Instagram TikTok IP adresi nasıl bulunur

Mustafa Kemal Erdem
Yazar Mustafa Kemal Erdem

Sosyal ağlarda zaman zaman kullanıcıların IP adresleri merak edilir. Örnek, TikTok IP adresi nasıl bulunur sorusu büyük ihtimal hesap girişlerindeki IP bilgilerinden dolayı sorulmakta.

Teknoloji destek

IP adresini bulma, gizlenen hizmetlerin sorgulanmasında sık sık araştırılmakta. Artı farklı alanlarda da bu sorgu yapılmakta. Örnek sosyal medya hesabında şüpheli bir IP ile karşılaşanların bu sorgulamayı yaptığı da oluyor. Kendi sektörümüz daha çok Cloudflare hizmetini kullanan siteler için sorulan sorulardan biridir.

Makalemiz, aynı zamanda web sitesinin ip adresi nasıl bulunur sorusu içinde sık sorulmasa da ve esasında farklı amaçlarla sorulduğunu düşünüyoruz.

IP adresi nedir

Internet Protocol (IP) adı verilen bir ağ iletişim protokolü tarafından kullanılan bir bilgisayar veya ağ cihazının ağ üzerindeki benzersiz bir tanımlayıcıdır. IP adresleri, ağ üzerinde cihazların birbirleriyle iletişim kurmalarını ve veri aktarımı yapmalarını sağlar.

IP adresi, genellikle 4 sayıdan oluşan bir dizi ile ifade edilir ve her sayı 0 ile 255 arasında değişebilir. Örneğin, “192.168.1.100” gibi bir IP adresi görebilirsiniz. IP adresleri, ağ üzerindeki cihazların konumunu belirtir ve ağ üzerinde yer alan diğer cihazlar tarafından tanınır.

IP adresleri, ağ üzerinde veri gönderim ve alım işlemlerini yönetmek için kullanılır. Örneğin, bir bilgisayardan başka bir bilgisayara bir dosya göndermek istediğinizde, gönderilen dosya IP adresine göre yönlendirilir ve hedef bilgisayara ulaştırılır.

TikTok ip adresi nasil bulunur 1
Facebook Instagram TikTok IP adresi nasıl bulunur

Web sitesinin IP adresi nasıl bulunur sorgulaması

Herhangi bir Web sitenin IP adresini bulmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Başlat menüsüne gidin ve “cmd” yazıp “Enter” tuşuna basın. Bu, komut istemini açacaktır.
  2. Komut istemi penceresine “ping sitename.com” yazıp “Enter” tuşuna basın. Bu, sitenin IP adresini gösterecektir. Örneğin, “ping google.com” yazarsanız, Google’ın IP adresini göreceksiniz.
  3. Alternatif olarak, web tarama özelliklerine sahip bir tarayıcı kullanarak da IP adresini bulabilirsiniz. Örneğin, Google Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız, adres çubuğuna “ping sitename.com” yazıp “Enter” tuşuna basın. Bu, sitenin IP adresini gösterecektir.

Not: Bazı web siteleri birden fazla IP adresine sahip olabilir, bu yüzden ping komutu ile alacağınız IP adresi, web sitesinin gerçek IP adresi olmayabilir. Birde VPN hizmetinden yararlanan siteler ve kullanıcıların IP adreslerinin fake olduğunu belirtelim.

TikTok ip adresi nasil bulunur 2
Instagram IP adresi nasıl bulunur
TikTok ip adresi nasil bulunur 3
Facebook IP adresi nasıl bulunur

Sosyal medya IP sorgulama

Gördüğünüz IP adresini sorgulamak isteyenlerin, Google aramalarına ‘IP sorgulama’ yazarak aratmaları yeterli olacak. Ancak, tespit ettiğiniz IP adresinin bilgileri doğru bölgeyi işaret etmeyebilir. Yaklaşık olan bir bölge bilgisi ile karşılaşacaksınız. Örnek Erzincan’ dan giriş yapan birisinin, Trabzon veya Erzurum’ dan giriş yapmış gibi görülme olasılığı yüksek. Ama bu sorgulama yaklaşık bölgeyi gösterdiğinden dolayı, size bir ipucu vermiş olacaktır. Yani tahmin ettiğiniz birisine yakın bir şehri işaret ediyorsa, bu bilgi yararlı olacak.

Web sitesinin IP adresi nasıl bulunur sorusuna ek olarak TikTok IP adresi nasıl bulunur sorularına yanıt verdiğimiz makalemizin devamında benzeri bir konumuz var. Bunu da incelemenizi öneriyoruz.

Örnek IP sorgulama sitesi

Turkcell’ in böyle bir hizmeti bulunuyor. Detaylı bir sorgulama yapılmıyor olsa dahi, güvenli bir sorgulama hizmeti verdiğini söyleyelim.

Öneri konu: Facebook hesabıma hangi şehirden girilmiş

Teknoloji destek
Takip etmek:
Uzun yıllar teknolojiyle ilgili bir çok alanda çalışmış ve çalışma alanı ile ilgili gelişmeleri yakinen takip eden biri.
2 İncelemeler
  • Suat says:

    Vpn kullanıyorsa, Facebook ip sorgulamasında çıkan ip farklı ülkeyi ya da şehri işaret edebilir. Bunun için yasal başvuru ile durum anlaşılır.

  • Gökhan says:

    Neyse en azından bi bilgiye ulaşılıyor

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir