Facebook arama geçmişi silinmiyor ve haber kaynağı sorunu

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Facebook haber kaynağı ve arama geçmişi silinmiyor şeklinde zaman zaman şikayetler yazanlarla karşılaşıyoruz. Esasında tam olarak buradaki sıkıntı haber kaynağı kaldıramıyorum ve arama geçmişini temizleyemiyorum. Önce bu iki başlık hakkında genel bir açıklamaya yer verdik ve sonrasında deneneceklerden söz ettik.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Facebook, yeni güncellemeleriyle önemli gelişmeleri kullanıcılarına sunmaya devam ediyor. Lakin sanırız eski popülerliği devam etmiyor gibi. Eskiden bazı güncellemelerle birlikte kullanıcıların Haber Kaynağı üzerindeki kontrolünü arttırarak, kullanıcıların istediği haberleri görmesini sağladı.

Kullanıcılarının geri dönüşlerini de göz önünde bulundurarak, artık Haber Kaynağı üzerinde ne görebileceğiniz yönünde daha fazla kontrol imkanı sağlayacağını zamanında duyurmuştu.

Ağın ayarlarına girdiğinizde çıkan listede kimleri görebileceğinizi, hangi gruplardan gelen haberlerin karşınıza çıkabildiğini kontrol edebileceğiniz bir filtre ile karşılaşıyorsunuz. Bu kısımdan istediğiniz kaynakları takibi bırakabilir, daha önce takip etmeyi bıraktıklarınız listesinden de istediğiniz zaman tekrar takibe başlayabilirsiniz.

Buna ek olarak Haber Kaynağı sayfanızda çıkan bir gönderinin yanında bulunan küçük ok işaretine tıklayarak gizleyebilme özelliğinin yanı sıra, bu kaynaktan daha az haber görme seçeneğine ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Arama geçmişi temizleme

Facebook’ un farkında olmasanız da arama Facebook içerisinde yaptığınız tüm işlemleri kayıt altına alır. Buna aramalarınızda dahil. Facebook bunu sizin için özelleştirmiş haberler çıkarmak ve ileride yapacağınız aramalarda hızlı sonuçlar elde etmeniz için yapıyor olsa da rahatsız olabilirsiniz. Eğer siz de bu durumdan rahatsız oluyor ve Facebook arama geçmişinizi nasıl sileceğinizi merak ediyorsanız birkaç kolay adımda bu işlemi hızlıca yapmak mümkün.

Profil, Anasayfa ve bildirim kısımlarının bulunduğu üst panelden en sağdaki aşağıya doğru açılır ok işaretine tıklayarak Hareketler Dökümü’ nü seçin.

Sol panelde bulunan Fotoğraflar, Beğenmeler ve Yorumlar kısmının hemen altında bulunan daha fazla seçeneğine tıklayarak açılan aşağıdaki seçeneklerden Ara’ yı seçin.

Sağ üst köşede Ana Sayfa butonunun hemen altında bulunan “Arama Kayıtlarını Sil” butonuna tıklayın.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Karşınıza çıkan ekrandan “Arama Kayıtlarını Sil” butonuna tıklayın.

Ve işlem tamam! Yukarıda belirtildiği gibi Facebook arama geçmişinizi sadece daha iyi arama sonuçları çıkarmak için kullansa da farklı nedenler ile silme ihtiyacı hissedebileceğinizi düşündük. Bu işlemi yaptıktan sonra Facebook tekrar arama geçmişinizi kayıt etmeye devam edecektir. İhtiyaç duyduğunuz zamanlar için bu işlemi ara ara yapmanızda fayda var.

Facebook haber kaynagi ve arama gecmisi
Facebook arama geçmişi silinmiyor

Facebook arama geçmişi temizlenmiyor sorunu

Her zaman olduğu gibi öncelikle genelde yaşanmadığından emin olmanız adına farklı şehirlerde yaşayan tanıdığınız kişilerden bilgi alınız. Artı sosyal medyadaki paylaşımlarda buna değinirler.

İlgili kontrollerden sonra şunlara bakınız:

  • Gün içerisinde kullanmadığınız internet ve cihazla bir daha deneyin.
  • Hesabınızda bir kısıtlama olup olmadığını anlamak adına profilde hakkındaki alana bir şey yazın veya değiştirip kaydetmeye çalışın. İşlemin olmaması durumunda sistemdeki problemler veya yaptırım olduğunu anlarız.
  • Tarayıcı kullanılması gerekiyor. Mobille denendiğinde de başka sıkıntı çıkıp çıkmadığının testi gerekiyor.
  • Hesabınızdaki eksik alanları doldurun. Artı oturumunuzu açtığınızda kullanılan diğer yöntemler açık değilse açın ve doğrulayın. Örnek telefona gelen kodla hesaba girme ve diğerlerinden yararlanın. Hesabın güvenirliğine yönelik bir öneridir.

Facebook arama geçmişi silinmiyor telefonda ve tarayıcıda şeklinde yapılan aramalara karşılık yukarıdakileri paylaştık. Bunların değişken bilgiler olduğunu vurgulayalım.

Haber kaynağı kapanmıyor veya çıkmıyor

Haber kaynağındaki bir çok problemin kaynağında ağda çıkan aksaklıklar, bölge sorunları, geçici engeller ve yaptırımlar yapar. Bunların testini yapmadan neden olduğunu anlayamazsınız.

Uygulama ve cihazlardaki olumsuzluklar için yazılım ve uygulamalardaki güncellemelerin yapılması gerekiyor. Yapılanlarda ise kaldırıp tekrar kurma ve uyum sorunlarında önceki Facebook versiyonlarına dönüş yapılarak test edilmeli.

Profildeki düzenlemelerden sonra yardım alanından gerekli başvuruyu yapınız.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.