WhatsApp virüsü Martinelli' ye dikkat

media 7480

WhatsApp uygulamasına virüs bulaşır mı? WhatsApp üzerinde dolaşan bir video ile kullanıcılara virüs gönderiliyor. Paylaşımda sahte virüs tehlikesini hesaplarda dolaşıyor.

Andronova

Sosyal hesaplarda dolaşan tehdit şimdide WhatsApp‘ ta ortaya çıktı. Virüslü haberler tekrar gündeme geldi. Geçmiş dönemde çıkan bir virüs tekrar WhastApp’ a geri geldi.

Virüsün adı “Martinelli” ve farklı versiyonlar halinde görülebiliyor. Uyarı amaçlı görülen bir video paylaşılarak sende arkadaşlarını bu mesajla uyar şeklinde paylaşımlara teşvik edilen virüslü paylaşım yayılmaya devam ediyor.

Tabi bu tarz paylaşımlar geçmişte çokca vardı. Ama virüs yerine farklı amaçlarla yapılan paylaşımlar, yeni bir boyuta ulaştı.Sahte WhatsApp uygulaması için bir ibareninde yer aldığı bu mesajlarda hesabını korumak için “WhatsApp Gold” uygulamasını yüklemeleri öneriyorlar. Bu uygulama tehlikeli boyutlara sahip.

WhatsApp virüsü Martinelli' ye dikkat

WhatsApp virüsüne dikkat!

Paylaşımda yer alan örnek videoyu açmaya çalışan kullanıcılar telefona virüs bulaştırıyor. Virüs Android telefonları hedef aldı. WhatsApp’ ın sahte birden çok uygulmaları bulunmakta. Emin olmadığınız ve Google Play dışında bir mağazadan uygulama indirmemeniz önerilir. 

Sahte WhatsApp uygulamalarından örnek verecek olursak bakanları ve gizli hesapları görme diyebiliriz.

Cihazınıza virüs bulaştıysa ilk önce internet bağlantınızı kesiniz. Sonra güncel bir virüs programı ile tarama yapınız. Ya da telefonun verilerinin yedeğini alıp, alınan yedeği bilgisayarda güncel iyi bir koruma yazılımıyla tarayınız. Duruma göre cihaza format atıp temiz verileri telefona aktarınız. 


Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 19:34

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın