Modem Resetlenirse Şifre Ne Olur Değişir Mi?

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Modem resetlenirse şifre ne olur sorusuna yanıt bulmanız için gerekli bilgilendirmeyi detaylı olarak yazdık.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Öncelikle modem resetlenirse ne olur ve sonrasında modem resetlenirse şifre değişir mi şeklinde soruları cevaplayacağız.

Modem Resetlenirse Şifre Ne Olur?

Modeminiz resetlediğinizde daha önce belirlediğiniz şifreler ve ayarlar sıfırlanır. Modem arayüzüne girişte kullandığınız şifre fabrika ayarındaki şifre olarak belirlenir. Bu bilgi modemin arka ya da alt tarafında yer alabilir. Kablosuz şifre de aynı şekilde bu alanların birinde yer alır. Bu bilgi doğrultusunda bağlantınızı yapıp gerekli değişikliği yaparsınız.

Modemi Resetlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Modeminizin kurulduğunda kullanılan internet bağlantı bilgileri, modem arayüzüne girişte kullandığınız şifre ve WiFi şifresi sıfırlanacak. Modeme girerken kullanılan şifreyi değiştirmediyseniz, modemin veya kataloğunda gerekli bilgileri bulacaksınız.

1- Kablosuz ayarlarınız ve internet bağlantınız kesilecek:

Resetleme işleminden sonra, kablosuz bağlantınız kesilir ve internet ışığınız söner. Tekrardan modeminizi kurmanız gerekiyor. Bunun için internet bağlantı bilgilerine ihtiyacınız var.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

2- İnternet Hizmet Bilgileriniz:

Modeminizi kurmanız için hizmet bilgilerinizi bilmeniz gerekiyor. Örnek: andronova@ttnet ve verilen şifreyi bilmeniz gerekiyor. Bu bilgiler, size verilen sözleşme evrakında yazmakta. Bu evrak yoksa, internet hizmeti aldığınız şirketle görüşmeniz gerekiyor. Yani müşteri hizmetlerini aramanız yeterlidir. Tabi abonelik kimin üzerine kayıtlı ise onun araması gerekiyor.

2- Modeminize Erişmekte Sorun Yaşarsanız:

Zaman zaman kablosuz bağlantı şifresi modemden silinmiş olabiliyor. Bunun için en pratik yöntem ethernet kablosu kullanarak modeminize bilgisayar üzerinden ulaşmak. Sonrasında kablosuz ayarlarınızı ve kurulum işlemlerini yaparsınız.

3- Modemde Yazılım ve Donanım Sorunu

Çok nadir görülen reset sonraki internete bağlanmama sorunu bazen modemin fiziksel olarak arızalanması sonucu yaşanmakta. Özellikle reset işlemini uzun süre yapılması soruna yol açıyor. Yani reset çukuruna uzun süre basılı tutulmamalı. 10-30 saniye kadar basılı tutulması yeterli. Modem üzerinde bulunan ışıklar sönüp yanmaya başladıysa reset işleminiz başarılı şekilde yapılmış demektir.

Modem resetlenirse sifre ne olur 1
Modem resetlenirse şifre ne olur

Modem Resetlendiğinde Şifre Durumu

Modem resetleme, internet kullanıcılarının yaşadığı bazı sorunları çözebilecek etkili bir yöntem olabilir. Ancak, birçok kişi bu işlemi gerçekleştirdiklerinde modem şifrelerinin de sıfırlandığını düşünebilir. Bu başlıkta, modem resetlendiğinde şifre durumu hakkında bilmeniz gerekenleri ve bu süreçte alabileceğiniz güvenlik önlemlerini ele alacağız.

Modem Resetleme ve Şifre Durumu:

Modem resetleme işlemi genellikle modem üzerinde yer alan bir düğme aracılığıyla veya yönetim arayüzüne erişerek yapılabilir. Bu işlem, modem ayarlarını varsayılan fabrika ayarlarına geri döndürür ve bu durumda kullanıcı adı, şifre gibi bilgiler de sıfırlanır. Ancak, bu durumun kullanıcılar üzerinde oluşturabileceği güvenlik sorunlarını ele almak önemlidir.

 1. Varsayılan Şifre Değişikliği:
  • Modem resetlendiğinde, varsayılan kullanıcı adı ve şifre bilgileri geri yüklenir. Bu nedenle, ilk adım olarak modem yönetim arayüzüne erişerek varsayılan şifreyi değiştirmeniz önerilir.
 2. Güçlü Bir Şifre Belirleme:
  • Modem şifresini değiştirirken güçlü bir şifre belirlemeye özen gösterin. Karmaşık, büyük harf-küçük harf, rakam ve sembollerin bir arada bulunduğu şifreler kullanmak güvenliği artırır.
 3. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama:
  • Modem yönetim arayüzü, mümkünse iki faktörlü kimlik doğrulama özelliği ile güçlendirilmelidir. Bu, şifre dışında ek bir güvenlik katmanı sağlar.
 4. Yedekleme Yapın:
  • Modem ayarlarınızı değiştirmeden önce, mevcut ayarlarınızı bir yedeğe alın. Bu, istenmeyen durumlar için önemlidir.
 5. Firmware Güncellemelerini Kontrol Edin:
  • Modeminizdeki firmware güncel değilse, üreticinin sağladığı güncellemeleri kontrol edin. Güncel firmware, güvenlik açıklarını kapatmanıza yardımcı olur.
 6. Kullanıcı Adını Değiştirin:
  • Varsayılan kullanıcı adını değiştirmek de önemlidir. Varsayılan kullanıcı adı, potansiyel saldırganların erişim kazanma olasılığını artırabilir.
 7. Düzenli Şifre Değişiklikleri:
  • Modem şifrenizi düzenli aralıklarla değiştirmek, güvenliği korumanız açısından önemlidir.
Modem resetlenirse sifre ne olur 2
Modem resetlenirse şifre değişir mi

Modemde Şifre Kullanım Şekli

Bu başlıkta ise, değiştirilmesi gereken şifrelerden ve kullanım şekillerinden bahsedeceğiz.

Modem arayüzüne girişte kullanılan şifrenin kesinlikle değiştirilmesi önerilir. Daha önce ağınıza katılmış cihazlar standart şifreleri deneyerek bu bölüme ulaşması mümkün. Aynı zamanda kablosuz şifrenizi göstermeden başkalarını ağınıza bağladıysanız, arayüze ulaşarak hem şifrenizi görebilirler hem yapılandırma seçeneklerini.

Gelelim kablosuz bağlantınızda kullandığınız şifreye. Bu şifrenin karışık olmasını ve kablosuz ağ adının geçmemesini öneriyoruz. Kullanılan şifre doğum tarihinizi, telefon numaranızı ve önemli bilgilerinizi içermemeli.

Modem resetlenirse şifre ne olur ve sonrasında ne yapılmalı sorusuna yanıt verdik.

Sonraki konularımız:

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak