Facebook’ ta Canlı Yayın Telefonda Nasıl Yapılır?

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Bu içerikte Facebook canlı yayın telefonda nasıl yapılır sorusuna resimli olarak yanıt vereceğiz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Bazı kullanıcılarda bu buton çıkmadığı görülmekte. Ya hesaplarına gelmedi veya telefonları kaynaklı bir durum söz konusu. Canlı video yayını yapmak için mevcut son sürüme sahip olmanız ve telefonunuz uyumlu olması gerekiyor.

Geçmişte yaşanan problemlerin şimdilerde pek çıkmadığını görüyoruz. Lakin eski bir çok telefon modelinde değişik sorunla yaşandığı oluyor.

Facebook canlı yayın iPhone’ da yapma

 1. iPhone’ dan uygulamayı açınız,
 2. Onay almış bir hesapla veya sayfaya geçin,
 3. Sağ alt tarafta yer alan üç çizgiden “Ayarlar” bölümüne ulaşabilirsiniz,
 4. Açılan bölümden “Yayınla” yazısına dokunun,
 5. Ekrana gelen bölümde “Canlı Video” seçeneğine dokunun,
 6. Kamera ve mikrofona erişime izin verin,
 7. Canlı yayın için bir açıklama ekleyip yayına geç’ in.

Facebook canlı yayın Android’ de nasıl yapılır?

 1. Android sistemli cep telefondan Facebook uygulamasına giriş yapınız,
 2. Zaman Tüneline, Haber Kaynağına ya da Facebook sayfanızın üstüne dokunun,
 3. Canlı yayın simgesine dokunarak bir açıklama yazıp yayına geçiniz,
 4. Canlı yayını bitirmek isterseniz “Bitir” seçeneğine dokunun.
Facebook canlı yayın nasıl yapılır Android iPhone
Facebook canlı yayın telefonda nasıl yapılır

Facebook canlı yayın simgesini uygulamada paylaş bölümüne ekledi. Ne düşünüyorsunuz yazan yerdeki “Canlı” yazısına dokunup ve “Canlı video başlat” ile devam ediniz. İnternet hızınıza göre yayın devam edecek.

Facebook canlı yayın
Facebook canlı yayın telefonda nasıl yapılır
Facebook canlı yayın için ayarlar
Facebook telefondan canlı yayın yapma
canlı yayın olmuyor
Telefondan canlı yayına nasıl geçilir?

Canlı yayınla ilgili genel haber

Canlı yayın uygulaması, iPhone’ dan sonra şimdi de Android tabletlerde ve telefonlarda yerini aldı. Geçtiğimiz aylarda paylaştığımız haberimizi de bu habere ekledik.

Yayın özelliği gelecek hafta ABD’ de kullanıma açılıyor. İlk canlı yayın hizmeti iOS cihazlarda yerini almıştı. Şimdi de Android cihazlarda hizmete alınacak. Kısa zaman önce Facebook ile Google arasında yaşanan sorunlar nedeniyle, Facebook’un uygulamalarını çekmesi gündeme gelmişti. Bu sorunun kanıtı olarak test amaçlı Facebook, 1 hafta Google Play’ dan uygulamasını kaldırmıştı.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Yurt dışı haber kaynağında Facebook, canlı yayın özelliğini Android cihazlar için uyumlu hale getirdikten sonra kullanıcılara açacağı yer aldı. Canlı yayın, iOS sisteme sahip cihazlar için hizmet veren Facebook, şimdide Android için çalışmalarını sürdürüyor.

Facebook ileti yazma bölümünde yer alan haber kaynağı seçeneğinden canlı video özelliğini seçip, yayını yapacağınız sırada herkesin sizi göreceğini belirten bir uyarı alacaksınız. Yayına girmeden önce, hangi yaş grubu, izleyici isimleri, sayıları, ekranda yer alacak bilgiler ve bazı seçenekleri seçtikten sonra yayıla başlayabileceksiniz. Yaptığınız etkinliği kaçıranlar için Zaman Çizgisi adında bir seçenekte yer alacak.

Önemli ek özellik zaman çizgisi nedir?

Facebook canlı yayını kaçıranlar için video kaydı yapılarak daha sonra tekrar yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Şirketin bu hizmetiyle, artık Facebook’ un sınırlarının olmadığını bir kez daha anlıyoruz.

Facebook canlı yayınlama

Facebook ve Youtube kullanıcılarına internet üzerinden canlı yayın yapma imkânı sunmaktadır. Facebook kullanıcıları sitenin sunduğu ek özellikleri ve yenilikleri her zaman seven bir kitle oluşturmaktadır. Ek özellikler birçok kişiye hitap eden, farklı konular ve içeriklerle kullanıcılara sunulan bir servistir. Facebook üzerinden canlı yayın yapma özelliği de bu servislerden biridir.

Facebook’un kullanıcılarına yeni sunduğu bir uygulama olan canlı yayın özelliği “Livestream for facebook” ismi ile duyurulmuştur. Bu özellik facebook üzerinden sizlere canlı yayın yapma imkânı sunmaktadır. Livestream internet üzerindeki kullanıcılarına canlı yayın yapabilme imkânı sunarken aynı zamanda facebook üzerinden de canlı yayın yapabilme imkânı sağlamaktadır.

YouTube’ dan yararlanarak yayına geçme

Bu uygulama birçok kullanıcının ve ünlü isimlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Canlı yayın yapabilmeniz için ilk önce livestream hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Daha sonra uygulama için gerekli izinleri vererek profilinizde yeni bir sayfa oluşturup canlı yayın yapmaya başlayabilirsiniz. Bir diğer canlı yayın seçeneği de youtube olarak bilinmektedir. Youtube kullanıcılarına internet üzerinden canlı yayın yapma imkânı sunmuştur.

Facebook’a oranla daha fazla canlı yayın kullanıcı mevcut olan Youtube daha çok aktif olarak kullanılan bir canlı yayın seçeneklerinden birisidir. Youtube’ da yayın imkânı sunması en çok da ünlü müzik grupları, büyük şirketler ve ünlü iş adamları tarafından beğeni kazanmıştır. Örnek olarak bir müzik grubu hayranlarına bir mesaj iletmek istediği zaman bunu ilgili platform üzerinden canlı yayın seçeneğini kullanarak yapabilir. Hem sosyal medya da bu mesajı daha hızlı yayabilirler.

Youtube özel ve hızlı olmak üzere 2 video akışı oluşturma seçeneği sunmaktadır. Hızlı video akışı, youtube’dan Google+ hangout özelliğini başlatarak kullanır. Google+ hangout daha basit, kurulum gerektirmeyen ve herhangi bir ekipman kullanmanıza gerek kalmadan tercih edebileceğiniz bir seçenektir.

Özel seçeneği daha profesyonel bir yayın yapmanızı sağlamaktadır. Ancak kurulum süresi daha uzun olmakla birlikte üst düzey teknik bilgi gerektirerek daha profesyonel bir yayın yapmanızı sağlar. Canlı yayı akışlarınız sınırlı bir süre görüntülenmektedir. Yayın yapacağınız kitleye tam olarak ne zaman izlemeye başlamalarını bildirmeniz gerekmektedir.

Facebook hakkında kısa bir açıklama

Facebook, bir marka olarak değil, bizler için bir sosyal medya iletişim aracı haline gelmiştir. Facebook uygulaması, 2004 yılında Amerika’da kurulmuştur. Şirket, belki de ilk kurulduğu dönemlerde bu kadar büyük bir başarı elde edebileceğini tahmin etmemiştir. Ancak, globalleşen dünyada internetin etkisiyle bazı değerler yitip gitmeye başlamış ve yerlerine yeni değerler gelmeye başlamıştır. Eskiden insanlar yüz yüze veya telefon aracılığıyla iletişim kurarken, şimdi internetin etkisiyle sosyal medya araçlarıyla iletişim kurmaya başlamışlardır. Facebook, bu değişimin başladığı döneme denk geldiği için bu kadar çok kişiye ulaşmayı başarmıştır.

2004 yılından itibaren şirket ciddi bir büyüme göstermeye başlamıştır. Yaptığı yatırımlar, büyüyen şirketin zirvede kalmasını sağlamıştır. Ayrıca, şirket diğer sosyal medya araçlarını da bünyesine katarak büyümesini sürdürmüştür.

Facebook şirketinin doğru hamleleri sayesinde milyonlarca üyesi olmuştur. Ayrıca, şirket diğer sosyal medya üyeliklerinde de Facebook seçeneğini bulundurması, üye sayısının giderek artmasına yol açmıştır. Facebook’ta milyonlarca üyesi olan bu site üzerinde yaşadığınız sorunlara çözüm üretmeye çalışıyoruz. Bu sorunlardan bir tanesi de üyelik sırasında karşınıza çıkan onay bağlantı sorunudur.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir