereden ve bir kaç bilginin erişilmesi sağlanıyor. 

BiM 25. yıl dönümü kutlaması WhatsApp mesajı

  • Bu şekilde çok sayıda insana ulaşılarak veriler kullanılabilir veya dolandırıcılık için kullanılabilir. Hatta virüs olayına dahi gidebilir.

Bilinçsiz şekilde açılan ve üstüne üstlük birde başkalarıyla paylaşanlar oluyor. Kısaca ben kandırıldım sıra sizde diyen bir öneri. URL web sitesindeki uzantıya dikkat ediniz virüs koruması olmayan telefonlarda virüslü bir alana gittiği oluyor.

BiM 25. yıl WhatsApp mesajı


Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2021, 10:04

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın