Google, Zararlı Yazılımlara Karşı Güvenlik Doğrulama Uygulaması

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Google zararlı yazılım için güvenlik doğrulama güncellemesinde yeni düzenlemeler yaptı. Hızla yayınlan akıllı cihazları,hızla yayılan virüslere maruz kalmaya devam ediyor.

Andronova

Geride bıraktığımız haftalarda “Key Smart” adında kötü amaçlı bir yazılım ile karşı karşıya olduğu bildirilen Android işletim sistemi için Google, Android 4.3 ile birlikte bir güvenli yaması oluştururken, söz konusu yamayı diğer Android üreticilerine sağlayarak kısa süre içerisinde tüm ekosisteme yayılmasını sağladı.

Google’ın işletim sistemi için sağladığı güvenlik tedbiri sadece bununla sınırlı kalmadı. Arama motoru devi, 2012 Ekim’inde Nexus 4’ü ve Android 4.2’yi lanse ederken, işletim sisteminin yeni versiyonuyla birlikte “Uygulama Doğrulama” işlevini de devreye soktu.

Bu gelişme sayesinde Play Store ya da bilinmeyen kaynaklardan yüklenen uygulamalarda zararlı yazılımlara karşı güvenlik taramasına olanak sağlandı. Google’ın başlattığı hizmet sadece Android 4.2 ve üzerin sürümlerde yer bulurken (başka bir ifadeyle ekosisteminin yaklaşık olarak %5’inde), Google; Android 4.3 ile birlikte “Uygulama Doğrulama” işlevini direkt Google Play Servisine dahil ederek, Android 2.3 ve üzeri tüm kullanıcıların faydalanmasına olanak tanıdı. Bu sayede yaklaşık olarak %5’lik kullanım alanı da %95 seviyelerine yükseltildi.

Google aynı zamanda “Uygulama Doğrulama” özelliğine Ayarlar > Güvenlik sekmesi altında yer vererek, işlevin kullanıcıya bağlı olarak aktif ya da pasif edilmesine imkan sunuyor.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.