Şanlıurfa gezilecek yerlerden hangisi size göre daha iyi

Şanlıurfa gezilecek yerler yazı dizimiz devam ediyor. En iyi yerlerden bazılarını yazdık. Sizde size göre en iyi olan yer veya yerleri yazabilirsiniz. Yazı sonunda yer alacak.

Şanlıurfa gezilecek yerlerden hangisi size göre daha iyi
müşteri hizmetleri

Şanlıurfa şehri peygamberler şehri olarak ünlenen bir şehirdir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne ait bir ildir. Şanlıurfa dünyanın en eski mabedi plan Göbeklitepe'ye sahip olduğu için turistler için çok önemli bir mekandır. Şehirde ayrıca Balıklı Göl, Halfeti, Urfa Kalesi, Ulucami, Millet Hanı, Şanlıurfa Müzesi ve Eyüp Peygamber Makamı gibi gezilecek tarihi ve turistik yerler vardır.

Şanlıurfa'da görülmesi gereken yerler şunlardır

1- Balıklıgöl Tarihi göl Peygamber İbrahim'in ateşe atıldığı yer olma özelliği ile turist çekmektedir. Aynı zamanda Aynzeliha ve Halil-ür Rahman gölleri ile Urfa Kalesi de burada yer alır.

2- Göbeklitepe Şehrin Örencik köyü yakınlarında bulunan tarihi mekandır. Göbeklitepe tarihe öncülük yapmıştır. Alan dünyanın en eski mabedi ve tapınağı olma özelliğini taşımaktadır. Ve hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

3- Halfeti Halfeti Urfa şehrinin bir ilçesidir. İlçe su altında kaldığı için tekrar başka yere taşınmıştır. Bu özelliğinden dolayı da kayıp şehir olarak da anılmaktadır. Halfeti aynı zamanda sakin şehirler arasındadır. Halfeti gezisinde aynı zamanda Rumkale, Aziz Nerses Kilisesi, Kantarma Mezrası Hanı ve Gülkuyu Kilisesi de gezilmelidir.

4- Urfa'da Gezilecek Diğer Yerler Urfa gezilecek yer bakımından zengindir. Bu yerler arasında; Fırfırlı Camii, Harran, Selahaddin Eyyubi Camii, Harran Höyüğü, Harran Ulucami, Şanlıurfa Müzesi, Cennet Camii, Tarihi Evler, Kümbet Evleri, . Bakırcılar Çarşısı, Halıcılar Çarşısı, Kınacı Pazarı, Tektek Dağları Milli Parkı, Şuayip Şehri, Kızıl Kilise, Senem Mağarası, Eyüp Sultan Türbesi, Hz. İbrahim’in Doğduğu Mağara ve Dergah Cami (Mevlid-i Halil Külliyesi ve Haleplibahçe Mozaik Müzesi gibi tarihi eserler vardır.

Şanlıurfa gezilecek yerlerden hangisi size göre daha iyi

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2019, 00:05
müşteri hizmetleri