Instagram kimlik doğrulama nasıl yapılır?

media 11343

13 Yaş üstü olan kullanıcılarda çocuk hesabı diye kısıtlanabiliyor. Bu bazen yazarken yanlışlıkla veya gerçek bilgileri yazılmadığından kimlik doğrulama isteniliyor.

Andronova

13 Yaş üstü olan hesaplar yanlışlıkla kısıtlanabiliyor. Nasıl mı derseniz? Yapılan şikayetlerin incelemelerinde veya şüpheli bir şey tespit edildiğinde güvenlik gereği olarak böyle bir iş akışları var. Çocuklar hesap açarken gerçek yaşını yazdığından dolayı o an bir şüpheli durum görülürse hesap kilitleniyor ve doğrulama talep ediliyor.

Bir kullanıcı çocuğunun yaşını yanlışlıkla düzeltiğini ve nasıl kullanacağını soruyordu. Bu çocuğun yaşı sınır altı ve hesabı kullanamaz. Ancak ebeveyn hesabı şeklinde aile gözetimi gibi oluşturulan hesaplarda sorun olmamakta. İşlem yapılan hesabın doğrulamadan geçilemediği takdirde hesap açılmaz. 

Alınan uyarıda size kimlik onayı sunulmakta. Bunun için;

  • Ekran doğrulama seçeneği sunulacak
  • Tıklayıp gerekli alanlar doldurulacak
  • Kimliğiniz tam ad bilgisi, doğum tarihi, yeri ve baba anne bilgileri dışında olanlar kapatılabilir.

Instagram kimlik doğrulama 

Hesapların doğrulama ihtiyaçlarının nedenlerinden bir tanesi hesabınızı doğru bir güvenlik prosedürü üzerinden açmış olmamanızdır. Hesabınızı oluştururken ya Facebook üzerinden bağlantı kuruyorsunuz ya da istenilen alanların doldurularak aktif hale getiriyorsunuz. Bir çoğu kullanıcı direkt olarak Facebook üzerinden bağlanmayı tercih ediyor. Bunun nedeni ise direk olarak zaten bu ağda hesabının olması ve kullandığı bilgileri aynı şekilde yazmadan hızlı erişim yapmak istemesi.. Bu şekilde bir profil oluşturulduğunda da bazı açıklar ister istemez oluyor. 

Sosyal hesaplarla bağlantı kurmadan önce, kullanılan hesabınızdaki bilgilerinizi öncelikle tekrardan bir gözden geçirmenizi öneriyoruz. Örnek olarak cep telefon numaranız, mail adresiniz ve güvenlik sorularınız bu bilgilerinizi profilinizde görmeden hesabına bağlanırsanız büyük ihtimal geliştirici sizin hesabınızı doğrulamaz. Şüpheli olarak görülen davranışlarında aksi takdirde hesabınızı doğrulayamazsanız. 

Instagram hesabını doğrulayamıyorum

Hesap açılırken kullanılan bilgiler kimlikle ile aynı değilse hesaba olumlu dönüş yapılmaz. Sahte kimlikle tespit edildiğinde yasal bir durumla karşılaşılma olasılığı var.

Bunun dışında olanlar için;

  • Başka cihaz veya bilgisayardan işlem yapılabiliyorsa deneyin.
  • Kimlik için bağlantı varsa bağlantıyı tarayıcıyla işlem yapın.
  • Sorun bildiriminde bulunun.

Instagram kimlik doğrulam nasıl yapılır

Instagram geçtiğimiz aylarda iki faktörlü güvenliğe geçiş yapmaya karar verdi. Bu kararın verilmesindeki en büyük nedenler hesapların güvenlik prosedürünü kullanıcıların doldurmadan geçmesi. Peki bu nedir bu doğrulama diye soracak olursanız…

İki faktörlü, hesaba giriş yaparken Facebook üzerinden kısa mesajları onaylarsanız bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra size bir sms gönderir. Bu sms’teki kodu yazdığınızda hesabınıza giriş yapabiliyorsunuz. Instagram’da tam olarak bu işlemi hayata geçirmeye başladı. Şu an da sadece bazı kullanıcılara sunduğu bu özelliği yakında tüm kullanıcılar ile paylaşması bekleniyor. 

Kimlik doğrulamasını getiren en önemli faktörler, şifre unutulduğunda, e posta alınamadığında, mail’ e kod ulaşmadığında devreye girebilir. Bu yeni uygulama ile artık sizin doğru kişi olduğunuzu onaylamak için sizlere kısa mesaj göndererek hesabınızı doğruladıktan sonra erişim yapmanıza imkan tanıyacaktır. Bu şekilde hesabınız daha güvende ve başkalarının hesabınıza erişimini zorlaştıracaktır. 

Uyarı olarak gelen ekranda doğrulamanın yapılması için bir alan açılıyor ama sonrası gelmiyorsa ya açılan bağlantının ya da açtığınız sistemde bir sıkıntı var diyebiliriz. Uygulamanın dışında tarayıcılardan bir kaçıyla test edilmesini ve aşırı şekilde yapılacak denemelerin sonucu gün içerisinde kısıtlama ile sonuçlanabilir.


Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021, 16:14

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın