Instagram reklam borcu ödenmezse ne olur?

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Pek sorulmayan ama farklı sebeplerden sıkıntı yaşayanların sorduğu soru Instagram reklam borcu ödenmezse ne olur için genel bir açıklama yapacağız.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Başlığın göreceli bir konu olduğunu belirtelim. Yani soranların ne için sorduğu önemli bir konudur. Malum bu alanda dolandırıcılık için kullanılan hesaplar olduğu gibi çalınan hesaplardaki kullanımlarda söz konusudur.

Hiç denk geldiniz mi bilmiyorum R10′ da ve bazı forumlarda eski Google reklam hesabı satın alınır paylaşımlarına ara ara denk geliyoruz. Bir çoğunun iyi niyetle bu hesapları almadıklarını düşünüyoruz. Bazılarının Google’ un verdiği kredileri kullanım sonra ödememek için kullandığını düşünüyoruz. İşte buna benzer durumlarda bu ağda görülmesi mümkün.

Reklam borcu neden ödenmez?

Instagram reklam borcunu ödemezsem ne olur sorusunun ne amaçla sorulduğunun bilinmesi gerekiyor. Buradaki bir art niyetli sorulardan biri midir bunun analizi yapılması gerekiyor.

Reklam borcu neden ödenmez sorularına cevaben şunları sıralamak istedik:

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
  • Kullanıcının reklam limitlerini aşması. Ya da farkında olmadan aşırı reklam harcamasının oluşması.
  • Kullanıcının hesabının çalınarak reklam yayınlanması.
  • Reklam hesabı olan kullanıcının hesabının çalındıktan sonra aşırı reklam yayınlanması.
  • Dolandırıcılık için tercih edilmesi.
  • Sistemde oluşan aksaklıklardan ötürü durdurulan reklamın devreye alınması. Ya da yanlışlıkla yayınlanması.

Instagram reklam borcu ödenmezse ne gibi ceza olur veya cezası var mı?

Reklam borcu instagram’ a ödenmese ne olur?

Normalde belli bir miktara kadar olan reklam borcu pek tahsil edilmez. Lakin ilgili hesabın kısıtlanacağını düşünüyoruz. Hatta güvensiz olarak görülerek engel uygulanacaktır. Yani reklamda kullandığınız sosyal hesabınız sizin için önemli ise ödeme yapmanızı öneririz.

Eski bir Google reklam hesabımızdaki eksi olan bakiyenin neredeyse 2-3 yıldı bu şekilde durduğunu belirtelim. Tabi reklam kazancı için kullanılan hesap olmasından dolayı pek umursamadık. Sonrasında gelir tahsil edilecek seviyeye gelmediğinden o bakiye hesapta o şekilde kalmıştı. Normalde Google bu işten karlı. Alacağı vereceğinden daha az. 🙂

Tabi yüksek reklam borçlarının ödenmemesinde uygulanacak yaptırım büyük ihtimal belli bir süreye kadar uyarı şeklinde bildirimde bulunulacaktır. Sonrasında yasal uyarı ağın temsilcisi tarafından mail olarak gelecek. Daha ilerleyen süreçte belki resmi bir evrak gönderilecektir.

Ne kadar borca kadar yasal süreç uygulamaz?

Bu şirketlere göre değişir. Biz Facebook ve Google şirketinde bu durumla karşılaştık ve herhangi bir yasal süreç uygulanmadı.

Bizim denk geldiğimiz miktar 200 TL’ ye kadar olan kısımdı. Bunun için herhangi bir uyarıda bulunulmadı. Bir nevi bu miktarda verilen krediler pek umursanmıyor.

Yine de bir sıkıntı ile karşılaşmamanız için ara ara kontrol etmenizi öneririz. Tabi burada bir mağduriyetiniz varsa ve ödemeyecekseniz gerekli kontrolü yapmanız gerekiyor.

Böyle bir sıkıntı ile karşılaşanların yasal süreçlerde daha önceki şikayet ve davaları incelemelerini öneririz. Bu alanla alakalı bilgisi olan hukukçularla görüşmeniz gerekir.

reklam borcu odenmezse
Instagram reklam borcu ödenmezse ne olur

Reklam ödemesini yaptığımda tekrar aktif olur mu?

Reklam borcunu ödememe rağmen reklam yayınlanmıyor diyenler oluyordur.

Bu bizim şahsi görüşümüzdür. Daha önceki tecrübemizden oluşan bilgiler burada paylaşıldı. Baya bir zaman önce Facebook reklam hesabımızda yaptığımız kısıtlamanın uygulanmamasından dolayı eksi bir bakiye oluşmuştu. Baya bir zaman ödeme yapmadık. Sonrasında ödedik ama yine aktif olmamıştı. Kontrol ettiğimizde hesabın tekrar aktif olması ve reklam yayınlanması için bir talep gönderilmesi gerekiyor. Tabi bununda garantisi yok. Sizi hangi sınıfa aldığı önemli bir konudur.

Instagram reklam borcu ödenmezse ne olur sorusuna tecrübelerimizle cevap vermek istedik. Yine de hukuk paylaşımların olduğu sitelere de bakmanızı öneririz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak