Facebook kişi nasıl engellenir karşılıklı engel kaldırma

Facebook kişi nasıl engellenir ve kişi engeli nasıl kaldırılır yazımızda resimli şekilde anlatımı sizlere hazırladık. Birde engel kalkmıyor çözümünden bahsedeceğiz.

Facebook kişi nasıl engellenir karşılıklı engel kaldırma
müşteri hizmetleri

Facebook uygulaması hem ülkemizde hem dünya genelinde çok sık kullanılan uygulamaların başında yer alıyor. Marka bilinirliği ve değeri açısından kendi alanında bir numara diyebiliriz. Tabi özellikle son 2-3 yıldır aşırı bir şekilde kan kaybına uğruyor. Çok sayıda kullanıcısının eskisi kadar bu ağı kullanılmadığı biliniyor. Buna neden olan etkenlerin başında rakip uygulamalar ve eskisi kadar cazip olmaması. Yani bazı kullanıcılarda bir sıkılma hali bulunuyor. 

Çoğu uzun yıllar kullanılan uygulamalarda eğer yenilik olmadığı takdirde ve aşırı sorunlar olan uygulamalar zamanla kullanıcılarını kaybetmekte. En azından eskisi kadar uzun saatler kullanılmayabiliyor. Bize göre tüm sosyal medya uygulamaları sık olmasa da önemli kilit rol oynayacak bazı yenilikleri arada bir çıkarması gerekiyor. Lakin bazıları var ki pek fazla yenilik çıkarmasa da önemli belli bir kitlesi olabiliyor. 

Gelelim konumuz olan kişi engellemesine. Yukarıdaki bahsettiğimize ek olarak bazıları sosyal ağların yeterli güvenliği ve işlem yapmamasından şikayetçi. Biri hakkında bir şikayette bulunduğunda çok uzun bir zaman sona dönüş olabiliyor veya olmayabiliyor. Kullanıcılar kendince önlem almak adına kişi engelini uygulayabiliyor. Yazımızda kişi engelleme ve sonrasında engellenen kişinin engeli nasıl kaldırılır bunla alakalı resimli anlatımı aşağıda paylaşacağız. Tabi ek olarak bir konudan kişi engelini kaldıramıyorum meselesinden bahsedeceğiz.

Facebook kişi engelleme

Facebook uygulamasında kişi engelleme nasıl yapılacağını adım adım resimli olarak göstereceğiz. Sonrasında ise kaldırmadan bahsedeceğiz. 

 1. Kişinin profilini görüntüleyin.
 2. 3 Çizgi olan kısma geçin.
 3. Yönetten "Engelle".
 4. Sonra çıkan uyarıyı okuyup engellemeyi onaylayın.

Engellenen hesap ne gibi şeylerle karşılaşır

 • Sizi etiketleyemeyecek
 • Etkinliklere ve grup daveti yapaayacak
 • Görüntülü görüşme başlatamaz veya sesli
 • Arkadaşı olarak hesabına ekleyemez
 • Zaman tünelinde paylaştığınız paylaşımları göremez

Facebook kişi nasıl engellenir karşılıklı engel kaldırmaFacebook engel kaldırmafacebook hesapi engelleme

Facebook kişi engeli kaldırma

Yanlışlıkla birini engelledim nasıl engeli kaldırılır sorusu için aşağıdakileri takip ediniz. Sonrasında kalkmıyor sorunu için önerilerimiz olacak. www.andronova.net

 1. Uygulaanın altındaki çizgiye dokunun.
 2. "Ayarlar ve gizlilik" kısmına dokunun ve ayarlarını açın.
 3. "Engelleme" kısmına dokunun.
 4. Yasaklanan kişileri göreceksiniz.
 5. "Engellemeyi kaldır" ile işlem yapınız.

Facebook kişi engelini kaldırmaFacebook engel kalkmıyorkişi engelini kaldıramıyorum

Facebook kişi engeli kalkmıyor

Karşılıklı engellenen hesaplarda bazen sorun çıkabiliyor. Sistemden kaynaklı bir kaç sebepten dolayı engel kalkmıyor ve bunun için iletişime geçmek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu yazımızda sizin neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Bir önceki anlatımdaki bölüme girip kısıtlamayı kaldırıyorsunuz ve uyarı çıkarsa kişiyi ara kısmından uygulamadan aratıp profili üzerinden kaldırmaya çalışacaksınız. Yine olmuyorsa aşağıdakilerle devam ediyoruz.

 1. İki tarafta işlem yapabiliyor mu yapamıyor mu kontrol edecek.
 2. Yasak birinde kalkıyorsa o zaman sorunsuz işlem yapan hesap karşı tarafla iletişime geçmek için deneme yapacak.
 3. Soruna göre şunlarla deneme yapılacak. İki hesabın ortak bir hesabı takip etmesi gerekiyor. (Bu hesap paravan olarabilir. Yani varsa yedek bir hesap)
 4. Takip edilen hesap ise sorunlu bu iki hesabı takip edecek. 
 5. Paravan hesap bir şey paylaşacak ve bu engelli iki hesabı paylaşımda etiketleyecek
 6. Sonra sorunlu hesaplar bu paylaşımda engellediği kişinin üstüne dokunacak
 7. Kullanıcı bulunamadı gibi bir hata gelebilir.
 8. Açılacak kişinin profilinden 3 çizgiye dokunulacak.
 9. Sonra engeli kaldırmaya çalışılacak.

Eğer yine sorun varsa farklı bir ağda olan aynı sorundaki programla engel kaldırma işlemini yapacaklar. Yani instagram engel kaldırma yazımıza bakınız.

Hayatlarımızın parçası haline gelen sosyal medya, bizlere her türlü hizmeti sunduğu gibi bir takım iş veya arkadaşlık sistemlerini de sunuyor. 70 yaşında ki yaşlıların bile ilgi göstererek dünya da 3 milyar insan tarafından kullanılan ve artık hayat damarlarımızdan birisi haline gelen sosyal medyanın en büyük işini yapan Facebook, hayatımızda vazgeçilmez oldu.

Sosyal medyanın başladığı an kabul edilen ve sahibinin büyük uğraşları sayesinde sahibini dünyanın en zenginlerinde ilk 10 sıralamasına girmesini sağlamıştır. Kullanıcılarının büyük beğeni toplamış olan Facebook, insanların düşüncelerini özgür bir şekilde ve istedikleri fotoğrafları istedikleri zaman yükleyip, yorum yapıp, yer bildirimi yapıp, hatta ve hatta ücretsiz arama yapma imkanlarını sunan istenmeyen durumlara da maruz kalma imkanımız oluyor. İşte bu istenmeyen durumlar için son dönemlerde yapılan güncelleme ile engelleme ve şikayet etmek gibi dileklere Facebook şirketi tarafından yapılmıştır.

Şirketin müşterinin memnun olmasının en temel olduğunu vurgulayan Facebook ‘un sahibi konumunda kişi Mark Zuckerberg istenmeyen kişilerin kolayca ve kısa bir yöntem ile istek dışı bırakarak sizleri rahatsız etmelerini izin vermemiş olacaksınız. Özellikle genç kızların başına gelen bu talihsiz olayları engellemek için oluşturulan engelleme ve şikayet etme olaylarını bilmeyen kişiler arama motorlarına sıklıkla mobil Facebook uygulamasından kişi engelleme ve şikayet etme veya PC üzerinden Facebook uygulamasından kişi engelleme ve şikayet etme soruları sıklıkla soruluyor.

Facebook hesabınızdan şikayet etmek istediğiniz kullanıcının profilinden kolay şekilde şikayet edebilirsiniz. Eğer Facebook' da kişi engellemek istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli.

Ben iPhone kullanıcısıyım bunu belirterek devam ediyorum. Ekranda açılan bölümde aşağıda yer alan üç çizgiye tıklayınız. "Gizlilik Kısayolları" seçeneğine giriniz. "Diğer Ayarlar" ve "Engelleme seçenekleri" ile engellemek istediğiniz Facebook hesabının kullanıcı adı veya mail adresini yazıp "Engelle" butonuna dokunmanız yeterli.

 • İşlemlerde problem yaşayanlar için formla şikayet adresi facebook.com/help/contact/274459462613911
Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2021, 00:29