instagram sahte kimlikle hesap çalma ve hesap kapatma

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Sahte kimlik oluşturarak hesap kapatma işlemini başlatanların çoğunun kullandığı yöntem birbirine benziyor. Talebe bakanın o gün ki durumuna göre yanıt geliyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Zaman zaman sahte kimlikle hesap kapatma şikayetleri ile karşı karşıya kaldığımız oluyor. Bu mümkün mü diyenleri duyar gibiyim. Evet mümkün ama her zaman işe yarıyor diye bir kanıt yok. Kimlik oluşturan kişinin gerekli alanları doğru şekilde düzenlemesi gerekiyor ve talep gönderildiğinde buna bakacak kişinin o an ki durumunun önemli olduğunu düşünüyoruz. Dikkatli incelemeden karar verenler oluyordur diye düşünüyorum.

Birisi benim adıma kimlik düzenlemiş ve instagram hesabımı kapattırmış. Ya da sahte kimlikle hesap çalma girişimi gibi yazanlar oluyor.  

Sahte kimlik nasıl oluşturuluyor?

Online kimlik oluşturma gibi web sitelerinin dışında birde “Photoshop” programı kullanılarak işlem yapanlar oluyor. Özellikle iyi kullanan birinin güzel iş çıkaracağını düşünüyoruz. 

Karşı tarafın hesabını hacklemek adına kişisel bilgileri bilinmesi ve vesikalık olarak kullanılacak bir adet fotoğrafla işlem yapılıyor. Peki kapatılan hesabı sonra tekrar açtırabilir miyim diyenler içinde evet ihtimal var. Bu durumu ispatlayacak bilgileri sunarsanız iade için bir süreç oluşabilir. Tabi önce bir yetkilinin size geri dönüş yapması gerekiyor. Eklediğimiz e-posta hesabınıza dönüş yapılırsa belli bir zamana kadar açılan kanaldan yazışabiliyorsunuz.

Birinin iptal olmuş hesabında 2 faktörlü doğrulama ve telefon üzerinden doğrulama gibi birden fazla güvenlik açık olmasına rağmen kapatıldığını söylüyor. Şimdi burada esas olan geliştiricinin test için kayıtlı mail hesabına bir e-posta göndermesi. Cevap gelip gelmediği kontrol edilerek bir yol alabilirlerdi. Instagram bunu denemeden direk işlem yapmışsa çok amatörce olmuş diyebiliriz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Kimlikle kapatılan hesabın açtırılması

Çalınmış gibi başvuru yapabilirsiniz. Artı yanlışlıkla kapatılan hesaplar için bir başvuru formu (Yazı sonunda ilgili içeriğimize bakınız) yer alıyor. Bunla itiraz edebilir ve ispatını yaparsanız geri dönüşü olacağını düşünüyoruz.

Mahkeme üzerinden şikayette bulunacağını yazanlar oluyor. Siz görürsünüz ile başlayan tehditlerle karşılaşıyoruz. Biraz gülüp yazının devamını okuyoruz. Kullandığınız ağın merkezi Amerika ve bu gibi sorunlarda mahkeme yolunun garip kaçtığını söyleyelim. Büyük ihtimal takipsizlik kararı ile sonuçlanacaktır.

Bu ağın yardım adlı alanının yetersiz olmasından dolayı Facebook üzerinden talep gönderilmesini de öneriyoruz. Malum aynı şirketin ve dönüşlerin bir kısmini Facebook olarak yapıyorlar.

İptal başvursunu olumlu görüp başlatan ağın hemen hesabı kaldırmadığı söyleyelim. Sıcağı sıcağına başvuranların daha sağlıklı ir sonuca ulaşacaklarını düşünüyoruz.

Böyle bir şey başına gelenlerin elinde kayıtlı mail adresi ve kayıtlı numara duruyorsa bu süreçte güzel yol alınacaktır. Hesabın size ait olduğunu kanıtlamanız için kimlik görüntüsü ve kayıtlı bilgilerin testi yapılabilir. 

instagram sahte kimlikle hesap çalma ve hesap kapatma
instagram sahte kimlikle hesap çalma

Çalınan hesabın sahibi tarafından kapatılma talebi

Böyle bir şeyle eskiden çok sık karşılaşırdık. Kişinin hesabı çalınmışsa kapatılması için talep gönderilirdi. Bazen talebe olumlu bir yanıt verilerek işleme alınırdı veya hiç dönüş yapılmazdı. Şahsen ben eskiden daha fazla bu ağla alakalı şikayetler alırdım ama son zamanlarda ilgili alanlarda düşüş var gibi. Tabi normal kullanımlarla alakalı problemleri buna dahil etmiyorum.

Kimliği geliştirici tarafından incelenmek adına istenilebiliyor. Buradaki bilgilerden bazılarının saklamanız gereken yerleri var. Örnek T.C. kimlik numarasının ve seri numaranın kapatılması.

instagram sahte kimlikle hesap kapatma veya çalma adımları olarak kullanılan yöntemler hala geçerliliğini koruyor.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir