Instagram Hikayeler altyazı ekleme çıkmıyor mu?

Instagram' ın yaptığı yeni bir çalışmayla alakalı kısa bir anlatım videosunu yayınlayan danışmanın haberi gündeme geldi. Lakin hikayelere altyazı eklenmiyor diyebilirsiniz.

Andronova

Instagram’ ın önemli bir çalışmaya imza attığı haberi bir sosyal ağ danışmanı tarafından duyuruldu. İşitme engeli olanlar için “Story” alanına altyazı özelliği şu aralar test ediliyor. Daha önce “Threads” tarafında yayınlanan benzeri özelliğin şimdide hikayelere gelmesi amaçlanıyor.

Otomatik altyazı önceki çalışmada yer alıyor ve şu an için kelimeleri istendiğinde düzenleme, ekran kaplanarak hareketli şekillerde metin özelliştirme gibi bazı seçenekleri sunacak.

 • Boyutta ve renkte değişim
 • Hareketli metinlerin düzenlenmesi
 • Yazı tipinde ve kelimelerde geniş yönetim sunacak. 

Fark edilme aşaması şöyle oldu:

M. Navarra’ nın paylaşım yapan kullanıcının videosunun yüklemesinden sonra çıkartmanın işaretine dokunmasıyla test aşamasında olan bu fonksiyon görüntülendi.

Hikayelerde altyazı, eklenen video içinde ne söyleniyorsa canlı şekilde yazı haline dönüştürme özelliğine verilen ad. 4 Farklı şekilde yazı tüpünde özelleştirme yapılabiliyor. Eklenen metin rengi seçilebiliyor. Kısıtlı bir kullanıcıya sunulan yeniliğin görseli paylaşıldı.

Yakında kullanıma açılacak olan yeniliğin test sürecinde herkese sunulmayacak. Platform tarafından yapılan açıklamaya baktığımızda henüz halka açılmadığı vurgusu yapıldı. Tabi denemeye açılanlardan bazılarının şansına denk gelmiş olabilir.

Engelli olan kullanıcılarına yönelik yaptıkları bu çalışmanın olumlu sonuçları olacağını düşünüyoruz. Artı farklı dil’ e sahip insanların konuşmalarının dinlenmesi için önem arz edecektir.

Ne zaman çıkacağını soranlara şimdiden resmi açıklamalar gelmediğinden dolayı herhangi bir alanda bilgi paylaşımı yapılmadı. 

Instagram Hikayelere altyazı ekleme

Instagram Hikayeler altyazı ekleme çıkmıyor

Hikayelerde altyazı çıkmıyor veya görünmüyor şeklinde yakında yardım soruları karşımıza gelecektir. Henüz yayına alınmadığından dolayı kullanım kısıtlı sayıdadır ve yayından sonra problem yaşayanlar içinse aşağıya olasılıkları ekliyoruz.

 1. Uygulamanın güncelliğinden emin olunuz.
 2. Belki uygulamadan oturumun kapatılması veya cihazın yeniden başlatılmasından sonra çözümlenmiş olabilir. 
 3. Telefonun uyumlu olmaması. (Yazılımından dolayı)
 4. Başka telefon ve hesabınız varsa denemenizi öneriyoruz.
 5. Yayınlandıktan sonra çıkan instagram sürümlerden bir kaçının denenmesi gerekebilir.
 6. Henüz kademeli bölgelere geliyor olması ve kullanıcılara göre değişebilir.
 7. Profilinizde eksik kısımların olmasından dolayı veya ek doğrulamanın yapılması gerekebilir. (Profiline bakınız ve telefon no, mail ve sosyal hesap ekli değilse bunlardan artı olarak birini veya daha fazlasını ekleyebilirsiniz.
 8. Ceza almış hesaplarda kısmi ban olayının çıkma olasılığı. (Hesabınızda bir alanda değişiklik yaptığınızda kayıt işleminde hata verebiliyor. Böyle bir şeyin çıkması demek yaptırım, geçici arıza veya hesabın incelenmesi gerekebilir)

Yukarıdakilerden sonra devam eden durumlarda uygulamanın destek kısmını kullanarak yardım isteyebilirsiniz. 

Cep telefonu tarafında yapılacak işlemlerden aklımıza gelenlerden söz etmek istiyoruz. Kontrol ettikten sonra her birini deneyerek işlem yapınız.

Hem uygulamın hem Google’ un hizmetleri adlı uygulamasında önbellek, veriler, ve durdur başlat gibi seçeneklerin yapılmasını öneriyoruz. Belki kaldırılıp yeniden bunların kurulması probleminizi çözebilir. Tabi buradaki çalışma sırasında çıkan hatalarda yapılacaklardan bir kaçıdır.

Bir diğer olumsuzluk çıkarması düşünülen alansa sonradan atılan yazılımların ve uygulamaların uyumsuzluğa yol açması. Böyle bir şeyin çıkmasında fabrika ayarına alınması veya yeniden yazılımın atılması kaçınılmaz olabiliyor.


Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 15:34

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın