Modem resetlenmiyor ışıklar sönmüyor

Modem resetlenmiyor sorununa nasıl bir çözüm gerekiyor bu haber içeriğinde bulacaksınız.

Andronova
Andronova
4 Minimum Okuma
 • Modem resetlenmiyor şikayetleri
 • Modem ışıkları sönmüyor
 • Modem resetlemeye yönelik adımlar

Çok sayıda kullanıcının hayatında bir kaç kaz karşılaştığı modem reset sorununda çözüm için dikkatli şekilde denenecek adımları bulunuyor. Lakin, yapamayanlarda modem resetlenmiyor şeklinde arama yapıyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Modem resetlenmiyor, ilgili butona basılı tutulmasına rağmen resetleme işleminin gerçekleşmemesinden dolayı çıkan sorunun yol açtığı duruma diyebiliriz. Test modemimiz Zyxel ve TP Link cihazlarda karşılaşılan durumlarda yaptığımız adımlara yer verdiğimiz yazımız sadece bilgi amaçlı hazırlanmıştır.

Butona basılı tutulmasına rağmen işlem yapılmamasının olası nedenlerinden maddeler halinde söz edeceği ve deneyecekleriniz çözüm sunmazsa yazıdaki numaradan yardım isteyebilirsiniz. Tabi ürünün garantisi dolmuşsa.

 • Çok sık basılı tutmanızdan dolayı sıkıntı çıkarmış olabilir.
 • Fişi çıkarıp biraz bekletip taktığınızda ışıklar yandıktan sonra tekrar deneyiniz.
 • Buton bozulmuş olabilir ve değiştirmeniz gerekebilir.
 • Tarayıcı kullanılarak arayüzden sıfırlamayı yapabilirsiniz. (Yazılımından fabrika ayarına döndürülmesi)
 • Çok sık tutmadan 3-4 saniye bekleyin ve elinizi çekin işlem gerçekleşmezse bu sefer 10 saniye kadar tekrar deneyiniz.
Modem resetlenmiyor ışıklar sönmüyor
Modem resetlenmiyor ışıklar sönmüyor

Modem resetlenmiyor sorunu

Resetleme işleminde, ışıkların hepsi sönüp tekrar yanması gerekiyor. Bu işlemle en son yapılandırma sıfırlanmış olacak ve tekrardan kurulumu başlatmanız gerekecek. WiFi’ de aynı şekilde orjinal ayarlarına döndüğünden tekrar yapılandırması gerekiyor. Kablosuz olarak bağlanmanız gerekiyorsa, modemin altında veya arkasında kablosuz bağlantı bilgilerini bulacaksınız.

Ek önerimiz eğer yazılımında sorun bulunuyorsa yeniden yüklenmesi gerekiyor. Uygun olan versiyonu bulup kurulumunu yaptıktan sonra stabil şekilde çalışacaktır. Garantisi devam eden ürünlerin desteği, markanın anlaşmalı çağrı merkezinden verilmekte ve ürün destekliyorsa uzaktan kurulumda yapılabiliyor. Artı modemlerin bir çoğunda resetten sonra otomatik kurulum söz konusu.

Not: Reset çukuruna sürekli basıp çekmeyin. Artı zorlamadan işlem yapmaya özen gösterin. Hassas bir butona denk gelmeniz mümkün. Bazen butonun zorlanmasına bağlı olarak işlevselliğini kaybettiği oluyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
image 9
Modem ışıklar sönmüyor sorunu

Modem reset çukurunu kontrol edin

İlk defa reset işlemini yapacak kullanıcıların bir çoğu modemin reset butonunu ararlar. Daha önce reset çukurunu görmeyenler ilk bakışta bunu fark edemezler. Ama bazı modemlerde ise, reset bir buton şeklinde modemin arkasında yer alır.

Modem resetleme işlemini yaparken, toplu iğneyi içeri doğru soktuğunuzda bir butonu hareket ettirdiğinizi anlamanız gerekiyor. Anlaşılmıyor ise, ya zarar görmüş, ya da yanlış bir şey yapıyorsunuz.

Fiziksel butonların zarar görmesi halinde modemin yazılımından işlem yapmanız mümkün. Tabi arayüz alanına giriyor olmanız gerekiyor. https://www.andronova.net

Arayüzden modem resetleme

Modemin yönetim alanı giriyor olmanız gerekiyor. Yani genelde 192.168.1.1 IP aralığını, tarayıcıya girerek ulaşılır. Lakin, ayarlar alanının parolasını unutanlar oluyor. Bu da fiziksel müdahaleyi mecbur kılıyor.

Cihazın yönetim alanına ulaştıysanız, yan sekmede bulunan Sistem Araçları, Yönetim veya Ayarlar adlı alana girip gerekli adımları uygulayın.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Aşağıya ekleyeceğim resimlere bakarak arayüzden ne gibi işlemler yapacağınızı göstermek istiyoruz. Belki öylesine yapacağınız işlemlerin sonucunda bir tetikleme oluşacak ve sıkıntınız çözülmüş olacak. Buradan bize yazarak destek almak isteyenlere peşin peşin böyle bir hizmetimiz bulunmadığınız belirtelim.

image 8
Tekrardan modemin kurulumu

Donanım veya yazılım sorunları

Modemlerin zaman zaman bir çok sebepten dolayı yazılım veya donanım sorunları yaşattığına şahit oluyoruz. Bunların bir çoğuna sebep olan etkenlerden bazıları şöyle:

 • Modemlerin aşırı ısınmaya maruz kalması. (Kapalı alanlarda konumlandırılması, güneşe maruz kalması, sıkışmış bir alanda durması)
 • Reset butonuna uzun süreli basılı tutulması. (Modemin arızalanmasına neden olur)
 • Yazılım tarafında yaşanan olumsuzluklardan dolayı, modemin kendi kendine resetlemesi.
 • Yanlış bir şekilde yazılım güncellemesinin yapılması.
 • Virüs etkeni veya dışarıdan müdahale.

Yazılım kısmında yaşanan olumsuzluklara yönelik uygulayacağınız en iyi işlem sıfırdan modeme yazılım atılması olacak. Donanım tarafında görülecek sorunlara yönelik genelde herhangi bir işlem yapılmamakta. Özellikle, yukarıdaki sebeplerle oluşan arızalar için pek müdahale yapılmıyor. Zaten pek uğraşanda olmaz.

Modem resetlenmiyor veya modemin üzerindeki ışıklar sönmüyor sorununa yönelik en iyi yöntemin farklı adaptör ile denemek olacak. Malum adaptör arızası yaşandığında çalışmada aksaklıklar yaşanır. Özellikle, gücün zayıf gelmesi gibi durumlar söz konusu ise. Buna örnek verecek olursak, modemin ara ara kendini resetlemesi, modem ışıklarının kendi kendine yanıp sönmesi ve internet bağlantının kopması gibi dolaylı yolla modemi etkileme olasılığı var.

Önereceğimiz bir başka makalemiz: Modem DSL ışığı yanıp sönüyor internet yok

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak