Instagram Reels simgesi görünmüyor çıkmıyor

Andronova
8 Minimum Okuma

Instagram Reels simgesi çıkmıyor sorun bildiriminde bulunanların genel durumu aynı oluyor. Reels simgesi görünmüyor yok diyenler olabileceğinizden dolayı geçen yıl çözümde neler yapılabilir örneklerle anlatmaya çalıştık. İçerikte yer alan bilgileri incelerek, önemli göreceğiniz adımların öncelik sırasını kendinizce belirleyiniz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Instagram reels, TikTok benzeri bir tasarıma ve yapıya sahip olan bu ağda ilk zamanlar 15 saniyeye kadar video paylaşımı yapılabiliyorken şimdilerde bu 1 dakika olarak yükseltildi. Geçmişte Reels kullanımı adlı yazımızda görsellerle nasıl paylaşım yapılacağını anlatmıştık. Bu haberde ise Instagram Reels görünmüyor meselesini ele alacağız. Bir şeyler yapmadan önce, sıkıntının sizle mi yoksa geliştirici ile ilgili mi bir sıkıntı var bunun incelenmesi gerekiyor.

Tik Tok’ un son zamanlarda yaşadığı büyük sıkıntılar nedeniyle bir çıkış arayan şirketin zorunlu satışı gündemdeyken instagram’ ın fırsat bu fırsat diyerek bu özelliği devreye aldı. Yetmedi rakibini kopyaladı diyebiliriz. Bu yazıda özelliğin çıkmaması gibi durumla karşılaşanlar için ne gibi işlemler yapılması gerekiyor örneklerle anlatmaya çalıştık.

Öncelikle anlatılanlar daha önce karşılaşılan sorunlardan ele alınarak hazırlanmıştır. Bu genelde aynı nedenlerle ortaya çıkan bir sorun.

Instagram Reels çıkmıyor mu?

Bu terimi arayanların çoğunun ilk işlem sırasında ne yapacağını bilmediğini görüyoruz. Reels simgesi görünmüyor diyenlerin, başkalarının paylaşımlarında veya bir dakika veya daha az süreye sahip bir videoyu paylaşırken ilgili seçeneği görecekler. Paylaştıktan sonra kendi kendine Reels çıkacaktır.

Reels neden çıkmıyor bir bakalım:

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
 • Yeni hesap açanlarda kesin görünmeyecektir. (Video paylaşımında bulunmanız ve yaparken yayını Reels olarak seçerek yayınlayınız)
 • Daha önce çıkıyor ama şimdi çıkmıyorsa başka cihazla ve hesapla test ediniz.
 • Kullanılan cihazda hala önceki sürümün kullanılması.
 • Telefonun eski olmasından dolayı bu özelliği yazılımı destekleyemeyebilir.
 • Profilin doğrulanması gerekiyor. Bu bir çok özelliğin çalışmamasına neden olur.
 • Dondurulan hesaplarda açıldıktan sonra belli bir gün tüm özelliklerin kullanılamaması.
 • Hesaba gelen ceza veya şüpheli durumlar algısı sonucu yapılan kısmi engel.
 • Geliştiricinin yaptığı bir durum olabilir ve iletilmesi gerekebilir.

Diyebileceğimiz nedenler olabilir ve çözümde neler yapılabilir deneyerek ulaşacaksınız. Öncelikle uzun zamandır telefonunu kapatıp açmayanların bunu arada bir yapmalarını öneriyoruz.

Reels işareti görünmüyor için çözümler şöyle:

 • Hesabınızı başka bir telefonda açıp kontrol edilmesini öneriyoruz veya başka hesabınız varsa onla test edin.
 • Cihazın ve uygulamanın güncellenmesi gerekebilir.
 • Profilinizde eksik yerlerin doldurulması ve doğrulama yapılmadı ise yapılması. Yani telefon numarası eklenip telefona mesajla gelen kodun yazılması.
 • Bir dakikadan daha az paylaşım yaparken bu özelliğin ekrana geldiğini göreceksiniz. Paylaşımdan sonra ekrana simgenin eklendiğini göreceksiniz.
 • Herhangi bir yaptırım varsa veya şikayet sonucu işlem yapıldı ise belli bir süre bu ve buna benzer bazı özellikler çalışmayabilir.
 • Uygulamada bazen çıkan birden fazla bu özelliğin yer aldığı sürümde sıkıntı görülebiliyor. Bizde önceki sürümlerin cihazda test edilmesini öneririz.
 • Çok sık yapılan denemelerden sonra belli bir zamana kadar özelliklerden bazıları çalışmayabiliyor. Şüpheli görülen hesaplarda da böyle olabiliyor.
 • Üçüncü part denilen uygulamalar kullanılarak bunlar üzerinden instagram’ a girilip kontrol edilmesi çoğu zaman işe yarar. Örnekte tercih edilen uygulama parallel space ama ücretsiz olanlardan bir kaçı yine işinizi görecektir.
Instagram Reels simgesi görünmüyor çıkmıyor
Instagram Reels simgesi görünmüyor çıkmıyor
 • Problem olmayanlarda aşağıdaki gibi bir butonun çıkması gerekiyor. Olmayanlarda normal bir çekim simgesiyle karşılaşılacaktır. 

Reels gözükmüyor diyenlerin deneyeceği resimli anlatım

Reels gözükmüyor diyenlerin çoğunun test ediği hesapta daha önce video yayınlamadığını söyleyebiliriz. İlk defa paylaşım yapacaklar 1 dk veya daha az süreli bir içeriği yayına alacak ve aşağıdaki resimdeki gibi işlem yaparak işaretin gelmesi sağlanacak.

reels çıkmıyor çözümü
Instagram Reels görünmüyor

Kısaca paylaşım sırasında bu seçeneği seçerek otomatik olarak eklenmesini sağlayacaksınız.

Çıkmadığında sürekli aynı şeylerin yapılmaması öneriyoruz. Çoğu ağda bundan dolayı kullanıcının engellendiğini görüyoruz. Ya da hesabının ona ait olduğunu kimlikle, kodla veya ek bir yöntemle doğrulanması istenebiliyor.

Remiksle seçeneği ile Reels görünür yapma

Bir diğer öneri ise paylaşılan videoların alanına girdiğinizde ilk paylaşım videosu Reels olacak. Buna dokunup üç noktaya dokunun ve çıkan yazılarda “Videosunu remiksle” adlı seçeneğe dokunmanız yeterli olacaktır.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bunlara rağmen çıkmayan hesaplarda bir kısıtlama olma olasılığını düşünebiliriz. Tabi kullanılan telefonun uyumlu sürüme sahip olması gerekiyor. Tabi doğrulanan hesap olması da gerekmekte.

Ceza alan bir hesabın bazı alanları kullanamadığı oluyor. Geliştiricinin kısmi dediğimiz engeli uyguladığı oluyor. Bir veya daha fazla özelliğin kullanımı belli bir süre kısıtlanmış oluyor. Test adına genel bir kontrol ve profil alanına girdiğinizde kendinizle alakalı alanda bir değişiklik yapmaya çalışınız. Yapılmıyorsa bu aklınıza gelecek seçenekler arasında bulunsun.

Instagram Reels simgesi görünmüyor yazımızın devamında kapalı reels nasıl açıldığını anlatacağız.

Reels kapalı nasıl açılır?

En popüler uygulamalardan biri olan instagram, kullanıcılarının 15 saniyelik yaratıcı içerikli videolar çekip yayınlamasına olanak sunan reels videolar bölümünü bünyesinde bulunduruyor. Kullanıcılarında oldukça ilgisini çeken bu özelliğin detayları merak konusu… Bu kısa videoları çekmek isteyen kullanıcılar, video üzerinde düzenlemeler, ses ve efekt ekleme gibi pek çok fonksiyonu kullanabiliyor. Şimdi konu ile ilgili detaylara inelim…

Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan artı kamera işaretine tıklıyorsunuz. Açılan sayfanın en alt kısmında paylaş, hikaye, reels ve canlı yayın şeklinde seçenekler göreceksiniz. Buradan reels video seçeneğine tıklayıp dilediğiniz video içeriğini hazırlayıp izleyicilerinize sunabilirsiniz.

Reels video içeriği oluşturmak istiyor fakat Reels videolar sekmesini göremiyorsanız bu sorunun bazı sebepleri vardır.

Hesabınız yeni ise reels video sekmesi görünmeyecektir. Bunun için video paylaşımda bulunmanız ve paylaşım sırasında reels video seçeneğini seçmelisiniz. Daha önce böyle bir sorun yokken sonradan oluştu ise başka bir cihaz veya hesapla sorunun neyden kaynaklandığını tespit ediniz. Kullandığınız cihazda uygulama güncellemesi yapmamış olabilirsiniz. Profilinizi oluştururken doğrulama adımlarını eksik gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Hesabınız üzerinde ceza veya herhangi bir sebepten ötürü yaptırım bulunuyordur. Böyle bir sıkıntıdan kaynaklı ise durumu yetkililere bildirmeniz gerekmektedir. Geliştiriciden kaynaklı bir sorundan kaynaklı Reels simgesi görünmüyor sorunu veya Reels videoları kapalıdır. Yine bu sorunu çözmek için yetkililer ile iletişime geçmelisiniz.

Reels video düzenleme araçları

Reels video düzenleme araçları çekilen videoların ilgi çekici ve kişiye özgü hazırlanabilmesine olanak sağlıyor.

Bu düzenleme araçlarından ilki videoların hızlarının ayarlanabilir olması. İçerik sahibi videosunda dilediği kısımları yavaşlatabilir veya hızlandırabilir. İkinci özelliğimiz videolara ses eklenebilmesi. Kullanıcı ister instagram kütüphanesinde bulunan sesleri isterse de kendi oluşturduğu sesleri videolarında kullanabilirler. Bir diğer düzenleme aracı ise AR efektleri. Bu efektler içerik üreticileri tarafından oluşturulmuş hazır efektlerdir. Reels video oluşturan kullanıcılar bu AR efektlerinden beğendiklerini videolarında kullanabilirler. Belirttiğimiz bu düzenleyiciler haricinde hizalama, zamanlayıcı ve geri sayım gibi özelliklerde reels video düzenleme araçlarındandır.

Instagram Reels simgesi görünmüyor adlı konumuzda gerekli adımları sırası ile anlattık. Sıradaki öneri konumuz, Instagram hikayeler çıkmıyor.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir