Kapalı olan Instagram reels nasıl açılır

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Kapalı olan Instagram reels nasıl açılır sorusuna yanıt vermeden önce gün içerisinde çıkan herhangi bir problem çıkmış mı diye araştırın. Sonra ne gibi işlemler yapılması gerektiğini aşağıda bulacaksınız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

İlk olarak Instagram’ ın rakibi olan TikTok uygulamasında yer alan bu özellik daha sonra instagram uygulamasında yerini aldı. Ağustos aylarında getirilen bu yeni güncelleme kısa, anlaşılır ve yaratıcı içerikler paylaşmak isteyenler için tasarlanmış bir bölüm.

Şirket kurucularının bu özelliği en büyük rakiplerinden biri olan TikTok’a meydan okumak için kendi uygulamalarında yer verdiği aşikar. Instagram kullanıcıları ise bu durumdan çok memnun. İlk olarak ABD’de denenen reels videolar aldığı olumlu sonuçlardan sonra Brezilya, Almanya, Fransa ve Türkiye gibi ülkelerde de kullanıcıya ulaştırıldı.

İki uygulamada da yer alan bu reels videoları bazı farklılıklar göstermekte. 15 saniye uzunlukta müzik, zamanlayıcı ve hız ayarı gibi ortak özellikleri bulunurken TikTok’ da bulunan iki sekmeli kaydırılabilir özellik şu an için bulunmamaktadır.

İki uygulama arasında ki bir diğer farkta TikTok hakkında alınan yasaklama kararları. İlk olarak Hindistan da yasaklanan uygulama güvenlik ihlallerinden dolayı pek çok ülkede yasaklanma konusuyla gündeme geldi. ABD’de de Trump yönetimindeyken ağın engeli gündem oldu fakat net bir karara varılamadı.

Kapalı olan Instagram Reels nasıl açılır
Kapalı olan Instagram Reels nasıl açılır

Reels açılmıyor sorunu

Genelde yeni hesaplarda ek bir doğrulama işleminden sonra bu özellik açılmakta. Birde tane reels videolarına girip oradan beğeni ve paylaşımdan sonra açılmakta. Yine de olası reels açılmıyor sebeplerine bakacağız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 • Hesabınızı açarken eksik bıraktığınız alanlardan kaynaklıdır.
 • Doğrulanmaya ihtiyacı olan hesaplar.
 • Ceza almış olan hesaplarda belli bir alanın çalışmama durumu.
 • Kullanıcının şüpheli durumları ve günü birlik kısıtlamaya uğraması.
 • Şikayetler veya marka ihlali durumlarında başlatılan süreç içerisinden önlem amaçlı engelleme.
 • Kullanılan telefonun çok eski bir yazılıma sahip olması.

Instagram kapalı Reels nasıl açılır?

Instagram uygulamasına girdiğimizde, en alt kısımda ve tam ortada bulunun reels videolar sekmesi bazı durumlarda kapalı olabilir veya sekme hiç görülmeyebilir. Reels videolarına erişim sağlayamama sebeplerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Daha önce reels videolarına erişiminiz varken eğer sonradan bir sorunla karşılaşmışsanız hesabınızı farklı bir cihazdan açarak videolarına erişim sağlayıp sağlayamadığınızı kontrol edin. Erişim sağlayabiliyorsanız muhtemelen kendi telefonunuzdan instagram uygulamanız güncel değildir. Google play üzerinden güncellemeleri kontrol edip yeni sürümünü yüklemelisiniz. Sonrasında aşağıdakilerle devam ediniz.

 • Bir tane kısa süreli video yayınlayınız ve sonrasında uygulamadan başkalarının paylaşımlarının olduğu alana giriniz. Burada ilk bölümde bir tane Reels paylaşımını göreceksiniz. Girip kontrol ediniz. Çıktı ise 1 dakikanın altında bir videoyu Reels olarak yayınlayın.

Alt başlığımızda Kapalı olan Instagram Reels nasıl açılır sorunuza yanıt vermek adına adım adım olasılıkları aktardık.

Yazı devamınızda uygulayacağınız adımlar

Yine çıkmıyorsa birde aşağıdakileri uygulayınız.

 • Profilinizi oluştururken açtığınız telefon numarası veya e-mail adresi onaylanmamış olması. Bu durumu kontrol etmelisiniz.
  • Artı ek giriş yöntemlerinden birini daha ekleyin.
 • Hesap şikayetlerinde yaşanan olumsuzluklar.
  • Kendiliğinden belli süreden sonra açılma olasılığı var. Ya da bir gün bekledikten sonra yetkililere bu durumu bildirmeniz gerekiyor.
 • Eğer hesabınızı kısa bir süre önce dondurduysanız tekrar aktif olduğunuzda belli bir süre özelliklerden yararlanamazsınız.
  • Erişim sorununuz bu sebepten kaynaklanıyorsa birkaç gün içinde bu sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır.
 • Son olarak hala erişim sağlayamıyorsanız hesabınızın hikaye paylaş kısmında bir reels videosu çekip paylaşarak erişilemeyen video sekmesine erişim sağlayabiliriz.
 • Ceza durumları veya aşırıya kaçma durumları oluşmuş mu?
  • Peş peşe yapılan olumlu şeylerde dahi şüpheli algısı varsa engel gelir.
  • Şikayet ve topluluk kurallarına aykırılık sonucu tamamen veya kısmen yasaklamalarla sonuçlanır.
 • Kullanılan cihaz dışında bir cihazla daha test edin. Artı başka hesapla.
  • Ban olayı veya hesapla alakalı olup olmadığının anlaşılması için.
 • Kullanılan instagram sürümünü değiştirin.
  • Çıkan versiyon kullandığınız cihaza uyum sağlamaması nedeni ile farklı versiyonlarla denenmesi gerekiyor.

Aşağıdaki görselde tür değişimi yaparak veya yardım yazanla şikayetinizi geliştiriciye iletebilirsiniz.

Reels engeli nasıl kaldırılır?
Instagram Reels kapalı nasıl açılır

Reels engeli nasıl kaldırılır?

Esas buna Reels engeli kaldırma değil de hesap engelinin kaldırılması diyebiliriz. Kurallara uymayan hesaplara bazen geçici kısmi olarak ceza verilebiliyor. Uygulamanın bazı özelliklerini kullanamıyorsunuz. Böyle bir şeyle karşılaşanların beklemekten başka pek seçenekleri olmuyor. Tabi haksız yere yapılan yaptırımlarda iş değişebiliyor.

Yasaklarda bazen itiraz seçeneği sunulabiliyor. Çalışmayan butonlar içinde manuel itiraz yapılması için bir bağlantı yer alıyor. Detayı yazının sonunda bulacaksınız. 

Yaşadığınız belki başkalarında olan sistem arızası olarak adlandırabiliriz. Bunun anlaşılması için profilinizde bir seçeneği değiştirip kayıt ediniz. İzin veriyorsa sorun yok diyebiliriz.

Google üzerinden ve Twitter paylaşımlarında bunla alakalı yazanlar var mı diye kontrol ediniz.

Cihaz engellenmişse kaldırıp eski versiyon kurup deneyelim. Duruma göre fabrika ayarına çevirin.

Önemli bir önerimiz daha var. Ayarlarda yer alan “Hesap” adlı bölümden “Hesap türünü değiştir” ile belki sorunuzu çözüme ulaştırabilirsiniz. Türü işletme, yayıncı veya pro. seçebilirsiniz. Merak etmeyin istediğinizde geri dönebilirsiniz. Bir şeylerde silinmeyecektir.

Kapalı olan Instagram Reels nasıl açılır adlı konumuzda yer alan adımlar ilgili tarihe göre mevcut olan bilgilerle oluşturulmuştur. Güncel olan içeriklerimize bakmanız yeterli olacak.

Reels izlenme sayısı artmıyor haberimize bakmak ister misiniz?

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir