Instagram Görüntülü Arama Çıkmıyor

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Instagram görüntülü arama çıkmıyor: Instagram uygulaması görüntülü arama çıkmıyorsa çözümü kısmında aklımıza gelen önemli denemeler olacak. Arama işareti görünmüyorsa güncel olmama durumu var.

Ad imageAd image

Instagram hikayelerle büyük başarı elde etti. Sonrasında yeni çıkardığı IGTV denilen video paylaşımı da baya gündemde kaldı. Şimdi de görüntülü arama yeniliği olay olacak.

Bu ağımızda uzun bir süredir beklenen bir yenilik daha çıktı. Bu yılın başlarında Instagram’ ın çalışmalara başladığı bilgisi gelmişti. Baya zamandır da bu özellik kullanıcıları tarafından beklenmekteydi. Dün itibaren resmen başlayan arama özelliği bakalım kullanıcılarından tam not alacak mı.

Eskiden kullanılan çok eski modellerin versiyonları desteklemezdi. Anlamak için elimizde bulunan başka cihazdan incelerdik. Tabi hesaba yapılan bir yaptırımla engel getirilmemiş olmasıyla aşağıdakilere bakılması önemli.

Instagram Görüntülü Arama Sorunu: Neden Çıkmaz

Platform, fotoğraf ve video paylaşımı, mesajlaşma ve hikaye paylaşımı gibi birçok özelliğe sahiptir. Son yıllarda Instagram’a sesli ve görüntülü arama özelliği de eklenmiştir. Bu özellik, kullanıcıların platform üzerinden sevdikleriyle yüz yüze görüşmelerine olanak tanır. Ancak zaman zaman görüntülü arama çıkmıyor sorunu oluşmakta. Buna yönelik bir çok öneri denenecek adımlar bulunmakta.

Ad imageAd image

Instagram Görüntülü Arama Neden Çıkmaz?

Instagram görüntülü arama özelliğinin görünmemesinin veya çalışmamasının birkaç sebebi olabilir:

1. Uygulama Güncel Olmayabilir:

Instagram’ın en son sürümüne sahip değilseniz, görüntülü arama özelliği görünmeyebilir. Uygulamayı Google Play Store veya Apple App Store’dan güncelleyerek sorunu çözebilirsiniz.

2. Telefonunuz Uygun Olmayabilir:

Görüntülü arama özelliği, tüm telefonlarda ve işletim sistemlerinde çalışmayabilir. Telefonunuzun bu özelliği destekleyip desteklemediğini kontrol etmeniz gerekir.

Ad imageAd image

3. İnternet Bağlantınız Yetersiz Olabilir:

Görüntülü arama yapmak için güçlü ve sabit bir internet bağlantısına ihtiyacınız vardır. Bağlantınız zayıfsa veya dalgalanıyorsa, görüntülü arama özelliği çalışmayabilir.

4. Karşıdaki Kişinin Hesabı Uygun Olmayabilir:

Görüntülü arama yapmak istediğiniz kişinin de Instagram’ın en son sürümüne sahip olması ve görüntülü arama özelliğini açmış olması gerekir.

5. Hesap Ayarlarınızda Sorun Olabilir:

Görüntülü arama özelliğinin görünmemesinin bir sebebi de hesap ayarlarınızdaki bir sorun olabilir. Ayarlarınızın doğru olduğundan emin olun.

6. Geçici Bir Sorun Olabilir:

Bazen Instagram’da teknik aksaklıklar nedeniyle geçici sorunlar yaşanabilir. Bu durumda, sorunun kendiliğinden düzelmesini bekleyebilirsiniz.

Instagram Görüntülü Arama Sorununu Çözmek İçin Yapılabilecekler:

 • Uygulamayı Güncelleyin: Uygulamanın mağazasından gerekli güncelleme işlemini uygulayın. Sorun çıkarsa, uygulamayı kaldırın ve önceki bir sürümü Google’ dan aratıp yükleyin. Güncel sürümle cihazınız belki uyum göstermedi.
 • Telefonunuzun Uyumluluğunu Kontrol Edin: Telefonunuzun görüntülü arama özelliğini destekleyip desteklemediğini kontrol edin.
 • İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin: Güçlü ve sabit bir internet bağlantısına sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Karşıdaki Kişinin Hesabını Kontrol Edin: Görüntülü arama yapmak istediğiniz kişinin de Instagram’ın en son sürümüne sahip olduğundan ve görüntülü arama özelliğini açmış olduğundan emin olun.
 • Hesap Ayarlarınızı Kontrol Edin: Hesap ayarlarınızın doğru olduğundan emin olun.
 • Instagram’ı ve Telefonu Yeniden Başlatın: Instagram uygulamasını ve telefonu kapatıp yeniden açmayı deneyin.
 • Instagram’ a Başvurun: Yukarıdaki çözümlerin hiçbiri işe yaramıyorsa, uygulamanın destek sayfasına bakın ve duruma göre başvuru seçeneğini kullanın.

Instagram Görüntülü Arama ile İlgili Ek Bilgiler:

 • Instagram görüntülü arama özelliği, iki veya daha fazla kişiyle aynı anda görüşme yapmanıza olanak tanır.
 • Görüntülü arama sırasında mesaj gönderebilir, emojiler gönderebilir ve aramayı sesli aramaya dönüştürebilirsiniz.
 • Görüntülü arama sırasında arka planınızı bulanıklaştırabilir veya filtreler uygulayabilirsiniz.

Instagram Görüntülü Arama Olmuyor mu?

Görüntülü aramayı yapacağınız yerin doğru yer olduğundan emin olduktan sonra aşağıdaki önerdiğimiz adımları uygulayınız. Bazen anlık veya genel bir sorundan kaynaklanıyor olabiliyor. Alınan hatayı bize yazabilirsiniz. Görüntülü arama neden yok demeden önce kesinlikle önerilenleri deneyin. Kesin test etmeniz içinde iki önemli kısmın test edilmesi gerekiyor.

 1. Hesabın bilgiler alanından bir şeyinizi değiştirip kayıt ederken hata veriyorsa engel bulunuyor veya bir aksaklığın olduğunu düşünebiliriz. Bildirimde bulunmanız gerekebilir.
 2. Gelen bir güncellemenin uyum problemi doğurması. Buradakini anlamamız içinde önceki bir kaç versiyon üzerinden bakılması gerekiyor.
 3. Yaşanan belki o güne özel yaşanan olumsuzluklardan dolayı olabilir. Araştırılmasını öneriyoruz.
 4. Kameranızı ve uygulamanın test edilmesi adına benzeri platformlardan deneyiniz.

Geçici olma durumunu göz önüne alarak vpn denenebilir ve devam eden durumlarda sık bir şeylerin yapılmadan beklenilmesi daha mantıklı olacaktır.

Instagram görüntülü arama olmuyor mu?
Instagram görüntülü arama çıkmıyor
Instagram görüntülü arama çıkmıyor
Instagram görüntülü arama gözükmüyor

Instagram görüntülü arama çıkmıyor yani görüntülü arama simgesi görünmüyor şeklinde yazanlara aklımıza düşenlerden söz etmek istedik. Belki şimdi yaşamış olduğunuz durumun genele veya belli bir kısmını etkilediğini düşünebiliriz. İş böyleyse araştırılması ve ona göre adım atılmalıdır. Belki kameranın izinlerinin verilmemiş olmasından dolayı çalıştıramıyorsunuzdur. Hesabın ve telefonun test edilmesi için alternatiflerle ilerlenmeli.

Yaşanan dakikalık veya saatlik arızalarda açıklamaların geç gelebileceğinden dolayı diğer ağlarda yapılan paylaşımların okunması gerekiyor. Tabi şahsınızın hesabı yasaklanmamış değilse.

Instagram Görüntülü Arama Görünmüyor veya Arama yapılamıyor

 • Telefonunuzu kapatınız ve hesabınızın oturumundan çıkınız.
  • Uzun süredir yapılmayan cihaz ve oturumlarda sorun görülebilir.
 • Yeniliği kullanabilmeniz için Instagram’ ın güncel uygulamasına sahip olmanız gerekiyor. Ya da bir kaç sürüm öncesi ile denenmesi.
 • iPhone’ dan aldığımız görüntülerin bir örnek taşıdığını vurgulayalım ve Samsung kullananların eski modellerinden de bakılması gerekebilir. 
 • Bazı kullanıcıların hesaplarına bu yenilik henüz gelmemiş veya kısıtlamayla karşılaşmış olabilir.
 • Hesabı ceza almış kullanıcılarda belki çıkmayabilir.
  • Anlaşılması için hesabın ayarlarından gerekli profillerden bir şeyleri değiştirerek deneyelim.
 • Uygulama kaldırıp cihaz önbelleğini temizleyip tekrar yükleyerek denenebilir.
 • İnternet hız sorunu veya engelleme sorunu olabilir.
 • Telefonun tarih / saat ayarları yanlış olabilir.
  • Her türlü uyarının çıkmasına sebep oluyor.
 • İlgili hesap başka bir cihazda denenmesi gerekebilir. Başka bir kullanıcı ile ilgili telefonda denenebilir.
 • Cihazı fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekebilir.
  • Yazılımında aksaklıklar olduğunu düşünerek denenebilir.

Instagram görüntülü arama neden olmuyor demeden önce nelerin incelenmesi gerektiği hakkında araştırmanızı yapmanızı öneririz. Karan bole yapılan işlemlerin sonuçları can sıkıcı olması açısından önce önem sırasını belirleyerek ilerlenmesi şart.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir