IGF 2014 (Internet Governance Forum) 2. Gün

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Lütfi Kırdar’da düzenlenen IGF etkinliğinin ikinci gününde 1 no’lu çalıştayda “Protecting Child Safety & Child Rights”(Çocukların Güvenliğinin Sağlanması ve Çocuk Hakları” konusu işlendi. Elbette bu konu İnternet düzleminde değerlendirildi, bugün İnternet kullanıcılarının büyük bölümünü 18 yaş altı kullanıcıların oluşturulduğu düşünüldüğünde Dünya’da yıllardır tartışılan bu ve bu gibi konuların ülkemizde de artık yavaş yavaş göz önüne alınmasının vakti geldi de geçiyor bile…

Andronova

Çalıştay’ın ilk güne nazaran oldukça keyifli geçtiğini söyleyebilirim. Özellikle konuşmacılardan ikisinin 18 yaşın altında olması her ne kadar seçilmiş genç arkadaşlar da olsalar “çocukların” perspektifinden konuya yaklaşılması için önemli bir adım oldu. Oturumda değinilen bazı konu başlıkları aşağıdadır:

20140903_090651

– Güvenli, akıcı, stabil ve ücretsiz İnternet ulaşımı temel hak olarak değerlendirilmelidir.

– Çocuklara sunulan İnternet, kaliteli içerik ve güvenilir bilgiler barındırmalıdır. (“Güvenilir” “kaliteli” değerlendirmesini kim ya da hangi kurum yapabilir, bunu yaparken hangi objektif kriterler kullanılır? Bu konu hala muallakta)

– Danimarkalı öğrencinin anlattıklarına göre Danimarka’da Lisans seviyesinin altındaki okullarda öğrencilerin cep telefonları toplanıyormuş. Magnus isimli öğrenci ise bunu gayet doğal bulduğunu söyledi ve ancak bu şekilde öğrencilerin derse tam konsantre olabildiği aktardı.

– Yaşadığımız çağ için “Golden age of answers!”(Cevaplar için altın çağ) benzetmesi yapıldı, fakat hangi bilginin doğru olduğu hususu hala belli değil, İnternette doğru olmayan pek çok bilgiye rastlamak olası.

– Microsoft yetkilisinin verdiği örneği aynen aktarıyorum: “Buraya gelmeden önce şu en meşhur 3 e-posta sağlayıcısından birinden bir arkadaşıma İstanbul’a IGF toplantısı için gideceğimi yazdım, birkaç dakika sonra explorer(gezgin)ımda İstanbul’daki otellerle ilgili reklamlar çıkmaya başladı, E-postalarımızı kimler okuyor, kim bu bilgileri ne kadar saklıyor, bu bilgiler kimlerle paylaşılıyor? Bu soruların yanıtlarını elde etmemiz için şirketlerin şeffaflaşması gerekiyor.”

– Microsoft yetkilisine Microsoft’un çocukların özel yaşamlarının korunması için ne yaptıkları sorusu yöneltildiğinde, Internet Explorer programının son sürümünde ¨Do not track¨ özelliğinin default(kendiliğinden) açık olarak geldiğini belirtti. (Burada eklemeden geçemeyeceğim, Safari, Firefox, GoogleChrome’da da artık ¨Do not Track¨ seçeneği default olarak açık. Bununla ilgili ABD’de oluşan kamuoyu neticesinde neredeyse tüm Explorer(Gezgin) sağlayıcılar bu seçeneği kendiliğinden açık olarak sunmak durumunda kaldılar) Do not track seçeneği ile explorerların, İnternet sitelerinden otomatik olarak gönderilen Cookie(kurabiye)lere bir nebze olsun engelleme sağladığı biliniyor. Böylece explorer üzerinde yaptığımız hareketlerimizin takibi zorlaşıyor.

– Microsoft yetkilisi, ücretsiz uygulamaların neredeyse tamamının kişisel bilgileri depoladığı bu nedenle ücretsiz sunulan uygulamaların veri depolayacağı bilgisinin kullanıcıya verilerek, veri depolamayacak ücretli sürümlerin de yaratılması böylece kullanıcılara seçenek sunulmasının çözüm olabileceğini söyledi.

Yarın İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Alternatif Bilişim Derneğinin öncülüğünü yaptığı Internet Ungovernance Forum’a katılacağım. Programla ilgili bilgilere IUF linkten ulaşabilirsiniz.

20140903_104048
20140903_090342
20140903_10415020140904_010706

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.