Google, Android L’yi Resmen Duyurdu

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Google, Android’in yeni sürümü Android L’yi saatler önce başlayan Google Geliştiriciler konferansında resmen lanse etti. Android 4.o’dan bu yana arayüzdeki en kapsamlı değişimi beraberinde getiren Android L ile birlikte Google, Android sürümlerinde kullandığı tatlı isimleri geleneğini de sonlandırmış görünüyor (Android L önizleme sürümü olduğundan dolayı tatlı ismi kullanılmamış olabilir). Büyük bir revizyonun gerçekleştirildiği Android L’de altyapıda 5.000’nin üzerinde yeni API’ye yer veriliyor.

teknik destek

Android L’de Material Design adı verilen yeni bir tasarım dili geliştiren Google, Android tasarımını daha gerçekçi kılmak için derinlik ve dokunsal animasyonlar kullandı. Daha yumuşak geçişlerin sağlandığı yeni sürümde dinamik aydınlatma, gölgeler ve daha renkli bir tasarımın kullanıldığına şahit oluyoruz.

Android L ile birlikte işletim sistemi 64-bit desteği de sunmaya başladı. Snadragon 410 ve Galaxy Note 4’te yer alması beklenen Exynos 5433 zaten 64-bit desteğin yeni Android sürümünde olacağını önceden haber veriyordu.

Android L ile sisteme dahil edilen yeniliklerden biri de Project Volta. Android Jelly Bean ile Project Butter , KitKat sürümünde ise Project Svelte’i hayata geçiren Google, yeni sürümde ise pil verimliliği açısından Project Volta’ı sisteme dahil ediyor. Oluşturulan batarya modu, Samsung ve HTC cihazlarda yer alan batarya tasarruf modlarına benzetebiliriz. Üreticileri bu modda pil süresinin 12 sat yukarı çekildiğini iddia etse de, bu süre ekleme modu için geçerli. Google’ın sunduğu pil verimliliği ise Nexus 5’te tam kullanımda pil süresinin 90 dakika yukarı çekiyor.

Google, Android 4.4 KitKat sürümünde Dalvik sanal motorun yanında kendi geliştirdiği ART motoruna da yer vermişti. Süreç içerisinde birçok üretici ve uygulama geliştirici kengi uygulama ve arayüz içeriklerini ARTsanal motoruna uygun hale getirirken, Android L ile birlikte ART artık sana çalışma alanı olarak belirleniyor. ART’nin Dalvik’ten daha iyi performans sunduğunu Google alt bölümde yer alan grafikle geliştiricilere gösterdi.

4

Bildirimler tarafında da gelişmeler mevcut. Kimi bildirimler artık ekran üzerinde görünecek ve tıklandığı zaman direkt uygulama geçiş yapılacak. Söz konusu gelişme kilit ekranda da sağlanacak. Kilit ekran demişken, Google yeni Android sürümünde kilit ekranda da kapsamlı bir değişim öngörüyor. Sense 5.0’ı anımsatan yeni kilit ekranda da yine bildirimler ekranda yer alacak ve bildirim seçildiğinde uygulamaya yönlendirme gerçekleşecek. Android 4.4’te kilit ekranda kamera kısayoluna yer veren Google,  çevirici uygulamasını da yeni kilit ekrana konumlandırmış.

Sanal butonların şekil değiştirdiği Android L’de ayrıca Google Fit sağlık hizmetine yer veriliyor. Google Fit için hazırlanan API’ler daha önce ortaya çıkmış ve  Google’ın sağlık verilerini Android işletim sistemiyle çalışan cihazlarda tutmak ve gerektiğinde kullanıcıların bilgisine sunacak bir hizmet hazırladığı anlaşılmıştı. Google Fit, akıllı saat ve diğer fitness takip cihazlarıyla uyumlu olacak.

Android L’nin fabrika imaj dosyaları yarından itibaren ilk olarak Nexus 5 ve Nexus 7 için geliştiricilere sunulacak. Resmi dağıtımı ise sonbaharda gerçekleşmesi bekleniyor. Üreticiler tarafında konuya ilişkin ilk bilgiler HTC cephesinden gelirken, Tayvanlı üretici One M8 ve One M7 için Android L güncellemesinin 90 gün içerisinde yayınlanacağı bilgisini verdi.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz..

1234

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!