Instagram kamera efektleri kullanınca yavaşlıyor

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Instagram kamera çekiminde efektler eklediğimde video kaydında yavaşlama sorunu çıkıyor diyenlere hazırladığımız öneri adımları işe yarar diye bekliyoruz.

Ad imageAd image

Instagram kamera efektleri kullanınca yavaşlıyor sorunu bazı cihazlarda aksaklık yaşattığını görüyoruz. Efekt kullanıldığında kamera çekimi yavaşlıyor ve sanki ağır çekim yaparmış gibi durum ortaya çıkıyor. Ön kamera ve arka kameranın kullanımda da aynı sorun çıkıyor. 

Efektleri kullanamıyorum sorunu herkes için geçerli değil ama yaşayan kişinin kullanmış olduğu modelin bilinmesi gerekiyor. Yazılım desteği sonlanmış cihazlarda ve donanımı düşük olanlarda çıkması normal. Tabi kullanılan versiyonla alakalı olma olasılığını da söyleyelim.

Önce şunların incelenmesi gerekiyor. Sonrasında deneme ile bir yol bulunmaya çalışacağız.

Efektlerde neden kamera çekimi yavaşlıyor

 1. Daha önce problem yoktu ve belli bir zaman aralığında başladı ise herhangi bir güncelleme yapıldı mı?
 2. Hazır videolarda durum aynı mı?
 3. Başka bir hesabı test ettiniz mi veya başka telefonla denediniz mi?
 4. İnternet erişiminizi ayrı ayrı test ettiniz mi?
 5. Arka tarafta çalışan servislerin problem çıkarması mümkün. Kontrol edin ve durdurup test edin.
 6. Kullanmış olduğunuz başka bir uygulamanın buna neden olma durumu her zaman vardır. Çakışma denilen bir durum olasılığı var.

Efek eklemeden sorun olmuyorsa test edilmesi adına başka işlemlerle deneyiniz. Örnek Reels ve IGTV içinde bu geçerli midir bakılması gerekiyor.

Ad imageAd image

Çekim kalitesini değiştirebiliyorsanız aynır ayrı deneyiniz ve duruma göre aşağıdakilere geçiniz.

Instagram kamera efektleri kullanınca yavaşlıyor
Instagram kamera efektleri kullanınca yavaşlıyor

Efekt ekleme video çekimini yavaşlatıyor için öneriler

Yukarıdakilerin analizinden sonra başka bir uygulamada aynı oluyor mu diye kontrol etmeniz gerekiyor. Örnek TikTok üzerinden bakılması daha sağlıklı olacak. Benzeri bir yapıya sahip.

 1. Uzun zaman telefonu kapatmayanların sistemsel durumla karşılaşması.
 2. Uygulamanın ayarlarının değiştirilerek kontrol edilmesini öneriyoruz.
 3. Uygulamadan yapacağımız işlemlerde var.
  • Android kullananlar için (Samsung) “Uygulamalar” ekranını açınız ve “Instagram” bölümüne geçiniz. Oradan da yer alan tüm seçeneklerin üstüne dokununuz. Örnek güncellemenin kaldırılması gibi.
  • Ayarlardan hesap ve oradan ise hesp türünü değiştirme kısmına girip pro veya diğer bir seçeneği kullanınız. Sonradan istediğiniz an kişisel hesaba dönebilirsiniz.
 4. Önceki bir kaç instagram versiyonları ile denemenizi öneriyoruz. Yani şu an olan uygulamayı kaldırınız.
  • Çıkan sürüm cihazınızla uyum olmadığı zaman bir çok sorunla karşı karıya kalacaksınız.
  • Geneli etkileyen bir sürümle alakalı mıdır diye kontrol edin.

Hesabınıza bağlı olan hareketler

Çıkan uyarılara göre yol izleyebiliriz. Birde eğer ceza almışsanız o zaman belki geçici bir zaman dilimine kadar kullanımınız engellenebilir. Bu yaşanan bir durumdur. Bazıları hiç ceza almadan aşırı bir şeyler yaptığından bir gün kadar etkilenebiliyor.

Hesabınızı test etmek için uygulayacağınız adım profil alanında yapacağınız değişimler. Örnek bir kaç ayarını değiştirin ve kaydetmeye çalışın. Yaptırımlı hesaplarda işlem olumsuz olacak.

Telefonda kontrol edeceğiniz alanlar

İşlemlerde olumsuz durumların oluşmasına en büyük sebep kullandığınız cihazın yetersizliği. Geliştiricilerin çıkardığı yenilikle ister istemez daha güçlü donanımlı cihazlara yönlendirme yapar. Buradaki durumun tam bunla mı alakalı net bilemiyoruz. Lakin test adına yeni bir kaç telefonla denenmesi daha yararlı olacak.

Unutmadan boş alanınız yeterli olsa dahi yine de alan açın. Sisteme yeterli olmadığı durumlarda sorun çıkarır. Artı tarih yanlışlığı sorun çıkarır.

Instagram kamera efektleri kullanınca yavaşlıyor sorunu hale devam ediyor mu?

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe