instagram hassas içerik bu video sansürlenmemiş

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

instagram hassas içerik bu video sansürlenmemiş şiddet içeriği barındırıyor olabilir uyarı alanların bazıları burada içerik hatası olarak algılayabiliyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Instagram’ da geçtiğimiz haftalarda bir kaç gün içerisinde bir kaç kez karşımıza çıkan bir uyarıdan bahsedeceğiz. Bir paylaşımda “Bu video sansürlenmemiş şiddet içeriği barındırıyor olabilir” uyarısı aldık ve izlemek istediğimizde içerikte üzücü görüntülerle karşılaştık. Savaşta çocukların ölmasini gösteren bir videonun otomatik içerik filitresine takıldığını gördük. Bu konuyu hazırlamamızın nedeni içeriğinde sorun olmayan ve farklı uyarılarla karşınıza gelen videoların kendi kendine engellemesi.

Instagram hassas içerik, paylaşılan videoların içeriğinde olumsuz görülen görüntülerin yer almasından dolayı uyarı amaçlı kısıtlanan videolarda karşımıza çıkar. Kısaca sakıncalı görüntülere verilen bir ad diyebiliriz. Topluluk kurallarına uymayacak şekilde yayınlanan içerikler içinde ya kaldırma ya da hesap kapatılması gibi durumlarla karşılaşılır. Tabi içerik büyüklüğüne göre bu kısıtlamalar şekillenebilir. Geçici gün veya haftalar sonra yasak kaldırılabilir.

Yayınladığım video hassas içerik yasağı aldı

Şimdi burada bir yasaklama var birde içerikte filitreleme olayı var. Kullanıcıların karşısına çıkarken bir uyarı verilir ve illa izlemek isteyenler “Videoyu gör” seçeneğine dokunmaları yeterli oluyor. Kısıtlamanın nedenini görmek isteyenler içinde bir seçenek sunuluyor.

Örnek videoda topluluk kurallarına aykırılık yok ama bazılarını rahatsız edecek şekilde görüntüler olduğunu belirtiyor. Bazı iiddet içeriklerinin üstü sansürlenir. Burada ise bir nevi perdeleme yöntemi kullanılmış.

Yasak hakkında detaylara bakmadan bir şeylere kalkışılmamasını öneriyoruz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Kısa içerik analizini şöyle yapalım:

  • Cinselliğe atıfta bulunulması.
  • Herhangi bir canlının acı çektiğini gösteren görüntüler.
  • Yaş sınırlaması.
  • Şiddet içeren bazı görüntüler.
instagram hassas içerik bu video sansürlenmemiş
instagram hassas içerik bu video sansürlenmemiş
instagram bu video sansürlenmemiş uyarısı
instagram bu video sansürlenmemiş sorunu

Bazı içeriklerin açıklama alanında yukarıdaki resimde olduğu gibi geniş açıklama ile karşılaşılabiliyor. Bazılarında ise genel bir bilgi ile geçiştirilebiliyor.

Hassas içerik nasıl kaldırılır

Başkasının yayınladığı hassas içeriğin kaldırılması adına içerik üzerinden şikayette bulunabiliyor. Harici birde şikayet edebileceğiniz formların kullanılmasını da öneriyoruz. İşinize yarayacağını düşündüğümüz video şikayeti yazımıza bakmanızı önerebiliriz.

İlgili içeriğin üstünde yer alan noktalı alan dışında birde profil üzerinden bildirimde bulunabilirsiniz.

Haksız yere yapılan şikayetlerin bildirilmesi adına itiraz et seçeneğinin sunulduğunu biliyoruz. Tabi iletildikten sonra bazen uzun süren dönüşler olabiliyor. Biz burada tekrardan bildirilmesinden yanayız. Olur yoğunluktan dönüş yapılmamış olabilir. Ya da acil olarak görülmeyen bildirim olarak yer bulabilir.

Yasal durumlarla karşılaşılmaması adına gelen resmi taleplerin acilen uygulanması gerekiyor. Böyle bir şeyle karşılaşanların uzman desteği almalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir