Facebook sahte hesabı şikayet etme

Andronova

Her kullanıcının sorduğu soruların arasında yer alan Facebook sahte hesabı şikayet etme dendiğinde aklımıza gelen 3 şeyden söz edeceğiz.

Facebook’ ta biri sizin adınıza sahte hesap mı açtı ya da sizi taklit mi ediyor? Çözümü gayet basit. Profilden veya bu alanda kullanılan bağlantıdan yararlanılacak.

Facebook’ ta birisi sizin adınıza izinsiz bir hesap açtıysa veya sizi taklit ediyorsa kolay şekilde kişiyi şikayet edebilirsiniz. Eğer Facebook hesabınız varsa kişinin profiline girerek şikayet edebilirsiniz. Ama garanti şikayet için aşağıdaki iletişim adresine girerek ilgili formu doldurup Facebook’ a başvuru yapabilirsiniz.

Facebook iletişim formunu doldururken Facebook hesabınız var seçeneğini tercih ederseniz kişiyi nasıl şikayet edeceğinizi anlatan seçenek ekran gelecek. Eğer forma ulaşmak istiyorsanız Facebook adresinizin olmadığını belirten seçenek ile devam ediniz.

Facebook sahte hesabı şikayet etme
Facebook sahte hesabı şikayet etme

Facebook sahte hesabı şikayet etme

Birisi beni taklit ediyor. Bu seçenek aynı zamanda arkadaşınızı da taklit eden varsa arkadaşınız için şikayet edebiliyorsunuz.

  • facebook.com/help/contact/295309487309948

Ağlarla iletişime geçtikten sonra 1-3 gün kadar geri dönüş için beklemeniz gerekiyor. Eğer dönüş yapılmazsa tekrar aynı adresle başvuru yapınız. Bazen yoğunluktan gözden kaçabiliyor. Tabi doğru seçeneklerle talep göndermediğinizde yine dönüş olmama olasılığı var.

Facebook sahte hesabı şikayet etme
Facebook sahte hesapları şikayet etme
birini şikayet etme
Hesapları şikayet ederken kullanılan forumlardan biri

Hesabı şikayet edemiyorum

Facebook sahte hesabı şikayet etme adımlarından önce ilgili hesabın profili üzerinden şikayetinizi iletiniz. Sonrasında yukarıdaki bağlantıyı kullanarak durumu geliştiriciye iletin.

Bildirimde bulunduğunuz cihazlarda hem bilgisayar kullanılmalı hem mobil cihaz. Çok sık iletişimde bulunmaya çalışan kişilerin talep gönderimi engellenmesi durumu söz konusu. Artı bakmışsınız ilgili hesap için belli bir zamana kadar talep alımı durdurulmuş.

Çoklu şikayetlerin daha kısa sürede yanıt alacağını belirtelim. Lakin talep gönderilen hesapların aynı ip üzerinden internet erişimi yapmamalarını öneririz. Spam başvurular olarak görülme olasılığı yüksek. Artı peş peşe değil de belli zaman aralığında ara ara talep gönderimi daha sağlıklı olacaktır.

Ağ tarafından dönüşü olmayan başvuruların tekrarlanmasında başka bir yöntem varsa denenmesi daha mantıklı olur. Örnek profil alanından ilgili kişi şikayetinde bulundunuz ve sonrasında baktınız dönüş olmuyor o zamanda yukarıdaki ve benzeri URL bağlantılarından yararlanın.

Yasal mevzularda sınıflandırma

Sosyal medya hesaplarını kullananların bazılarının yaptığı yorumlar bazen bizi çok güldürüyor. Doğru söylediğimden hesabım engellendi, bunu Amerika yapıyor, kişiyi koruyorsunuz vs vs vs.

Türkiye’ de yasal durumlara en hızlı yanıt veren ağ Facebook diyelim. Gerçekte yasal olan durumunuzu ilettiğinizde eğer başvuru yaptığınız mahkeme uygun görürse anında gerekli işlemler başlanır. Mahkeme BTK ve oradan da internet sağlayıcılar birliğine gerekli başvurular yapılır. Hatta ilgili ağa ilgili mahkemenin talebi veya kararı iletilir.

Bazılarının mahkemelik olmayan durumlar için başvurduğunu görüyoruz. Biz buna gereksiz meşguliyet diyoruz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir