Google ve Apple Oyun Hakları ve Kazançları Konusunda Birlikte Hareket Etmeye Karar Verdi!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple ve Google mobil işletim sistemleri sayesinde birer dünya devi haline geldiler. Her ay 16 milyar dolarlık bir paranın el değiştirdiği bu platformlarda özellikle Free to Play oyunlar büyük bir önem arz ediyor. Oyun geliştiriciler yaptıkları oyunları yıllardır öncelikle Apple Store’da pazara sundular. Tutan bir oyun 3 hafta ile 8 hafta arasında ise Google Play’de oyun severlere sunuldu. Tabii ki bunun istisnaları vardır ama oyun geliştiricilerin çoğu bunu tercih etmişlerdi.

teknik destek

Son zamanlarda ise rüzgar Google tarafından esmeye başladı. Bunun en büyük sebebi ise artık marketlerde nedeyse normal bir oyun kalmaması ve yarış oyunlarının bile Free to Play’e dönmesiydi. Ücretsiz olarak marketten indirdiğimiz oyunlarda daha hızlı ve daha başarılı olmak istiyorsak bir miktar parayıda gözden çıkartmamız gerekiyordu. 3 kat daha fazla kullanıcısı olan Android ekosistemi ise bu bağlamda gelirlerin istenen oranda olmasada geçtiğimiz yıllara göre daha iyi olduğu bir noktaya taşınmıştı.

Tam bu noktada Apple ve Google büyük oyun firmaları ile (ZeptoLab, EA) kendi özlük haklarına sahip oldukları oyunların tasarlanması için birlikte hareket etme kararı aldılar. Cut the Rope, Plans vs Zombie gibi çok başarılı oyunları kendi bünyelerine taşımak isteyen işletim sistemi sahibi firmalar “kendi” pastalarından daha fazla pay sahibi olmak istiyorlar. Sürekli artan oyun gelirleri büyük firmaların daha fazla gelir elde etmek için yeni arayışlara girmesine sebep olmakta. Mahkeme koridorlarında kıyasıya mücadele konu gelirler olduğunda ise büyük bir ortaklığa mı gidiyor?

Kaynak: iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir