Instagram hikayelerde Türkçe müzikler çıkmıyor

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Instagram hikayelerde Türkçe müzikler çıkmıyor nasıl çıkar sorusuna cevap vermeden önce dikkatli şekilde inceleyeceğiniz maddeler var. Tabi geçici olabilir.

Teknoloji destek

Instagram hikayelerde müzik eklemek isteyince müziklerde yabancı şarkılar çıkıyor sorunu pek yaşanmasa da olası nedenlerden söz etmek istedik. Şu an yaşanan bazen sistem sorunundan dolayı çıkarken, bazı durumlarda ise kullanıcının yapmış olduğu bir şeyle alakalı olabiliyor.

Hikayelerde Türkçe müzikler çıkmıyor sorunu için yapılacakların çoğu deneme yanılma ile bir yol bulunacağını düşünmekteyiz. Tabi sistem arızalarından biri çıkmamışsa.

Zaman zaman yoğun kullanımlarda yaşanan kısmi problemler çıkabiliyor. Bunun dışında birde geliştiricinin çıkarmış olduğu yeni bir güncelleme olmuşsa işte bu tarafta da bazen aksaklıklar yaşatabiliyor. Çıkan versiyonun cihazların Android sürümlerinden bazılarıyla uyumsuz çalışması her dönem karşımıza çıkmıştır. Tabi eskiden daha sık yaşanırdı ama zamanla nadir dediğimiz durum oluştu.

Hikayelerde Türkçe sanatçılar neden çıkmıyor

Öncelikle kullanıcının bu durumun çıktığı zaman aralığında ne gibi şeylerle uğraştığını bilmemiz gerekiyor. Bunlar gözden geçirilip teker teker adımlar uygulayacak.

 • Uygulama dil seçeneklerinde bir şeyler değiştirildi mi?
 • Müzik ekleme alanından doğru seçenekle işlem yapıyor musunuz?
 • Uygulamanın versiyonu çok eski olabilir mi?
 • Uygulamaya güncelleme gelmiş olabilir mi?
 • Sistemde arızalarında veya bakımlarında çıkma olasılığı var.

Müzik ekleme simgesine dokunduğunuzda sizin için şekli ve birde göz at yazan bir seçenek olduğunu söyleyelim. Göz at yazana girerseniz yabancı müziklerle karşılaşacaksınız. Sizin için olanda dil ayarlarınıza göre öneri parçalar çıkacak.

Instagram hikayelerde Türkçe müzikler çıkmıyor
Instagram hikayelerde Türkçe müzikler çıkmıyor

Üst resimdeki başlıktan s.için yazılı olana dokunduğunuzda ve bölge olarak Türkiye olarak yer alıyorsa Türkçe şarkılar çıkacaktır. Daha fazlasında ise yine yabancıların ağırlıkla olduğu bir liste açılacak.

hikayeler müziklerde yabancı sanatçılar çıkıyor
Instagram Türkçe müzikler çıkmıyor

Hikayelerde Türkçe şarkıları görme

Yukarıdakiler denendikten sonra yapmanız gerekenleri sırasıyla uygulayınız. Örnek başka hesapla girip denenmesi, telefon değişikliği yapılarak deneme ve uygulamanın önceki versiyonlarından birini kurup test ediniz.

Çok eski işletim sistemine sahip telefonlarda uyum problemleri yaşanabiliyor. Bundan dolayı güncel yazılıma sahip cihazlardan denenmesi gerekiyor. Diğer türlü durumsa çıkarılan güncellemenin sorunlu olması. Burada yine öncekine dönüşle çözüme ulaşılıyor.

 • Dil ayarı nasıl değiştirilir? Uygulamanın ayarlarına girip buradan “Hesap” kısmını açınız. “Dil” yazana girip talimatları izleyiniz.
 • Birde aynı alanda yer alan hesap türünün değiştirilmesi çözüm sağlayacak. Pro seçiniz ve istediğinizde tekrardan kişisele dönersiniz.
 • VPN üzerinden deneyebilirsiniz.
 • iPhone kullananların bölge ayarını ayarlardan kontrol etmelerini öneririz.

Bu durum belki Reels tarafında da aynı olabilir. Başkalarında var mı diyerek araştırmadan önerilerin yapılmaması mantıklı olacak.

hikayeler dil ayarları
Instagram hikayelerde müzikler çıkmıyor

Hikayelerde müzikler görünmüyor mu?

Bu da bazen ayrı bir problem olabiliyor. Yine yukarıdakilerin denenmesinden sonra anlaşılacağını düşünüyoruz. Uygulamanın veya cihazın sorun çıkarmasından dolayı olma olasılığı yüksek olabilir. Tabi yine geneli kapsayan bir aksaklık çıkma olasılığı da var.

Başkasının hesabında ve telefonunda deneyenlerin ya uygulamanın sürümünü değiştirmesi gerekir ya da hesabının türünü değiştirerek çözeceğini düşünüyoruz.

Instagram hikayelerde Türkçe müzikler çıkmıyor sorun bildirimi

Instagram’a Türkçe müzikler ile ilgili sorun bildiriminde bulunmak için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

 • Uygulama içi Destek seçeneğini kullanın:

Instagram uygulamasında sağ üst köşedeki üç nokta menüsüne tıklayın. Açılan menüden Destek’i seçin. Ardından sorunu açıklayan bir başlık girin ve detaylı olarak sorunu anlatın. İletinizi gönderdikten sonra Instagram size geri bildirimde bulunacak.

 • Instagram web sitesi üzerinden bildirimde bulunun:

instagram.com adresine gidin ve sağ üstteki üç çizgi menüsünden Ayarlar’a tıklayın. Ardından Yardım bölümüne gidin ve Yanlış bir şey mi var? seçeneğini tıklatın. Açılan sayfadan sorunu anlatan bir başlık belirleyin ve detayları yazın. Gönder butonuna dokunarak bildiriminizi gönderin.

 • Doğrudan Instagram’a e-posta gönderin:

[email protected] adresine e-posta gönderin. Konu satırında sorununuzu özetleyin ve mesaj kısmında detayları anlatın. Hesabınızın kullanıcı adını ve telefon numaranızı da belirtin.

Bildiriminizde şu noktalara dikkat edin:

 • Açık ve net bir şekilde sorunu anlatın.
 • Örnekler ve ekran görüntüleri paylaşın (varsa).
 • Beklediğiniz çözümü veya yardımı açıkça ifade edin.

Bildiriminiz Instagram tarafından dikkate alınırsa, Türkçe müzik içeriklerle ilgili bazı iyileştirmeler veya çözümler sağlayabilirler.

Instagram’da Türkçe müzik paylaşımının bazı zorlukları

• Instagram ilk olarak fotoğraf paylaşımı için tasarlanan bir platform. Ancak son yıllarda hikaye ve video paylaşımına da olanak sağlıyor.

• Instagram müzik videoları için özel olarak optimize edilmemiş. Bu yüzden Türkçe müzikleri ulaştırmak zor olabiliyor.

• Instagram kullanıcılarının çoğunluğu yabancı olması ve Türkçe müziklere ilgi göstermemesi bir diğer engel.

• Tekrarlayan Türkçe müzikler hikayeler ve içerikler de daha az kişiye ulaşıyor. Algoritma sürekli aynı içeriği önermiyor.

• Müzik anında ulaşım sağlayamadığı için Instagram güncelleme için uygun bir platform değil. Kullanıcılar güncel şarkıları başka yerlerden takip ediyor.

• Instagram müzik videolarının çoğu müzik dinleyicilerinden çok görsellik için çekiliyor. Bu da Youtube ve diğer yerlerle rekabet edemiyor.

Türkçe müziklerin Instagram’da daha çok kişiye ulaşması için şunları önerebilirim:

• Akışkan ve görselliği yüksek klipler ve müzik videoları paylaşın.

•Ünlü sanatçıları ve şarkıları etiketleyerek daha çok kişiye ulaşmayı deneyin.

•Yabancı müzik videolarıyla iş birliği yaparak iki ülke izleyicilerine ulaşın.

•Çok defa paylaşmaktan kaçınıp düzenli aralıklarla yeni içerikler sunun.

•Instagram hikayelerini kullanarak güncel müzik duyuruları ve etkinlikleri paylaşın.

Instagram hikayelerde Türkçe müzikler çıkmıyor sorununa yönelik önerilerimiz buraya kadar.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir