Facebook Sahte Hesabı Şikayet Etme

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Her kullanıcının sorduğu soruların arasında yer alan Facebook sahte hesabı şikayet etme dendiğinde aklımıza gelen 3 şeyden söz edeceğiz.

Ad imageAd image

Facebook’ ta biri sizin adınıza sahte hesap mı açtı ya da sizi taklit mi ediyor? Çözümü gayet basit. Profilden veya bu alanda kullanılan bağlantıdan yararlanılacak.

Facebook’ ta birisi sizin adınıza izinsiz bir hesap açtıysa veya sizi taklit ediyorsa kolay şekilde kişiyi şikayet edebilirsiniz. Eğer Facebook hesabınız varsa kişinin profiline girerek şikayet edebilirsiniz. Ama garanti şikayet için aşağıdaki iletişim adresine girerek ilgili formu doldurup Facebook’ a başvuru yapabilirsiniz.

Facebook iletişim formunu doldururken Facebook hesabınız var seçeneğini tercih ederseniz kişiyi nasıl şikayet edeceğinizi anlatan seçenek ekran gelecek. Eğer forma ulaşmak istiyorsanız Facebook adresinizin olmadığını belirten seçenek ile devam ediniz.

Facebook Sahte Hesap Şikayeti: Gerekli Süreç Bilgileri

Sosyal medya platformları, kullanıcı güvenliğini sağlamak adına sahte hesaplarla mücadele etmektedir. Facebook’un sahte bir hesabı şikayet etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Ad imageAd image

Adım 1: Hesap İnceleme Yapın

Öncelikle, şüpheli bir hesabı inceleyin. Sahte olduğunu düşündüğünüz hesabın profilini detaylı bir şekilde kontrol edin. Profil resmi, paylaşımları ve arkadaşları gibi faktörlere dikkat edin.

Adım 2: Hesabı Bildirme

Sahte hesabı bildirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Hesap profiline gidin.
  • Sahte olduğunu düşündüğünüz hesap profili açıkken sağ üst köşede bulunan üç nokta simgesine tıklayın.
  • Açılan menüden “Hesabı Şikayet Et” seçeneğini seçin.

Adım 3: Şikayet Türünü Seçin

Karşınıza çıkan pencerede çeşitli şikayet seçenekleri bulunacaktır. Sahte bir hesap şikayeti yaparken genellikle “Bu Hesap Gerçek Değil” ya da benzeri bir seçeneği seçmelisiniz.

Adım 4: Talimatları İzleyin

Facebook size şikayet süreciyle ilgili bazı talimatlar verecektir. Bu talimatları doğru bir şekilde takip ederek gerekli bilgileri sağlayın.

Adım 5: Ek Bilgileri Verin

Facebook, sahte hesap şikayetinizle ilgili daha fazla bilgi almak için sizi yönlendirebilir. Eğer ek bilgiler istenirse, bu talimatları dikkatlice takip edin.

Adım 6: Şikayetinizi Gönderin

Sahte hesap şikayetinizin detaylarını ekledikten ve istenilen bilgileri sağladıktan sonra “Gönder” veya benzeri bir butona tıklayarak şikayetinizi Facebook’a iletebilirsiniz.

Facebook sahte hesabı şikayet etme
Facebook sahte hesabı şikayet etme

Facebook Sahte Hesabı Şikayet Etme

Birisi beni taklit ediyor. Bu seçenek aynı zamanda arkadaşınızı da taklit eden varsa arkadaşınız için şikayet edebiliyorsunuz.

  • facebook.com/help/contact/295309487309948

Ağlarla iletişime geçtikten sonra 1-3 gün kadar geri dönüş için beklemeniz gerekiyor. Eğer dönüş yapılmazsa tekrar aynı adresle başvuru yapınız. Bazen yoğunluktan gözden kaçabiliyor. Tabi doğru seçeneklerle talep göndermediğinizde yine dönüş olmama olasılığı var.

Facebook sahte hesabı şikayet etme
Facebook sahte hesapları şikayet etme
birini şikayet etme
Hesapları şikayet ederken kullanılan forumlardan biri

Hesabı Şikayet Edemiyorum

Facebook sahte hesabı şikayet etme adımlarından önce ilgili hesabın profili üzerinden şikayetinizi iletiniz. Sonrasında yukarıdaki bağlantıyı kullanarak durumu geliştiriciye iletin.

Bildirimde bulunduğunuz cihazlarda hem bilgisayar kullanılmalı hem mobil cihaz. Çok sık iletişimde bulunmaya çalışan kişilerin talep gönderimi engellenmesi durumu söz konusu. Artı bakmışsınız ilgili hesap için belli bir zamana kadar talep alımı durdurulmuş.

Çoklu şikayetlerin daha kısa sürede yanıt alacağını belirtelim. Lakin talep gönderilen hesapların aynı ip üzerinden internet erişimi yapmamalarını öneririz. Spam başvurular olarak görülme olasılığı yüksek. Artı peş peşe değil de belli zaman aralığında ara ara talep gönderimi daha sağlıklı olacaktır.

Ağ tarafından dönüşü olmayan başvuruların tekrarlanmasında başka bir yöntem varsa denenmesi daha mantıklı olur. Örnek profil alanından ilgili kişi şikayetinde bulundunuz ve sonrasında baktınız dönüş olmuyor o zamanda yukarıdaki ve benzeri URL bağlantılarından yararlanın.

Yasal Mevzularda Sınıflandırma

Sosyal medya hesaplarını kullananların bazılarının yaptığı yorumlar bazen bizi çok güldürüyor. Doğru söylediğimden hesabım engellendi, bunu Amerika yapıyor, kişiyi koruyorsunuz vs vs vs.

Türkiye’ de yasal durumlara en hızlı yanıt veren ağ Facebook diyelim. Gerçekte yasal olan durumunuzu ilettiğinizde eğer başvuru yaptığınız mahkeme uygun görürse anında gerekli işlemler başlanır. Mahkeme BTK ve oradan da internet sağlayıcılar birliğine gerekli başvurular yapılır. Hatta ilgili ağa ilgili mahkemenin talebi veya kararı iletilir.

Bazılarının mahkemelik olmayan durumlar için başvurduğunu görüyoruz. Biz buna gereksiz meşguliyet diyoruz.

Facebook sahte hesabı şikayet etme adımları buraya kadar.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe