Modem üzerinde bulunan ışıkların anlamları

Power, WAN, internet, WLAN ve LAN1 ışıkları ne işe yarar. Işık yanmıyor. internet bağlantısında modemlerin üzerinde yer alan ışıkların anlamı nedir ve bu ışıkları hangi hataları göstermekte.

Modem üzerinde bulunan ışıkların anlamları
müşteri hizmetleri

Modem ışıkları ne anlama geliyor kısa ve adımlı bir açıklamamız olacak. İnternet bağlantısını cihazlara ulaştırmak için kaliteli veya ucuz modemler bulunmaktadır. Bu modemler şekil ve bazı özellikleri farklı olsada genelde işlev olarak aynı görevi görmektedirler. Bundan dolayı üzerinde yer alan ışıklar ve bu ışıkların temsil ettiği görevler hemen hemen hepsinde de aynıdır diyebiliriz. Bu haberimizde ise fiber modem veya adsl modem üzerinde yer alan ışıkların ne anlama geldiğini yayınlayacağız.

İnternet bağlantısı yok dediğimiz durumlarda modemdeki ışıklar önem arz edebiliyor. Çözümün ilk adımı bu ışıklar getirebiliyor.

Modem üzerinde bulunan ışıkların anlamları

Modem üzerinde bulunan ışıkların anlamı nedir?

Yukarıdaki resimde de göründüğü gibi bir çok ışık modemlerimizin üzerinde yer almaktadır. Aşağıda maddeler halinde bunları yayınlamaya başlayalım;

  • POWER ışığı modeminizdeki en önemli ışıklardan biri deyebiliriz. Eğer bu ışık yanıyorsa modeminiz açık demektir. Modeminizde power ışığı yanmıyorsa modemini kapalıdır veya elektrik modeminize ulaşmamaktadır.

  • WAN / DSL modeminizde internet bağlantısı olduğunu gösteren ışıktır. Eğer bu ışık sadece yanıyorsa modeminizde internet bağlantısı bulunmakta fakat veri transferi bulunmamktadır. Bu ışık yanıp sonuyor ise internet bağlantını olmakla beraber modeminiz veri transferide yapmaktadır. Son olrak ise eğer WAN ışığı yanmıyor ise modeminizde internet bulunmamaktadır. Bu konu ile ilgili Superonline fiber internetim çalışmıyor çözüm haberimizi okuyarak çözüm üretebilirisniz. Andronova arama bölümüne yazıp site içerisinde aratınız.

  • INTERNET modeminizde yer alan bu ışık sadece yanıyorsa modeminizde internet olduğunu göstermektedir. Eğer bu ışık yanmıyorsa hattınızda internet bulunmamaktadır. İnternet ışığı yanıp sönüyorsa modeminide internet bulunmakla beraber veri transferide yapılmaktadır.

  • ​​​WLAN ışığı ise veri bağlantısı ile ilgilidir. Eğer ​​​WLAN ışığı yavaş yanıp sönüyorsa modeminizde veri transferi yavaş yapılmaktadır. ​​​WLAN ışı hızlı yanıp sönüyorsa WPS bağlantısı kurulmaktadır. ​​​WLAN ışığı eğer sabit yanıyorsa modeminizde herhangi bir veri transferi yapılmamaktadır. Son olarak ise ​​​WLAN ışı yanmıyorsa modeminizde ​​​WLAN özelliği kapalıdır.

  • LAN1 / LAN2 / LAN3 / LAN4 ışıkları her modemde bu kadar fazla olmayabilir. Bazılarında bu kadar bazılarında ise daha da az olabilmektedir. Eğer bu ışıklardan herhangi bir tanesi yanıp sönüyorsa ethernet bağlantısı ile cihazınızın bağlantısnın kurulduğu ayrıca modem ve cihaz arasında veri transferinin bulunduğu anlaşılmaktadır.Eğer bu ışıklar sadece yanıyorsa modem ile cihaz arasında bağlantı kurulmuş olup veri trasferi yapılmamaktadır. Son olarak ise LAN ışıkları yanmıyorsa modeminize herhangi bir ethernet kablosu bağlı değildir.
Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2019, 17:30
müşteri hizmetleri
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 11 ay Önce

Yanılıyorsam düzeltin, o WAN 'ın yanına DSL diye de yazarmısınız çogu modemde DSL diye de tabir edilir, bu şekide yazarsanız İNTERNET açıklması yetersiz ve WAN ile karışıyor .

Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Görevini istiyorum

Teknoloji haberleri