Instagram checkpoint required hatası nedir, nasıl çözülür?

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma
YouTube video

Sanırız dün gece saatlerinde Instagram checkpoint required hatası ortaya çıktı ve halen devam ediyor. Bir çoğunun bu nedir ve checkpoint required nasıl çözülür şeklinde aradığını görüyoruz.

Ad imageAd image

Biz iPhone ile denediğimizde herhangi aksilikle karşılaşmadık. Lakin Android tarafında cihaz farklılıklarına göre değişken bir durum var.

Sosyal hesaplardaki ilginç hatalar bir yenisi daha eklendi. Daha önce farklı bir metinle karşılaşmıştık ama buradaki uyarı bambaşka bir hale büründü. İçerikte verilen mesaja baktığımızda aklımıza gelen şirketlerde olan güvenlik sisteminin verdiği hataya benzemesi. Çalışanların bazı web sitelerini ve uygulamaları açmaması için alınan güvenlik önlemlerinden çıkmış bir izlenim bırakıyor.

Checkpoint, sunucularda güvenlik duvarı kullanımlarında uygulanan bir dizi yapılandırma sonucu ağ içerisindeki kullanımlarda ve internet kullanımlarında oluşturulan kurallardır. Ağ ve internet güvenliği ve veri güvenliğinde önemli bir hizmet veren yazılım ve donanım ürünleri sağlayıcısının hizmetidir.

Checkpoint required Instagram hatası çıkıyor mu?

Instagram’ a girerken checkpoint required hatası çıkıyor ve sayfayı yenilemenize rağmen aynı uyarı tekrardan karşınıza çıkıyorsa bir dizi kontrol etmeniz gereken önemli adımlar var. Kesin çözüme yakın bu önerileri harfiyen uyguladığınızda bir çıkış yolu bulacaksınız. Geçici de olsa hesabınıza ulaşmanız mümkün.

Ad imageAd image

Sosyal uygulama kullanıcıların yapmış olduğu paylaşımlara bakarak bu sıkıntı da yalnız olmadığınızı göreceksiniz. Lakin aşırı bir kullanıcının şu an için böyle bir şeyle karşılaştığını duymadık. Yine de kullanımlara bakılarak durumu netleştirmeniz gerekiyor.

Sorun gece saatlerinde çıkmasından dolayı bunla karşılaşan bir çok kullanıcının alternatif deneme yapamadığını görüyoruz. Aşağıya Instagram checkpoint required çözümü için bir çok öneri ekledik. Sıralamaya dikkat ederek gerekli adımları atmanız yeterli olacak.

Ekrana gelen mesajın içeriğindeki metin “url https://i.instagram.com/privacy/checks/?” geldiğinde eğer hesabınız açılmıyorsa başka hesapla deneyin. Yok uygulamayı açılmıyor ise o zamanda cihaz değişikliğine gidip ek oturum seçeneklerini kullanın.

instagram checkpoint required 2
Instagram checkpoint required çözümü

Checkpoint required Samsung kullanıcısında yaşandığında bu tüm modeller için geçerlidir diyemeyiz. Malum belki eski modellerde yaşanıyordur. Buradaki durumun sürüm desteğine bağlı olduğunu söyleyelim.

Aşırılık ve tehdit algısı

Çok sık kullanımlarda yapılan yanlışlıklardan biri bir şeyi çok fazla denemek. Her türlü uygulamanın karşısındaki kişinin bir tehdit olarak algılayarak bir dizi güvenlik önlemini karşı tarafın karşısına çıkarır. Örnek yorum veya takip engelinin uygulanması gibi. Başlığımızdaki durumunda benzeri bir yanı olma olasılığı var.

Olası bu türlü durumlarda kişinin hesabını hiç bir şekilde kullanmadan beklemesi gerekir. Bu beklemenin saatlik olduğu kadar bakmışsınız gün boyu sürdüğü oluyor. Tabi kişinin yaptığı yanlışlığa devam etmesinden sonra bu süre uzuyor.

Instagram checkpoint required nasıl çözülür?

Instagram uygulamasını açarken checkpoint required error yazısı gelenlerin ilk yapacakları şunlar:

 1. En son yaptığınız şeyleri bir düşünün ve değerlendirin. Güvenlik riski oluşturacak neler yapılmışsa bunlara bakmak gerekiyor. Lakin şu anda oluşan belki instagram’ ın sistemlerindeki aksaklıklardan biridir.
 2. Telefondan girerken checkpoint required sorunu yaşayanların birde Google Chrome ile hesabını açmasını öneririz. Artı bilgisayarınız varsa onla da deneyin.
 3. İnternete kablosuz bağlananların mobil internetle denemesi gerekiyor. Tam tersi olanlarda kablosuz dener. Ev ve iş modemine bağlananların modemi yeniden başlatmalarını da öneririz.
 4. Port ve DNS problemlerinden biri olma olasılığı var. Önce elle bir DNS tanımlaması yapın ve sonrasında baktınız aynı yazı geliyor o zamanda VPN kullanırsanız kesin erişim yapacaksınız.
 5. Kullanıcıların cep telefonlarında sorun çıkma olasılıklarında farklı cihazlarla test adına deneme yapmaları da gerekiyor. Tabi deneyecekleri cihazların güvenirliğinden emin olunmalı.
 6. Uyarı almadan önce aşırı yaptığınız şeylerin bir sonucu olacak. Böyle bir uyarıya sebep olacak etkenlerden biri aşırı şifreyi yanlış girmeniz veya şüpheli görülecek davranış sergilemeniz.
 7. Telefonunuzla instagram uygulamasının sürüm uyumsuzluğu yaşaması olasılığı var. Ya da bir güncellemenin buna sebep olması mümkün. Bundan dolayı instagram’ ın önceki bazı versiyonlarını telefonunuza kurup deneyin.
 8. Sonradan kurduğunuz bazı uygulamaların sorun çıkarmasına karşın ya bunları denemek için devre dışı bırakın, ya da kaldırarak deneyin.
 9. Sadece kullandığınız telefondan erişimde bu metin geliyorsa, telefonun tarihini, boş alanı ve sonradan kurduğunuz uygulamaları kontrol edin.
 10. Şifre değişiminde bulunarak erişim yapmaya çalışın. Tabi bu işlemi sıradan yapmamanız gerekiyor. Nasıl bir yol izleyeceğinizi aşağıdaki başlıkta bulacaksınız.

Farklı bir internet ve telefondan hesabına ulaşanların daha önce kullanmadığı oturum seçeneklerini kullanmalarını öneririz. Örnek telefon numarasının veya Facebook hesabının eklenmesi gibi. Sonradan eklenenle hesabınızın oturumunu açacaksınız. Duruma göre hesabınızı kişiselden işletmeye veya profesyonel hesaba dönüştürün. Bu adımları hesabınızın ayarlarında bulacaksınız.

Checkpoint sorununu şifrenizi değiştirerek çözme

Normal şekilde yapacağınız parola değiştirmenin belki işe yaramayacağını düşünüyoruz. Bizim uygulayacağımız yöntemin bir çok aksaklığa çözüm getirdiğini şimdiden belirtelim.

İşlem için öncelikle varsa bilgisayardan bu adımları uygulayın:

 • Chrome’ dan iki sekme açın,
 • Birinde ağa kayıtlı e-posta hesabınızın oturumu açık olsun,
 • Diğer sekmede ise instagram.com sitesini açın,
 • Şifreyi unutmuş gibi ilgili seçeneği kullanın,
 • Sıfırlamayı mail ile yapın,
 • Instagram sisteminin açık olan mail oturumunu görüp, direk yeni parola belirlemenizi isteyecek,
 • Sonrasında tekrardan oturumunuzu açın.
instagram checkpoint required sorunu
Instagram checkpoint required hatası ve çözümü

Instagram uygulamasında oluşan aksaklıklar

Yukarıdaki sorunun çözümüne yönelik yazdığımız adımlar arasında uygulamaya yönelik aksaklıkları anlattık. Eskiden yayına alınan güncellemelerin peşine uygulamanın kullanımına yönelik sorunlar çıkardı. Bir çoğunun güncellemeyi geç yapmasından dolayı bazen sistemdeki sorunların çözülmesinden dolayı bir bakmışsınız sorunsuz kullanım yapılmış. Tabi şimdilerde zorunlu hale gelen güncellemelerin buna fırsat vermediğini görüyoruz.

Bu başlıkta iki hususu ele aldık. Birincisi benzeri veya herhangi bir ihtiyaç doğrultusunda kurduğunuz uygulamaların birbirini etkilemesi, ikincisi önemli detayın ise bir çok eski telefon modelinin yazılımının eski olmasından dolayı uyum sorunları yaşanması.

Yaşanan uyarının uzun sürmesinden sonra yapılacak

Uyarının hesaba yönelik olması ve bunun yanlışlıkla olduğunu düşünüyorsanız o zaman bir itiraz göndermenizi öneririz.

Ama hesabıma veya uygulamaya giremiyorum ki diyenlerin tarayıcı yardımı ile denemelerini öneriyoruz. Doğru bir başlığa yardım sayfasından ulaşacaksınız. Ya da farklı bir cihazda uygulamaya girerken yardım alanını çıkacak. İsterseniz yine şifre sıfırlamasını deneyin. Sonrasında bir seçenek sunulmazsa şifreyi yanlış girerek size yardım alanı açmasını bekleyin.

Checkpoint required Türkçesi ne demek sorusu içinde kontrol noktası gerekli hatası olduğunu söyleyelim.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe