Hesabınızdaki bir gönderide telif hakkı ihlali tespit edildi

Gökhan Torun
Yazar Gökhan Torun 5 Minimum Okuma

Instagram hesabınızdaki bir gönderide telif hakkı ihlali tespit edildi. Telif hakkını ve topluluk kurallarımızı ihlal ettiniz şeklinde belirten bir mesaj aldınız mı? Atılan mesaj dolandırıcılık için yapılan yöntemlerden biri. Olta dediğimiz bir yöntemdir. Hesabınızın 24 saat veya 48 saat içerisinden silineceğini söyleyerek düşünmeden hareket etmenizi sağlarlar.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Gelen mesajın içeriği şu şekilde:

“Instagram telif hakkını ve topluluk kurallarımızı ihlal ettiğinize dair şikayetler aldık.”

İhlal ettiğiniz kurallar;

  • “Paylaşılan bir gönderi veya bağlantı.”
  • “Telif hakkıyla korunan yayınlar.”

“Telif hakkı ihlali kurallarımıza aykırıdır. Hesabınız 48 saat içinde kalıcı olarak silinecektir. Ya da hesabınız 24 saat içinde kalıcı silinecektir.”

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Güncel olan diğer bir mesaj içeriği ise;

“Hesabınızda bazı kural ihlalleri tespit ettik. Kişiyi küçük düşürmek ve kötü söz veya kötüye kullanımlar.”

Kısaca içerik metinleri değişiyor olsa dahi aynı yöntemle devam eden kişi veya kişilerin büyük çapta dolandırıcılık yaptığını düşünüyoruz. Bazıları hesabı çalmaya yönelik bildirimleri kullanırken, bir kısmı ise dolandırıcılık için yaptığı işlemler olabiliyor.

Çalınan hesapların bir çoğunu kullanarak ilgili hesaptaki arkadaş listesindeki kişilerinde çalınan hesaplar üzerinden dolandırıldığını görüyoruz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
instagram telif 2
IInstagram telif hakkı ihlali tespit edildi uyarısı

Instagram telif hakkı dolandırıcılığına dikkat

Bir çok kişinin bu mesaja kanım bilgilerini paylaştığını görüyoruz. Ya bilgilerini paylaşıyor ya verdikleri itiraz formu üzerinden gerekli alanı doldururken bilgilerini yazdıkları biliniyor. Forumdan geri bildirimde bulun yazısına tıklandığında sizden hesabınızla ilgili bilgilerin girilmesi isteniliyor. Bazılarında giriş şeklinde bir alan çıkıyor ve oraya girdiğiniz kullanıcı adınız ve şifreniz karşı tarafa gidiyor.

Mesaj atılan kullanıcı adına baktığınızda Instagrambusiness şeklinde yazıyor. URL bağlantısına girerseniz farklı bir yazı ile karşılaşabilirsiniz. Burası çok önemli değil. Hesabı hacklemek isteyenler kandırmak için her türlü tanımı o alanda kullanır.

Gönderilen mail adına baktığınızda sizi ikna edecek şekilde bir yazı çıkabilir. Lakin URL uzantısına baktığınızda fake bir mail kullanılarak gönderildiğini anlarsınız. Diğer türlü DM ile gönderimlerde de bir ihtimal fark edebilirsiniz. Lakin bunların ne yazdığı çok önemli değil. Gelenlerin güvenli olmadığını düşünerek tarayıcının gizli sekmesinden hesabınıza girip gerekli kontrolleri yapabilirsiniz. Artı bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.

Her ne olursa olsun mesajlardaki bağlantılara ne yanıt veriniz ne de tıklayınız. Bu tarz gelen tüm mesajların fake olduğunu belirtelim. Tıklama bağlantısına dikkat ederseniz zaten itibar edilmeyeceğini anlarsınız. (floodmes. online/form/)

Şifrem ele geçti ne yapmalıyım?

Hesabınıza ulaşmak için şifre sıfırlamadaki adımları hem uygulamada hem tarayıcı üzerinden denenmesi gerekiyor. Belki hala erişim yapabileceğiniz bir kapı açılabilir.

  • Yukarıda yazdığımız gibi her iki türle de parolayı sıfırlamayı deneyin.
  • Uygulamadan şifrenizle oturum açmaya çalışınız. Hata verdikten sonra yardım cümlesinin geçtiği bir seçenek ekrana gelebilir. Buna tıklayarak bir ihtimal size iletişime geçmeniz için bir kanal açabilirler.
  • Önceden güvenli olarak seçilmiş cihazlardan şifre sormadan giriş yapmaya çalışabilirsiniz. Tabi hesabı çalan kişi tümünü çıkışa atmamışsa.
  • Hesaba ulaşamadığınızı veya çalındığını bildiren bir başvuru yapınız. Kimlik istenilebilir. Birde hesabınızla alakalı bazı sorular sorulabilir.
  • Bir çok hesabı kullanarak çalınan hesabınızı şikayet ediniz. Çalındı ve dolandırıcılık amaçlı kullanılıyor şeklinde talep gönderilebilir. Hem profile tıklayıp bildirimde bulunun hem de paylaşımlar üzerinden olabilir.

Yapacağınız başvurularda ya hesabınız kapatılır ya da size iade edilir.

instagram telif hakkini 1
Hesabınızdaki bir gönderide telif hakkı ihlali tespit edildi

Hesabınız için önlemler

Oturum açma alanlarında kullanılan diğer seçenekleri açınız. Kesinlikle telefona gelen kod ile hesaba erişim yapılması özelliğinin kullanılması gerekiyor. Tabi birisi sizden bu kodu göndermenizi isterse ne yazık ki hesabını böyle de çalarlar.

Diğer önerimiz hesabınıza sizin ulaşmanız için ek seçeneklerin açılıp ve kimsenin erişemediği bir alanda saklayınız. Örnek tek kullanımlık kodların her zaman işe yarayabileceğini söyleyelim.

Kullandığınız parolanın uzunluğu ve karışık olması çok önemli. Şifre kırıcı gibi programlarla denen yöntemlerin zorlaştırılması için gerekli. Örnek belli bir saat içerisinde basit şifrelerin kırılabileceğini söyleyebiliriz. Lakin 13 ve üzeri olan karışık şifrelerin haftalar ya da aylar sonra çözümlendiğini söyleyebiliriz. O da bu kadar süre sistemin açık kalarak işlem yapılması gerekebiliyor. Yani çok zor diyebiliriz.

Takip etmek:
2015 Yılında başladığım bu sektöre bir süre makale yazarlığı ve site editörlüğü yaparak sürdürdüm. Bir süre sonra YouTube kanalı açarak kısa sürede yüksek takipçi sayısına ulaştım. Şimdilik daha çok YouTube ile ilgilenmekteyim.