Instagram Reels Video Paylaşamıyorum Yüklenmiyor

Andronova
Yazar Andronova 8 Minimum Okuma

Instagram reels video paylaşamıyorum şikayetinde bulunanlara baktığımızda genelinin aynı sebeplerden ötürü işlem yapamadığını görüyoruz. Reels yüklenmiyor şeklinde bir yardım talebinde bulunmak isterseniz, önce yazımızdaki tüm içeriği okumanız ve sonra mantıklı olan başlıkla talebi oluşturmanız gerekiyor.

Ad imageAd image

Başlıkta iki önemli sorun hakkında bilgilendireceğimizi belirtiyoruz ve bunların nedenleri birbirine benzer nitelikte olduğunu söyleyelim. İşlemlerden önce başkalarının böyle bir şeyden karşılaşma olasılığını unutmayalım.

Reels video yüklenmiyor, Instagram’ ın önemli bir özelliğinde çıkan olumsuz herhangi bir şeyin engel oluşturması sonucu kullanım imkanının kısıtlanması. Buradaki durumun kişinin hesabından kaynaklı olup olmadığı ve sistemlerdeki yaşanan bir şeylerden kaynaklı mı diyerek gerekli incelemelerin yapılması gerekiyor. Lakin sık herhangi bir şeyi yaparsanız yine aynı durum karşınıza çıkacak.

Instagram Reels Video Yüklenmiyor Sorunu

Reels yükleyemiyorum ile IGTV ve normal olarak yükleme kanallarında farklı durumların olup olmadığının bakılmasından sonra test ile ilerleyeceğimiz adımlarımız var.

 1. Bir kaç videoda mı yoksa tümünde mi aynı durum yaşanıyor kontrol edelim.
  1. Belki yasaklama veya ülke içi veya dışında olumsuzların oluşması.
 2. Dosya boyutunun daha az olduğu ve farklı bir formatta olduğu videolarla test ediniz.
  1. Değişik dosya formatlarını da deneyelim.
  2. Boyut faktörü önemli olacaktır. Bağlantının yavaş olmasından dolayı zaman aşımına düşmesi.
 3. İnterneti ve cihazı değiştirip test edilsin. Aynı zamanda hesabınızı başka telefonda ve farklı hesapla deneyin.
  1. Bu aşırı yapılanlarda ve sistemsel durumlarda olası bir şeydir.
 4. Diğer sosyal platformlarda bunla alakalı paylaşımlar yapılıyor mu diyerek araştırılması gerekiyor.
  1. Belki ülkenin tüm dış ağlarına ulaşmada problemler yaşanıyor.
 5. Aşırıya kaçınılan işlemlerin sonucunda engel yaşama olasılığınız var.
 6. Şikayetlerin bir sonucu her zaman yaptırım olur. Bazen kısmi bazen tüm özellikler çalışmaz.
 7. Ban denilen şeyle karşılaşabilirsiniz.
 8. Telif durumlarının bir sonucu kullanım kısıtlaması olacak.
 9. Bu konu çok hassas olduğundan dolayı hızlı sonuçlanabiliyor.

Bunlarla yola çıkarak olası yapılacaklardan bahsedeceğiz. Her ikisi içinde aynı önerilerin birleşik halinden faydalanacağız.

Ad imageAd image

Instagram Reels Video Paylaşmıyor için Adımlar

Böyle şeylerin olasılıkları birbirine benzer ve kontrol edeceğiniz yerlerde en olası olanla başlanması önerilir. Belki dünya genelinde görülen bir arızanın başlangıcına denk geldiğiniz ve henüz çoğunun fark etmeme olasılığı var. Tabi fark edilmede saat dilimleri çok önemli rol oynuyor.

 1. Telefonun kapatılmasından sonra aynı zamanda kablosuz kullanıcıların modemlerinin de kapatması gerektiği hususu hatırlatmak istiyoruz. Olası dns sorunlarında veya bölgesel olumsuzluklar yaşanma olasılığı yüksek.
 2. Farklı cihazla kontrol ettikten sonra acaba normal olarak ve farklı platformlarda paylaşılabiliyor mu bakmanız gerekiyor.
 3. Ülke genelinde beklenmedik gelişmeler çıkma olasılığı. (Afetler, Devletin uyguladığı geçici yasak, ülke altyapısında aksaklıklar…) 
 4. Sunucular tarafında arıza çıkması, port arızası ve yazılım kısmında yaşanan sıkıntının çözümlenmesi.
 5. İşlemlerde uyarı çıkmıyorsa aşağıdakilerin yapılmasını öneriyoruz.

Sık yapılan işlemlerden sonra güvenliğin devreye girmesi ila otomatik kısıtlamaların çıktığı durumlar var. Böyle bir şeyde hem internetin hem telefonun değiştirilerek denenmesi şart olabiliyor.Her iki durumda bunları uygulayınız. Yine olursa bildirimde bulununuz.

Samsung kullanıcıların ve diğer Android kullanıcılarının  “Uygulamalar” alanına girerek “Instagram” yazana dokunun ve içerisinde (Güncelleme kaldırılması, önbellek…) bulunanları çalıştırınız. Google hizmetleri adlı serviste bir problem yaşanıyorsa bunun içinde yazdığımız adım geçerli olacak.

Tüm Reels videoları paylaşılmıyor şikayetlerinde diğer önemli deneyeceğiniz işlem ise hesap üzerinde tür değişikliği. Aşağıdaki resimli anlatımakileri uygulayınız ve duruma göre istediğiniz zaman tekrardan kişisel olan hesaba dönebilirsiniz.

Instagram reels video paylaşamıyorum yüklenmiyor
Instagram reels video paylaşamıyorum yüklenmiyor

Uygulamanın ayarlarında “Hesap” alanını açınız.

Instagram reels video yüklenmiyor
Instagram reels yüklenmiyor hatası

Hesap türünü değiştir” alanına dokunun ve profosyonel ya da içerik üreticisi olanla devam ediniz. Onay geldi ise uygulamadan çıkıp tekrar girerek deneyiniz. Tahmini çözümü buldunuz diye düşünüyoruz. Unutmadan duruma göre oturumu çıkışa atınız ve tekrardan şifrenizi yazarak giriş yaparak deneyiniz.

Telefondan Deneyecekleriniz

Telefonun tarihinin kontrol edilmesi gerekiyor. Artı boş alanın yeterli olup olmadığına da bakın. Bundan sonra sonradan kurmuş olduğunuz uygulamaların pasif konuma alınması gerekiyor. Lüzumsuz olanları isterseniz kaldırın.

Artı uygulamalar denilen bir alan Android sistemlerde bulunuyor. Bu markalara göre yer değişimine uğramakta. Eğer bulursanız içeriğindeki seçenekleri çalıştırın. Örnek önbellek kesinlikle kullanılmalı. Uygulamanın kendi ayarlarında da yer alıyor.

Videoların oynatılmasında yardımcı bir uygulamaya ihtiyaç varsa, uygulamanın mağazasını kullanım bir oynatıcı denememiz yararlı olacak.

Hesabınızın Kontrol Edilmesi

Bizim bu tarz konularda sık aklımıza gelen seçeneklerden biri ceza durumlarında hesabın kontrol edilmesi. Tam engel uygulanmamış hesaplarda kısmi bir kısıtlama yaşanır. Bunun kontrolü hesabınızın profiline girip bir kaç seçeneği değiştirmeniz olacak.

Instagram Reels Video Paylaşamıyorum Genel Bilgiler

Instagram videonun yüklenmemesi, hatalı yükleme veya içeriğin görünmemesi gibi çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Bu başlığımızda, Reels video paylaşma sorununun olası nedenlerini ve kullanıcıların bu sorunla başa çıkmak için deneyebileceği çözüm önerilerini ele alacağız.

I. Reels Video Paylaşma Sorununun Nedenleri:

 1. İnternet Bağlantısı Sorunları: Reels video paylaşma sırasında zayıf veya kesintili bir internet bağlantısı, video yüklenmesini engelleyebilir veya kesintilere neden olabilir.
 2. Uygulama Güncellemeleri: Instagram, düzenli olarak uygulama güncellemeleri yayınlar. Eğer kullandığınız uygulama eski bir sürümse, Reels video paylaşma işlemi sorunlu olabilir.
 3. Video Uzunluğu: Reels videoları, genellikle 15 saniye veya 60 saniye olacak şekilde sınırlandırılmıştır. Eğer video süreniz bu sınırların dışındaysa, paylaşma işlemi gerçekleşmeyebilir.
 4. Cihaz Sorunları: Telefonunuzun belleği dolu olabilir veya cihazda donanımsal bir sorun olabilir, bu da Reels video paylaşma işlemini etkileyebilir.

II. Reels Video Paylaşma Sorununu Çözme Yolları:

 1. İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin:

Reels video paylaşma işlemine başlamadan önce internet bağlantınızın stabil ve hızlı olduğundan emin olun. Wi-Fi bağlantısı kullanıyorsanız, sinyalin gücünü kontrol edin. Mobil veri kullanıyorsanız, veri bağlantınızın yeterli olup olmadığını doğrulayın.

 1. Instagram Uygulamasını Güncelleyin:

Reels video paylaşma sorunları, eski bir Instagram uygulaması kullanmaktan kaynaklanabilir. App Store (iOS) veya Google Play Store (Android) üzerinden Instagram uygulamanızı en son sürüme güncelleyin ve ardından tekrar deneyin.

 1. Reels Video Uzunluğunu Kontrol Edin:

Reels videoları, Instagram tarafından belirlenen süre sınırlarına uymalıdır. 15 saniye veya 60 saniyeyi geçmeyecek şekilde video süresini düzenleyin ve paylaşmayı deneyin.

 1. Telefonunuzun Belleğini Boşaltın:

Cihazınızın belleği dolu olabilir ve bu nedenle video paylaşma işlemi başarısız olabilir. Gereksiz dosyaları silerek veya kullanmadığınız uygulamaları kaldırarak telefon belleğini boşaltın.

 1. Başka Bir Cihaz Deneyin:

Eğer Reels video paylaşma işlemi hala başarısız oluyorsa, farklı bir cihazda deneyin. Başka bir telefon veya tablet üzerinden videonuzu yükleyin.

Reels video paylaşma sorunu, kullanıcıların eğlenceli ve yaratıcı videolarını Instagram’da paylaşma deneyimini olumsuz etkileyebilir. Ancak, bu makalede ele aldığımız çözüm önerilerini uygulayarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. İnternet bağlantınızın gücünden ve uygulamanızın güncellemelerinden emin olun, video uzunluğunu kontrol edin ve gerektiğinde cihazınızın belleğini boşaltın. Eğer sorun devam ederse, Instagram destek ekibiyle iletişime geçerek daha fazla yardım alabilirsiniz.

Instagram reels yüklenmiyor sorununda çözüm ne olacak şeklindeki yazımız umarız işinize yaramıştır.

Sonraki: Kapalı olan reels açma adlı yazımızı da öneriyoruz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe